Dziś mamy 24 lutego 2024, sobota, imieniny obchodzą:

02 grudnia 2023

Pożary w budynkach mieszkalnych. Odnotowano wzrost interwencji

fot. KG PSP

fot. KG PSP

Przez ostatnie dwa miesiące tj. od 1 października 2023 roku do #1 grudnia 2023 roku strażacy notują wzrost interwencji związanych z pożarami w budynkach mieszkalnych, a także emisją tlenku węgla związaną z rozpoczęciem sezonu grzewczego.

W październiku i listopadzie br. powstało 4 760 pożarów w budynkach mieszkalnych, w których zginęło 61 osób a 285 odniosło obrażenia. Tylko w listopadzie powstało 2 730 pożarów w budynkach mieszkalnych, w których odnotowano 151 osób rannych i 42 osoby śmiertelne.

Najwięcej pożarów w budynkach mieszkalnych powstało na terenie województw:

 1. mazowieckiego - 744
 2. śląskiego - 433
 3. wielkopolskiego - 399
 4. dolnośląskiego - 396
 5. małopolskiego - 310

Ponadto, przez dwa miesiące sezonu grzewczego strażacy interweniowali 540 razy w związku z emisją tlenku węgla. W zdarzeniach tych 250 osób uległo podtruciu a niestety osiem osób straciło życie. W samym listopadzie tego roku odnotowano 309 zdarzeń związanych z emisją czadu w domach, w których 171 osób uległo podtruciu a 5 osób zatruło się śmiertelnie.

Najwięcej zgłoszeń dotyczących emisji tlenku węgla dotyczyło województw:

 1. śląskiego - 126
 2. dolnośląskiego - 80
 3. wielkopolskiego - 40
 4. małopolskiego - 37
 5. zachodniopomorskiego - 36
 6. mazowieckiego - 35

Strażacy w tym okresie notują również dużą liczbę pożarów sadzy w kominie. Od 1 października straż pożarna interweniowała już 1949 razy. Niestety 7 osób straciło życie a 10 odniosło obrażenia. W samym listopadzie tego roku strażacy odnotowali 1 231 pożarów sadzy w kominie. Niestety 1 osoba straciła życie a 7 odniosło obrażenia.

Największa liczba pożarów sadzy w kominie powstała na terenie województw:

 1. mazowieckiego - 236
 2. wielkopolskiego - 221
 3. warmińsko-mazurskiego - 138
 4. zachodniopomorskiego - 129
 5. podlaskiego - 123
 6. pomorskiego - 122

Domowe czujki dymu i czadu

Domowe czujki dymu lub czadu to prosty sposób na zabezpieczenie domu przed pożarem lub emisją tlenku węgla. Urządzenia te wprawdzie nie zapobiegają powstaniu pożaru/emisji czadu, ale skutecznie mogą zaalarmować lokatorów mieszkania, o niebezpieczeństwie, co umożliwia w wielu wypadkach szybkie opuszczenie domu oraz wezwanie straży pożarnej.

Na rynku jest dużo różnych modeli czujek dymu i czadu. Przy wyborze nie kierujmy się tylko ceną. Wybierzmy czujkę, która ma europejski certyfikat zgodności CE, co oznacza, że została przebadana w profesjonalnym laboratorium certyfikującym. Dopiero taka czujka gwarantuje nam bezpieczeństwo przez wiele lat. Istotny jest także okres gwarancji prawidłowego funkcjonowania, najczęściej jest to 5 a nawet 10 lat.

Przed instalacją czujki dymu lub czadu należy zapoznać się z dołączoną do niej instrukcją producenta, w której znajdziemy wszelkie istotne informacje, w tym: zasady montażu, obsługi i testowania, wymiany baterii, maksymalny czas użytkowania czujki itp.

Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP

Oceń artykuł: 7 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Budowa hal
Szkolenie z HACCP
59PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
0

Wieczorny pożar BMW. Auto spłonęło doszczętnie

W czwartek, 22 lutego br., około godziny 22:30 na Stanowisko Kierowania# Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu w miejscowości Iłowo.

(czytaj więcej)
0

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Choroba może dotknąć każdego

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez #Ministra Zdrowia w 2001. Jest on obchodzony w dniu 23 lutego.

(czytaj więcej)
0

Relacja między psami, a ich przewodnikami. Badania naukowe

Na terenie potulickiej jednostki odbyły się badania# służące zebraniu danych dotyczących relacji powstających między psami pracującymi w służbie mundurowej, a ich przewodnikami.

(czytaj więcej)
0

Bezpieczny powrót z ferii. O czym warto pamiętać?

Przed nami ostatni weekend ferii zimowych, co wiązać się będzie ze zwiększonym# ruchem na drogach krajowych. Pogoda może być zmienna, aczkolwiek warunki atmosferyczne na przeważającym obszarze Polski będą przypominały wczesną wiosnę. To jednak nie zwalnia nikogo z przestrzegania kluczowych zasad bezpieczeństwa, o których należy pamiętać przed podróżą i w jej trakcie.

(czytaj więcej)