Dziś mamy 27 marca 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

31 stycznia 2023

Program teleopieki domowej. Kto może skorzystać z oferty?

fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej prowadzi otwartą rekrutację uczestników programu teleopieki domowej, opartego na# mobilnych urządzeniach, które monitorują funkcje życiowe i pozwalają w razie potrzeby przywołać pomoc, a nawet wezwać ratowników. Sprawdź, czy to oferta dla Ciebie lub seniora w Twojej rodzinie!

- Wiemy, że właśnie ten rodzaj pomocy dla osób w starszym wieku jest właściwy i oczekiwany. podkreśla marszałek Piotr Całbecki. - „Bransoletki życia” to poczucie bezpieczeństwa i zachowana na dłużej samodzielność i sprawność. 

Na nasz opiekuńczo-ratunkowy system teleopieki domowej składają się monitorujące funkcje życiowe mobilne urządzenia do szybkiego przywoływania pomocy („bransoletki życia”) oraz centrum operacyjne, które prowadzi marszałkowska spółka Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio. Adresatami tej zyskującej sobie coraz większą popularność formy wsparcia są przede wszystkim mieszkający samotnie seniorzy. Pierwszeństwo zarezerwowaliśmy dla osób o niskich dochodach, a także kombatantów i osób represjonowanych. Uzupełnieniem oferty są pomoc sąsiedzka i wolontariat opiekuńczy. Obecnie z bransoletek życia korzysta 3000 tysiące seniorów w naszym regionie.

Osoby, które otrzymają bransoletki w ramach obecnego naboru, ponosić będą symboliczną odpłatność (35 zł miesięcznie), z której zwolnione są osoby o najniższych dochodach – do 900 złotych (dla jednoosobowych gospodarstw domowych) i do 1 164 złote (w rodzinach) miesięcznie. ROPS prowadzi też konsultacje ze związkami kombatanckimi, których efektem może być partycypowanie tych organizacji w finansowaniu bransoletek dla kombatantów.

„Bransoletki życia”

• dla 3 tys. podopiecznych
• korzysta już 2600 osób
• czujnik upadku
• pomiar tętna
• pomiar nasycenia krwi tlenem
• komunikacja głosowa z centrum operacyjnym
• 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę
• w ciągu ostatnich 12 miesięcy seniorzy wzywali pomocy 10 tys. razy
• co trzecie wezwanie dotyczyło upadku
• co 20. kończyło się interwencją medyczną

Wszelkich informacji udziela Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu – telefonicznie, e-mailowo, za pomocą poczty tradycyjnej i we własnej siedzibie:

w dni powszednie w godz. 8-14
87-100 Toruń, ul. Bartkiewiczówny 93, po. 206 i 204
tel. 56 657 14 70, wew. 1415 i 1411
e-mail:teleopieka@rops.torun.pl
www.rops.torun.pl.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego prowadzi starannie zaplanowaną politykę senioralną, odpowiadającą na potrzeby i oczekiwania osób starszych. Pamiętamy, że seniorzy, podobnie jak pozostałe grupy wiekowe, są bardzo zróżnicowaną grupą społeczną, dlatego adresowane do nich działania muszą to uwzględniać. Wachlarz działań, realizowanych przez nasze instytucje oraz przez finansowane za pomocą marszałkowskich grantów organizacje pozarządowe, jest szeroki – od ofert twórczego spędzania wolnego czasu po oferty pomocowe i opiekuńcze. Program teleopieki domowej jest jedną z nich.

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 3 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (6)

  Rozum, w dniu 31-01-2023 15:06:08 napisał:

  A bito na alarm i grzmoty słano kiedy wprowadzano nadzór elektroniczny dla skazanych.Tymczasem co obserwujemy-? nadzór elektroniczny nad seniorami.Pegasus senior+ Co będzie kolejne-? chyba każdy średnio rozgarnięty wie,że chip wszywki.Następnie na horyzoncie będzie...sztuczna inteligencja dla seniora.Czy dziadek z babcią staną się niebawem cyborgami-?

  odpowiedz

  • -1 (1)

  Ja, w dniu 01-02-2023 09:42:34 napisał:

  Ja nie będę cyborgiem szczepy mam głęboko....

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Fotobraz 30x40
52,00PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Metryczka dziecka A4
20PLN
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Gruźlicy. Jakie są najczęstsze objawy tej choroby?

Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony był 24 marca dla upamiętnienia dnia, w którym #niemiecki mikrobiolog Robert Koch odkrył prątek gruźlicy. Święto zainicjowała 100 lat później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - 24 marca 1982 r., aby podnosić świadomość i szerzyć wiedzę.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)