Dziś mamy 25 czerwca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

27 maja 2023

Rodzinny rajd rowerowy pamięci św. Jana Pawła II. Blisko 400 uczestników

fot. Marcin Jarzembowski

fot. Marcin Jarzembowski

Blisko czterystu rowerzystów wystartowało w rodzinnym rajdzie pamięci #świętego Jana Pawła II. Uczestnicy wyruszyli spod Zespołu Szkół Katolickich, który jest żywym pomnikiem papieża Polaka w Bydgoszczy.

Była to już ósma edycja wydarzenia, które wznowiono po przerwie spowodowanej pandemią. Ideą przyświecającą zarówno organizatorom, jak i uczestnikom, jest wspomnienie pielgrzymki Ojca Świętego do grodu nad Brdą, która miała miejsce 7 czerwca 1999 roku. – Jan Paweł II opowiedział wówczas o swoich wycieczkach kajakowych, które odbył przed wielu laty z młodzieżą szlakiem naszej pięknej rzeki – przypomniał dyrektor placówki ks. dr Waldemar Różycki. – Mając w pamięci tę wizytę, a także wypełniając testament, by nie budować mu pomników ze spiżu, czcimy jego pamięć przejazdem ulicami miasta, Mszą św. i festynem – dodała sekretarz szkoły Beata Dobrzyńska.

Metę zaplanowano na bydgoskich Piaskach – przy Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. – Bardzo miło być tutaj i wspólnie świętować pamięć o naszym wielkim świętym. Jestem tu po raz pierwszy, ponieważ moje dzieci rozpoczęły edukację w „katoliku”. Dopisuje pogoda, jest pięknie, na pewno będę również za rok – powiedziała Barbara Lewińska, mama uczniów klasy pierwszej i trzeciej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Wojciecha.

Wśród miłośników dwóch kółek znalazła się Lidia Składaniec, uczennica trzeciej klasy. – W rajdach rowerowych uczestniczę od zawsze. Kiedyś startowała w nich moja siostra Gosia, a ja z rodzicami przyjeżdżałam tylko na festyn. Nie mogłam się doczekać, by wziąć udział w rajdzie jako uczestnik. Najpierw plany pokrzyżowała pandemia, a w zeszłym roku pogoda. W tym startuję z moim młodszym bratem. Wyczyściliśmy rowery i razem z przyjaciółmi ze szkoły tutaj jesteśmy. Zamierzamy także przyjrzeć się okolicy, bo za dwa tygodnie ze Skautami Europy rozbijamy nasze obozy w Smukale – powiedziała.

Uczestników wystartował bp Krzysztof Włodarczyk. – Niech to będzie piękny czas odpoczynku w każdym wymiarze – fizycznym, duchowym i relacyjnym, powiedział, udzielając błogosławieństwa.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 17 18

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zakażenia pokarmowe w sezonie wakacyjnym. Jak się chronić?

W miesiącach letnich wzrasta liczba zakażeń #i zatruć pokarmowych. Wiąże się to z łatwiejszym psuciem żywności w gorące dni, jak też funkcjonowaniem sezonowych punktów „małej gastronomii”. Nadzór nad nimi to jedno z podstawowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

(czytaj więcej)
0

Diecezjalna pielgrzymka. Rowerem na Jasną Górę

Po raz siódmy z parafii #św. Józefa wyruszyła pielgrzymka „Bydgoski Józef rowerem na Jasną Górę”. „Tworzycie wyjątkową wspólnotę w drodze” – mówił na jej rozpoczęcie bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył Mszy św. Będąc w niej – jak dodał ordynariusz – każdy chce doświadczyć obecności Boga, relacji z Nim. – Do pokonywania tej drogi są potrzebne środki – klucze, by otwierać mnie na Boga. Są nimi: słowo Boże, modlitwa oraz sakrament pokuty i pojednania – zaznaczył.

(czytaj więcej)
0

Rozliczanie PIT. Podsumowanie tegorocznej akcji

93 %, czyli blisko 1,1 mln deklaracji podatkowych #za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo prawie 660 tys. przez usługę Twój e-PIT. Tylko 82 tys. zeznań wpłynęły w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy w naszym województwie złożyli w ten sposób 213 tys. dokumentów. Organizacje Pożytku Publicznego (OPP) mogą w tym roku otrzymać rekordową sumę 71 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Nie bądź zombi! Narkotyki to bardzo ryzykowna gra (film)

Narkotyki to bardzo ryzykowna gra, w której jedyną #pewną jest to, że nie można wygrać. Przeciwnik, w tym przypadku środek odurzający, nie bierze jeńców. Obowiązującą zasadą jest to, że wraz z rozwojem uzależnienia pojawia się coraz większa tolerancja na narkotyk. Aby utrzymać pożądany efekt, osoba uzależniona zaczyna przyjmować coraz większe dawki – a te w którymś momencie stają się toksyczne i… game over – nie ma drugiego życia. Żeby zatrzymać tę rozgrywkę, polska Policja stworzyła spot skierowany do młodych ludzi, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że każdy, kto zaczyna tę grę, już na starcie jest przegrany.

(czytaj więcej)