Dziś mamy 23 lutego 2024, piątek, imieniny obchodzą:

04 grudnia 2023

W Gorzeniu i Występie będzie bezpieczniej. Postawiono nowe sygnalizacje

fot. MM

fot. MM

Sygnalizacja świetlna na przejściach dla pieszych wpływa w sposób znaczący na# poprawę bezpieczeństwa przechodniów, o czym w ostatnim czasie przekonali się chociażby mieszkańcy Paterka, gdzie takowa sygnalizacja zaczęła już funkcjonować. Z takiego udogodnienia w dalszej kolejności skorzystają jeszcze mieszkańcy Gorzenia i Występu.

Pierwotnie miał być tylko Gorzeń

We wrześniu bieżącego roku przekazywaliśmy informację, że powiat nakielski otrzymał dofinansowanie na budowę sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych w Gorzeniu w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka. Mowa tu o kwocie opiewającej na 100 tys. zł. Do tej kwoty Powiat Nakielski „dorzucił” z tegorocznego budżetu kolejne 32 tys. 434 zł, co miało się przełożyć na zakup i zamontowanie sygnalizacji w Gorzeniu.

Wspomniana sygnalizacja będzie wzbudzana przyciskami przez pieszych z zachowaniem priorytetu zielonego światła dla kierujących w obu kierunkach ruchu oraz zintegrowana z urządzeniami radarowymi, które mierzą prędkość nadjeżdżającego pojazdu. Zasada działania dyscyplinowania kierowców spowoduje, że w momencie przekroczenia przez kierowcę prędkości na objętym kontrolą odcinku w miejscowości Gorzeń i niewyhamowanie do bezpiecznej prędkości tego pojazdu jeszcze przed wyświetleniem prędkości, zintegrowany z urządzeniem radiowym sterownik sygnalizacji powinien umożliwić zatrzymanie pojazdu poprzez wyświetlenie bezwzględnego sygnału czerwonego dla kierowcy.

Prośby mieszkańców Występu zostały wysłuchane

Mieszkańcy Występu już od dłuższego czasu apelowali do władz o odpowiednie zabezpieczenie przejścia dla pieszych znajdującego się przy miejscowej szkole – i nie ma co się dziwić, bowiem lokalna społeczność do dziś ma w pamięci chociażby zdarzenie z 2021 roku, gdzie doszło do potrącenia 10–letniego dziecka, właśnie w okolicy omawianego przejścia.

Powstanie sygnalizacji świetlnej w tym miejscu byłoby wręcz zbawienne dla przechodniów. Gdy władze powiatu nakielskiego ogłosiły informację o planowanym postawieniu sygnalizacji w Gorzeniu, mieszkańcy Występu byli mocno zdziwieni, że wybrano właśnie Gorzeń, a nie ich miejscowość. W tym jednak przypadku kluczową rolę w podjęciu takiej decyzji odegrały wnioski mieszkańców i samego sołtysa, którzy apelowali o taką inwestycję zdecydowanie wcześniej, niż mieszkańcy Występu.

Ostatecznie, dość nieoczekiwanie okazało się, że w Występie również uwzględniono sygnalizację świetlną. Jak do tego doszło? – Wyszło tak, że inwestycja w Gorzeniu kosztowała nas ok. 65 tys. zł. Z uwagi na tak znaczącą oszczędność, zdecydowaliśmy się na zamówienie jeszcze jednej sygnalizacji w Występie. W tej miejscowości co prawda chcieliśmy robić sygnalizację w przyszłym roku, ale skoro pojawiły się oszczędności, to udało się to przyspieszyć i zrobić za jednym razem w Gorzeniu. Reasumując, łącznie inwestycja w obu miejscowościach kosztowała nas ok. 130 tys. zł – powiedział nam w rozmowie telefonicznej dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Nakle Bartosz Lamprecht.

Postawienie sygnalizacji przy przejściach to jedno, ale należy zadać sobie pytanie, kiedy zaczną one działać? – W Gorzeniu sygnalizacja zgodnie z założeniami ma zacząć działać jeszcze w tym roku, a najpóźniej w styczniu przyszłego roku włączona zostanie sygnalizacja w Występie. W tej kwestii wszystko zależy jednak od firmy ENEA, a my jako Zarząd Dróg Powiatowych nie mamy tutaj wpływu na ewentualne opóźnienia – dodał dyrektor ZDP w Nakle.

