Dziś mamy 26 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

30 listopada 2022

Ramię w ramię. Służba Więzienna i Policja na rzecz młodzieży

fot. ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

fot. ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

Funkcjonariuszki z Zakładu Karnego w Potulicach oraz funkcjonariusze Policji z Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy odwiedzili #jedną z bydgoskich szkół średnich. Podczas spotkania poruszono tematykę odpowiedzialności prawnej nieletnich oraz zawarto elementy profilaktyki zachowań aspołecznych. Spotkanie dało także przestrzeń na przybliżenie pracy w formacji mundurowej.

Policja i Służba Więzienna

Czy młody wiek zwalnia z odpowiedzialności prawnej? Od którego roku życia za popełnione przestępstwa grozi odpowiedzialność karna, gdzie najsurowszą karą jest pozbawienie wolności? Jaka jest różnica między małoletnim, nieletnim, a młodocianym? Co bierze pod uwagę Sąd podejmując decyzje o dalszym losie nieletniego? Czy pobyt w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, zakładzie poprawczy lub zakładzie karnym ma wspólne mianowniki? Jaka jest różnica w stopniu izolacji i nadzoru? Jak wygląda życie za więziennym murem, za który można trafić nawet w młodym wieku? Czy dokonanie przestępstwa pod wpływem alkoholu lub narkotyków znosi naszą odpowiedzialność? Czy hejt jest przestepstwem? Jakie są jego granice i do czego może finalnie doprowadzić? To główne wątki poruszane na spotkaniu z młodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego nr 3 w Bydgoszczy. Prezentowanie powyższych treści ma na celu pogłębianie świadomości uczniów, a tym samym wyposażanie ich w wiedzę, zachęcanie do myślenia przyczynowo-skutkowego z uwzględnieniem swoich potrzeb przy poszanowaniu praw innych osób i dbaniem o dobro wspólne.

Wspólne działania

Funkcjonariusze Służby Więziennej i Policji podejmują szereg działań na rzecz społeczeństwa, istotnym elementem podejmowanych działań jest szeroko rozumiana profilaktyka skierowana do osób młodych. Młodość rządzi się swoimi prawami, sprzyja eksperymentowaniu, to czas budowania swojej tożsamości, testowania otaczającej rzeczywistości, budowania relacji. Nie trudno wtedy o przekroczenie granic, podjęcie decyzji która zaważy na całym życiu. Podczas spotkania funkcjonariusze Policji podzieliłli się historiami z udziałem osób nieletnich, wskazując na negatywne skutki, zarówno te krótkotrwałe, jak i te dalekosiężne. Omówili aspekty prawne i zachęcali do "włączenia myślenia" w podjemowanych działaniach. Natomiast funkcjonariuszki potulickiej jednostki penitencjarnej przedstawiły psychologiczne aspekty funkcjonowania w grupie rówieśniczej, zasady budowania dobrych i bezpiecznych relacji z innymi oraz wskazywały na niebezpieczeństwa jakie niesie za sobą hejtowanie i działania niepożądane w "anonimowym" internecie. Podczas zajęć pojawiły się także przykłady więźniów młodocianych z uwzględnieniem psychologicznych aspektów odbywania kary pozbawienia wolności i warunków odbywania kary w zakładzie karnym typu zamkniętego. Prezentowanie tego typu przykładów ma na celu zachęcenie młodzieży do głębszych rozważań nad przyjmowaniem odpowiedzialnej postawy za podejmowane decyzje i dokonywanie świadomych wyborów przy jednoczesnym korzystaniu z uroków młodości.

Mundur

Spotkania z młodzieżą mają także aspekt poznawczy - pokazujemy, edukujemy i prezentujemy zarys podjemowanych działań podczas pełnienia na co dzień służby i burzymy sterotypy jakie funkcjonują w społeczeństwie. Celem było także wzbudzenie zainteresowania wyborem tej ścieżki zawodowej w przyszłości i rozważenie skierowania swoich dalszych życiowych wyborów w tym kierunku. Noszenie munduru nie oznacza jednokierunkowego rozwoju, gdyż pełnienie służby w poszczególnych działach wymaga różnych kwalifikacji i kompetencji.

Młodzieży dziękujemy za miłą atmosferę podczas zajęć i życzymy UDANYCH WYBORÓW ŻYCIOWYCH!

Materiał: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 7

Czytaj również

udostępnij na FB
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)