Dziś mamy 16 kwietnia 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

19 lutego 2024

Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. O pracy cudzoziemców

fot. KPUW

fot. KPUW

Rada jest platformą budowy porozumienia między rządem, samorządem, #pracodawcami i pracownikami. Podczas obrad z inicjatywy Wojewody Michała Sztybla, omówiono sprawy związane m. in. z budową drogi ekspresowej S10 na odcinku Bydgoszcz-Toruń oraz rozwiązaniami administracyjnymi w zakresie wydawania pozwoleń na pobyt i pracę cudzoziemców w Polsce.

Stan budowy drogi S10 na odcinku Bydgoszcz-Toruń

Droga S10 łączy Szczecin z Warszawą, a na terenie województwa kujawsko-pomorskiego jest ona realizowana w czterech odcinkach: Wyrzysk – Bydgoszcz (40 km), Bydgoszcz-Toruń (51 km), Toruń-Włocławek (35 km) oraz Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej (40 km).

Odcinek Bydgoszcz - Toruń również podzielony jest na cztery etapy Bydgoszcz Pd. – Emilianowo (zakończenie prac III kw. 2026), Emilianowo – Solec (zakończenie prac III kw. 2026), Solec – Toruń Zach. (zakończenie prac II kw. 2026) oraz Toruń Zach. – Toruń Pd.

Budowa drogi S10 to zwiększenie bezpieczeństwa, upłynnienie ruchu i lepsze połączenie z innymi częściami kraju oraz Europą Zachodnią. Jej znaczenie jest kluczowe dla rozwoju województwa.

- Jest to dla mnie temat istotny nie tylko w znaczeniu społecznym, ale również gospodarczym. Połączenie dwóch stolic naszego województwa, po drodze dwa parki przemysłowe w Solcu Kujawskim i Bydgoszczy plus połączenie z autostradą, ma ogromne znaczenie dla gospodarki i rozwoju województwa. Ekolodzy są bardzo aktywni, ale także są potrzebne głosy innych środowisk. Kwestia wariantu jest rozstrzygnięta, środki są zabudżetowane, a umowy podpisane. Będę robił wszystko, aby decyzje ZRID były jak najszybciej wydane. Z naszej strony, od strony formalnej, będzie pełna gotowość. Nie wyobrażam sobie zmiany przebiegu trasy, bo to wiąże się z opóźnieniem o co najmniej 5 lat - mówił Wojewoda Michał Sztybel.

- Wraz z pojawieniem się koncepcji CPK, realizacja S10 od Obwodnicy Autostrady Warszawy do A1 została wskazana „Drogową Inwestycją Towarzyszącą” do tej inwestycji. Wszystkie dokumenty strategiczne i planistyczne dla województwa kujawsko-pomorskiego od początku jego istnienia podkreślają potrzebę realizacji drogi S10. W aktualnej strategii jest to projekt kluczowy. Projekt łączący cztery województwa i jest szczególnie priorytetową inwestycją - mówił Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Wicemarszałek podkreślił również funkcjonowanie Stowarzyszenia Budowy Drogi Ekspresowej S10, które działa na rzecz upowszechniania idei budowy oraz neutralizowania niepokojów pojawiających się w ramach powstawania tej drogi.

Pozwolenia na pobyt i pracę cudzoziemców w Polsce

Wojewoda Michał Sztybel podkreślił, także znaczenia problemów związanych z postępowaniami administracyjnymi w zakresie wydawania pozwoleń na pobyt i pracę cudzoziemców w Polsce. Wydłużający się czas wydawania zezwoleń jest spowodowany m. in. zintensyfikowanym napływem migrantów spowodowanym wojną na Ukrainie oraz migracją ekonomiczną.

- W momencie obejmowania funkcji wojewody był to 1 z 3 istotnych punktów z punktu widzenia działania urzędu. Średni czas załatwienia tego typu spraw, w tamtym czasie wynosił 483 dni. To jest tragedia. Ma to skutek zarówno dla pracodawcy i pracownika. Poruszyłem ten temat na pierwszym zebraniu wojewodów i ze strony MSWiA jest deklaracja, że będzie praca nad zmianami legislacyjnymi, które miałby to przyspieszyć - mówił Wojewoda Michał Sztybel.

- Obecne prawodawstwo być może nie przewidziało migracji wojennej i zarobkowej, przez co problem narasta, bo migracja w najbliższych latach będzie wzrastać. Rozwój firm w naszym regionie m. in. w Solcu Kujawskim i Bydgoszczy oraz innych miejscach powoduje automatycznie, że liczba zatrudnianych obcokrajowców rośnie - mówił Łukasz Gliński „Pracodawcy Pomorza i Kujaw” Związek Pracodawców.

Dyżur telefoniczny dla pracodawców

- pod numerem 52 349 72 82 w każdą środę w godzinach 9:00 – 13:00

Szczegółowe informacje dotyczące zatrudnienia cudzoziemców w zakładce „praca” na stronie: www.cudzoziemiec.bydgoszcz.pl

Telefony kontaktowe do Delegatur

- Toruń – 56 611 51 44

- Włocławek 54 231 42 53 lub 54 231 45 17

Infolinia dla cudzoziemców 52 349 74 61

Źródło: KPUW

Oceń artykuł: 8 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (3)

    Ja, w dniu 19-02-2024 19:54:46 napisał:

    Pytanie jeżeli tam jest wojna do cholery to skąd zalewają nas tym swinstwem technicznym .

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Budowa magazynów
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Światowy Dzień Trzeźwości. Jak alkohol wpływa na nasz organizm?

Co roku 15 kwietnia Światowa Organizacja Zdrowia apeluje#, aby przynajmniej w tym jednym dniu powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek produktów alkoholowych. Chce tym samym zwrócić uwagę na problem alkoholizmu oraz zagrożeń zdrowotnych wynikających z nadużywania alkoholu. Według WHO alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Większe ryzyko niesie za sobą palenie tytoniu i nadciśnienie tętnicze. Ponad 60 rodzajów chorób i urazów ma związek ze spożywaniem alkoholu.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Kanału Bydgoskiego. Dużo dobrego humoru

Wczorajszą wędrówkę rozpoczęliśmy #w Bydgoszczy, skąd w piętnastoosobowym składzie wędrowaliśmy wzdłuż Kanału Bydgoskiego.

(czytaj więcej)