Źródło:  

Oceń artykuł: 9 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (39) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (15)

  Smutek, w dniu 04-12-2023 10:51:31 napisał:

  Dziękujemy za sygnalizację, niestety kolejna prośba do Policji gdyż np w Paterku pojazdy przejeżdżają na czerwonym zwłaszcza ciężarowe z cukrowni.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • -2 (8)

  Potulice miasto bycze, w dniu 04-12-2023 11:59:28 napisał:

  O Potulicach warto by pomyśleć zwłaszcza, że spore grono dzieci musi minąć szosę udając się do Szkoły na ul. Szkolną. Największe osiedle blokowe znajduje się właśnie po drugiej stronie głównej szosy. Tu jest świetna okazja dla Pana Radnego i Sołtysa, aby się wykazać. Aż dziw bierze, że do tej pory nie zrobiono tego. Wystarczy jedna sygnalizacja na przejściu między Alejkami a Szkolną.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 11 (19)

  aspiryna, w dniu 04-12-2023 12:08:26 napisał:

  w Paterku nie idzie inaczej przejechać ciężarowym!!!!! Tak ktoś bardzo ograniczony ustawiał światła. Obowiązująca prędkość to 50 km, nie ma ograniczenia. Jak załadowany po brzegi zestaw pojazdów jedzie 50/h i widzi, ze na przejściu nikogo nie ma to nie zwalnia, bo nie ma takiej potrzeby i tuż przed samym sygnalizatorem zmienia się błyskawicznie światło na czerwone. Nie ma opcji zahamowania przy dużej masie pojazdu. Smuteczku, miałeś ty fizykę w szkole??? Tam cały czas powinno palić się zielone światło dla pojazdów a jak podchodzą piesi, wduszają przycisk i czekają na zmianę świateł! Tak jest w każdym normalnym mieście, gdzie tymi rzeczami zajmują się fachowcy a nie "...." sami sobie określcie kto, bo każde słowo na nich jest zbyt łagodne! Jeszcze żadna inwestycja w powiecie nakielskim nie została wykonana tak, żeby jej nie poprawiać, ale stać nas na to, bo to bogaty region... Te światła zmieniają się z częstotliwością mrugnięcia okiem, to tylko kwesta czasu, kiedy ktoś na tym przejściu zginie,

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -2 (16)

  Nakielanin, w dniu 04-12-2023 12:23:23 napisał:

  To prawda z tymi tirami w Paterku. Pędzą na łeb na szyję a potem wyhamować nie mogą. I to przy samej szkole!

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Kierowca, w dniu 04-12-2023 12:25:02 napisał:

  W Potulicach świateł nie będzie a to dlatego, że przejść dla pieszych jest za dużo. Na tak krótkim odcinku aż cztery przejścia gdy np. w Występie są trzy a w Gorzeniu tylko jedno.

  odpowiedz

  • 4 (8)

  jas , w dniu 04-12-2023 13:03:05 napisał:

  aspiryna nie tłumacz debilom fizyki bo i tak nie zrozumieją . nie powinny to być automaty tylko uruchamiane przyciskiem bo śmieszne jest to ze nawet jadąc przepisowo jakoś tez jest problem osobówką wyhamować jak przed mordą ci sie zmieniają

  odpowiedz

  • 1 (7)

  mieszkaniec, w dniu 04-12-2023 13:13:45 napisał:

  tak w Paterku śmigają na czerwonym sam dziś to widziałem

  odpowiedz

  • 11 (13)

  goska, w dniu 04-12-2023 13:13:49 napisał:

  a kiedy dla bezpieczeństwa napierała zdecyduje o doświetleniu przejść dla pieszych w Nakle ? zapraszam pana burmistrza by jechał autem po zmroku lub wcześnie rano , przekona się jak trudno zauważyć przechodniów np. przejście na ulicy dworcowej , skrzyżowanie z pocztową

  odpowiedz

  • 8 (14)

  kierowca, w dniu 04-12-2023 13:22:03 napisał:

  Światła w Gorzeniu, w Występie.. a kiedy w końcu światła na krzyżówce w Ślesinie? Wyjazd o 15 na 10-tkę to tragedia

  odpowiedz

  • 5 (7)

  Paterek, w dniu 04-12-2023 14:28:41 napisał:

  Samochody ciężarowe które wożą buraki do cukrowni mają za nic czerwone światło.I tak blisko szkoły Straszne

  odpowiedz

  • 3 (9)

  Kierowca2, w dniu 04-12-2023 15:31:19 napisał:

