Proces beatyfikacyjny ks. Zygmunta Trybowskiego. Pozytywna opinia

fot. Grafika z okładki książki: oprac. Ewa Szałkowska
Diecezja bydgoska będzie mogła rozpocząć proces beatyfikacyjny #ks. Zygmunta Trybowskiego – budowniczego Bazyliki Królowej Męczenników, inicjatora powstania „Golgoty XX wieku” w Dolinie Śmierci. Pozytywną opinię w tej sprawie wyrazili polscy biskupi, którzy spotkali się na Jasnej Górze.
W specjalnej uchwale napisano, że „na podstawie art. 19 Statutu KEP oraz przepisów wydanych przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych (Normae servandae in inquisiionibus ab Episcopis faciendis in Causis Sanctorum, n. 11a; Instrukcja o prowadzeniu dochodzenia diecezjalnego lub eparchialnego w sprawach kanonizacyjnych Sanctorum Mater, art. 41 § 1 i art. 42)” Konferencja Episkopatu Polski „wyraża pozytywną opinię odnośnie do prośby wyrażonej przez bp. Krzysztofa Włodarczyka”.
Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia, czyli 21 listopada i jest kolejnym ważnym krokiem starań o wyniesienie kapłana na ołtarza.
Zygmunt Trybowski urodził się 1 stycznia 1937 roku. Po zdaniu matury podjął pracę w Narodowym Banku Polskim w Wejherowie. W tym czasie zrodziła się w młodym urzędniku myśl o wstąpieniu do seminarium duchownego. W czerwcu 1963 roku w Pelplinie z rąk biskupa Kazimierza Kowalskiego przyjął święcenia kapłańskie. Pracował na parafiach w Goręcznie, Lutowie, Chełmży i w Siemoniu, gdzie na przestrzeni półtora roku w trudnym okresie komunizmu postawił nowy kościół.
Gdy budowa została ukończona, bp Marian Przykucki skierował księdza Trybowskiego do pracy w parafii św. Mikołaja w Fordonie. Jednocześnie udzielił mu nominacji na proboszcza nowej parafii – Matki Boskiej Królowej Męczenników u wrót bydgoskiej Doliny Śmierci w Nowym Fordonie. Ksiądz Zygmunt Trybowski był również inicjatorem powstania „Golgoty XX wieku”. Zmarł 25 grudnia 2002 roku. Jego ciało spoczywa przy Bazylice Mniejszej Królowej Męczenników w Bydgoszczy.
Wstępny etap procesu dotyczący księdza prałata Zygmunta Trybowskiego został zainaugurowany na początku października podczas dziękczynienia za czterdzieści lat bydgoskiej parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników. Wówczas bp Arkadiusz Okroj z Pelplina, który wygłosił słowo, zaznaczył, że „księdzu Zygmuntowi marzy się, by nadal pracować w swoim Kościele”. Biskup Okroj podkreślił, że był on marzycielem. „Wiele razy słyszeliśmy, a mnie się marzy. Zawsze wówczas wiedzieliśmy, że zanim słowa te zostały wypowiedziane, były poprzedzone modlitwą i rozeznaniem. My tylko jego zamiary korygowaliśmy, lub konkretyzowaliśmy i pomagaliśmy w ich realizacji, a gdy mieliśmy wątpliwości – słyszeliśmy inne jego powiedzenie Ducha nie gaście” – cytował słowa parafian.
Również wtedy odczytano dekret biskupa bydgoskiego Krzysztofa Włodarczyka, który mianował ks. dr. Piotra Wachowskiego postulatorem w procedurze beatyfikacyjnej oraz kanonizacyjnej. Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy i rzecznik prasowy diecezji jest autorem książki: „Zygmunt Trybowski – Ksiądz, który zbudował Kościół”. To pokłosie jego rozprawy doktorskiej „Soborowa wizja Kościoła jako communio na przykładzie życia i duszpasterskiej posługi księdza Zygmunta Trybowskiego”.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
- Uroczyste wręczenie aktu mianowania. Powołanie Joanny Kalki
- Nietypowe uchwały. Nie ma zgody na zwolnienie, jest zgoda na wygaśnięcie mandatu
- Ulice zyskają nazwy? Mieszkańcy dali zielone światło
- Gala wręczenia nagród. Oto najlepsi z najlepszych!
- Kwietniowa sesja radnych powiatowych. Kilka godzin o pomocy społecznej
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)