  Gorzeń występ, a kiedy sygnalizacja w ŚLESINIE! Wiemy że burmistrz nienawidzi ślesina, ale daj żyć mieszkańcom, aby mogli bezpiecznie przechodzić przez ulicę, a kierowcy z dworcowej czy długiej mogli się włączyć na DK10. To nie trzeciewnica gdzie nie ma takich skrzyżowań jak w slesinie i jest fotoradar który spowalnia ruch

  odpowiedz

  • -5 (7)

  matylda, w dniu 04-12-2023 16:12:42 napisał:

  swiatla w paterku doskonalae pokazuja jak polacy nie potrafia jezdzic samochodami w normlanym cywilizowanym kraju nie ma problemow takich a unas dalej styl jazdy rosyjski

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Ttty, w dniu 04-12-2023 16:31:25 napisał:

  W potulicach też by się przydały bo jeżdżą jak szaleni szczególnie wieczorem gdyż przejścia nie są oświetlone

  odpowiedz

  • 7 (11)

  Stachu, w dniu 04-12-2023 16:58:47 napisał:

  Paterek, Występ, Gorzeń ma światła a nam w Ślesinie przy krajowej 10 lampki zapalili. Co Wy w tym Nakle w tych głowach macie?! Błagam przeniesie nasza wieś do gminy Sicienko bo mi się tym Nakle rzygać chcę.

  odpowiedz

  • 1 (5)

  xyz, w dniu 04-12-2023 18:05:59 napisał:

  światła w Paterku ,oprócz tego ,że zmieniają się jak chcą i kiedy chcą. to są również źle oznakowane. otóż jadąc w kierunku do Kcyni nie ma wyznaczonej lini warunkowego zatrzymania ,więc kierowcy o ile się zatrzymają zatrzymują się przed samym przejsciem a więc na skrzyżowaniu a powinno być przed skrzyżowaniem

  odpowiedz

  • 7 (7)

  Sztuba, w dniu 04-12-2023 20:11:32 napisał:

  Stasiu jednak błędem było po rozpadzie gminy Ślesin przejście pod naklo. Z gminąSiiecienko, byli byśmy jak przed wojną w powiecie bydgoskim. Pewnie już dawno byśmy mieli gazociąg, jakieś autobusy w weekendy, normalnych urzędników i radnych... przedmieścia Bydgoszczy

  odpowiedz

  • -2 (2)

  Xxxxxzz, w dniu 04-12-2023 20:30:25 napisał:

  A w Sadkach nie mogą postawić ...

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Płacę podatki, w dniu 04-12-2023 20:44:41 napisał:

  Tylko narzekania, trzeba się zainteresować drążyć temat, tak naprawdę mieszkańcy Występu powinni podziękować mieszkańcom sołectwa Gorzeń że przy okazji się załapali na sygnalizację świetlną. Pieniądze są na różne inwestycje tylko gadaniem na forach ich się nie załatwi.

  odpowiedz

  • 0 (4)

  Pielgrzym, w dniu 04-12-2023 21:21:47 napisał:

  ...a jak przejść z Chrzastowa do Nakła???

  odpowiedz

  • 1 (5)

  XYZ, w dniu 04-12-2023 21:35:19 napisał:

  A przy szkole na Mroteckiej kiedy wreszcie zrobicie porządek, co? Tam światła są konieczne i zastanawiam się czy nikt tego nie widzi, czy nie chce widzieć?

  odpowiedz

  • 3 (7)

  Mr g, w dniu 04-12-2023 22:12:45 napisał:

  Światła tylko tamują ruch. Co.za człowiek wymyślił to, że na pustym przejściu włącza się czerwone światło?

  odpowiedz

  • -3 (7)

  adek, w dniu 04-12-2023 22:24:45 napisał:

  wlaczaja sie z automatu jak przekraczasz dozwoolna predkosc jak bedziesz jechac wolnio to caly czas bedzie zielone to dlatego ze jest przy szkole

  odpowiedz

  • 3 (5)

  janek, w dniu 05-12-2023 06:20:43 napisał:

  Światła w Paterku bez względu na prędkość się zmieniają. Jadąc osobowym zmieniały się nawet przy 43 km/h, a ciężarówką zapaliło mi się czerwone przed samym ryjem przy prędkości 35km/h !!!!!!!!!!!!!

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Wyborca, w dniu 05-12-2023 06:25:12 napisał:

  A ludzie z Chrząstowa przebiegają Dk10 na zielonym dla aut i jest wszytko dobrze państwo radni?

  odpowiedz

  • 0 (2)

  czarna, w dniu 05-12-2023 07:44:31 napisał:

  Czy czarna z komendy obciąga, żeby się opierdalać w pracy ??

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Asia, w dniu 05-12-2023 09:51:09 napisał:

  A w Nakle kiedy będą światła?

  odpowiedz

  • -4 (4)

  prezes, w dniu 05-12-2023 09:58:08 napisał:

  ludzie sie spiesz do swojejs smiesznej pracy na zakladach produkcyjnych za psie pieniadze ja sam jestem sobie szefem i nie musze sie tak spieszyc ale moje pucybyty juz owszem musze tyrac na mnie ile wlezie za minimalna

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Jello, w dniu 05-12-2023 10:05:33 napisał:

  Dlaczego sygnalizacja w paterku zle dziala ? Jadę np 45 to czerwone sie za kazdym razem włącza bo jade chociaz nikogo nie ma przed przejsciem to chore

  odpowiedz

  • -1 (3)

  Dasz auto , w dniu 05-12-2023 10:37:28 napisał:

  Więcej progów spowalniających w Nakle, proponuje Mrotecka, Kilińskiego,sądowa

  odpowiedz

  • 2 (4)

  olek, w dniu 05-12-2023 10:41:57 napisał:

  bo musisz jechac max 39 minimum 150 metrow przed swiatlami zeby sie nie zapalily

  odpowiedz

  • 1 (1)

  macieswojeświatła, w dniu 05-12-2023 14:07:55 napisał:

  Takie rozwiązanie "uczy" przejeżdżać na czerwonym, mnie już nauczyło. W Paterku to już w ogólne jest kuriozum bo można zap...lać i skręcić w osiedle a biedacy z naprzeciwka są blokowani.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  marta, w dniu 05-12-2023 16:14:52 napisał:

  Ktoś pisze że "w cywilizowanym kraju jest lepiej " .Pierwsza rzecz która powinna być ,to sekundniki ,dla jadących oraz pieszych ,jak również przycisk .Wtedy każdy widzi jak należy reagować .To jedna rzecz ,po drugie czas otwarcia dla pojazdów powinien być dużo dłuższy, jak to jest aktualnie . Kolejna sprawa światła są szczególnie niebezpieczne dla wszystkich .Ile pojazdów musi się zatrzymać ,potem ruszyć wytwarzając nadmierną ilość spalin ,gdzie ekologia . Droga ruchliwa a od zmiany do kolejnej zmiany przejedzie maksymalnie 3 pojazdy i czerwone . Tutaj nie żadnych czujników prędkości , jak ludzie piszą. Po godzinie 18.00 - do godz. 06.00 powinny być żółte pulsacyjne, dla płynnego ruchu . Pieszy ma być bezpieczny ,jednak nie na tych światłach, ten warunek nie jest spełniony .Kiedyś ktoś nie będzie mógł wyhamować i dojdzie do tragedii. Panie sołtysie ,proszę wniosek o zmianę ustawień czasowych ,aby nie było za późno.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Kkk, w dniu 05-12-2023 17:46:56 napisał:

  Komentarz wyżej same sedno. Popieram

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Budowa hal
Szkolenie z HACCP
59PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
0

Wieczorny pożar BMW. Auto spłonęło doszczętnie

W czwartek, 22 lutego br., około godziny 22:30 na Stanowisko Kierowania# Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu w miejscowości Iłowo.

(czytaj więcej)
0

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Choroba może dotknąć każdego

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez #Ministra Zdrowia w 2001. Jest on obchodzony w dniu 23 lutego.

(czytaj więcej)
0

Relacja między psami, a ich przewodnikami. Badania naukowe

Na terenie potulickiej jednostki odbyły się badania# służące zebraniu danych dotyczących relacji powstających między psami pracującymi w służbie mundurowej, a ich przewodnikami.

(czytaj więcej)
0

Bezpieczny powrót z ferii. O czym warto pamiętać?

Przed nami ostatni weekend ferii zimowych, co wiązać się będzie ze zwiększonym# ruchem na drogach krajowych. Pogoda może być zmienna, aczkolwiek warunki atmosferyczne na przeważającym obszarze Polski będą przypominały wczesną wiosnę. To jednak nie zwalnia nikogo z przestrzegania kluczowych zasad bezpieczeństwa, o których należy pamiętać przed podróżą i w jej trakcie.

(czytaj więcej)