Dziś mamy 19 czerwca 2024, środa, imieniny obchodzą:

22 maja 2024

Ponad 37 tys. zł emerytury. Zakończyła karierę zawodową w wieku 81 lat

fot. freepik

fot. freepik

Nie każdy po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego# od razu przechodzi na emeryturę. Część osób odkłada ten moment, licząc na wyższe świadczenie. Tak zrobiła emerytka z Bydgoszczy, która zdecydowała się skorzystać ze świadczenia po przepracowaniu 61 lat, kończąc karierę zawodową w wieku 81 lat. Dziś otrzymuje najwyższą w Polsce przyznaną kobiecie emeryturę w wysokości 37,4 tys. zł brutto.

- Po tegorocznej waloryzacji znacząco wzrosła liczba osób pobierających emerytury w wysokości powyżej 7 tys. zł brutto. W marcu 2023 r. wynosiła ona 258,8 tys., a w marcu br. osiągnęła wartość 473 tys., zatem  w porównaniu z rokiem poprzednim jest wyższa o 82,7 proc. Emerytury w wysokości ponad 10 tys. zł brutto pobiera 91,3 tys. osób, w tym 3,7 tys. świadczeniobiorców, których świadczenie przekracza wysokość 15 tys. zł brutto. Największy odsetek seniorów, bo 11,7 proc. otrzymuje emerytury w przedziale kwotowym od 2 600,01 zł do 3 tys. zł brutto - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

- Osoby, które otrzymują wysokie emerytury to seniorzy, którzy odłożyli decyzję o przejściu na emeryturę na później,  mieli bardzo długi staż pracy i wysokie zarobki. Najwyższa w kraju  emerytura wypłacana przez ZUS wynosi ponad 48,6 tys. zł brutto, a otrzymują ją emeryt ze Śląska, który karierę zawodową zakończył w wieku 86 lat po udowodnieniu ponad 67. letniego okresu pracy. Kolejnym rekordzistą z wysokim świadczeniem wynoszącym ponad 40,8 tys. zł brutto jest mężczyzna, który na emeryturę przeszedł w wieku 85 lat i 8 miesięcy, mając prawie 60 lat stażu pracy. Tak wysokie świadczenie wypłaca mu I oddział ZUS w Warszawie. Na trzecim miejscu w rankingu najwyższych emerytur znalazła się emerytka z Bydgoszczy, która otrzymuje najwyższą w Polsce przyznaną kobiecie emeryturę  w wysokości 37,4 tys. zł brutto. Na swoje świadczenie pracowała 61 lat, kończąc karierę zawodową w wieku 81 lat – dodaje rzeczniczka.

W województwie kujawsko-pomorskim nie brakuje też i osób, których emerytura sięga kwoty 20, a nawet 25 tys. zł brutto. Drugą najwyższą emeryturę w regionie w kwocie 25,5 tys. zł brutto wypłacaną przez oddział ZUS w Bydgoszczy pobiera 77-letni mężczyzna. W swoim życiu przepracował 58 lat, a na emeryturę przeszedł w wieku 76 lat. Trzecie co do wysokości świadczenie w naszym województwie – 23,1 tys. zł brutto wypłaca toruński oddział ZUS-u. Otrzymuje je 83-letni mężczyzna, który z emerytury skorzystał w wieku 79 lat, mając niemal 46 lat stażu pracy.

Groszowe emerytury

Minimalna emerytura, która od marca wynosi 1780,96 zł brutto, nie jest najniższym świadczeniem, jakie wypłaca ZUS. Obecnie najniższa kwota, jaką otrzymuje emerytka z oddziału ZUS w Biłgoraju  to zaledwie 2 grosze za 1 dzień pracy. W województwie kujawsko-pomorskim najniższą emeryturę w wysokości 6 groszy, którą wypłaca oddział ZUS w Bydgoszczy, otrzymuje kobieta, która na przestrzeni całego życia przepracowała 3 m-ce na umowie zlecenia. Symboliczną emeryturę w wysokości 26 groszy za 17 dni pracy wypłaca także oddział ZUS w Toruniu.

Niestety liczba emerytur niższych  niż najniższe gwarantowane (1780,96 zł brutto) stale rośnie. W marcu 2023 r. było ich 368,5 tys. a w marcu 2024 r.  już 403,8 tys. (wzrost o 9,6 proc.). Trzeba pamiętać o tym, że prawo do minimalnej gwarantowanej emerytury mają osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny  (60/65 lat) i udowodniły wymagany staż pracy. Żeby ZUS podwyższył wysokość emerytury do minimalnej, trzeba legitymować się 20-letnim okresem ubezpieczenia w przypadku kobiety i 25-letnim stażem w przypadku mężczyzny. Przy czym okres nieskładkowy może stanowić 1/3 okresu składkowego. Jeżeli na przykład kobieta udowodniła co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy, a wyliczona wysokość emerytury wyniesie 1000 zł brutto, to zostanie ona podwyższona do kwoty minimalnej emerytury, która obecnie wynosi 1780,96 zł brutto. Jeżeli natomiast nie udowodni 20-letniego okresu składkowego i nieskładkowego, to emerytura będzie jej wypłacana  w kwocie 1000 zł brutto.

Warto odwiedzić doradcę emerytalnego

Żaden przepis nie reguluje obowiązku przejścia na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni). Emerytura to prawo, przywilej, a nie przymus.

- Jest to indywidualna decyzja każdej osoby, kiedy po osiągnięciu odpowiedniego wieku sama zdecyduje, w którym momencie swojego życia chce skorzystać z przysługujących uprawnień emerytalnych.  Decyzja o zakończeniu aktywności zawodowej jest jedną z ważniejszych w życiu. Warto podjąć ją świadomie. Dlatego zachęcamy, aby przed złożeniem wniosku i ostatecznym postanowieniu o przejściu na zasłużony odpoczynek  porozmawiać z doradcą emerytalnym, który nie tylko wyliczy w kalkulatorze emerytalnym przewidywaną wysokość emerytury, ale również po przeprowadzeniu symulacji  poinformuje, o ile będzie ona wyższa, jeśli będziemy pracować dłużej. Doradzi także, kiedy najkorzystniej przejść na świadczenie - dodaje Krystyna Michałek.

Materiał: Krystyna Michałek / regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Oceń artykuł: 3 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

  • 8 (10)

  ślusarz narzędziowy, w dniu 22-05-2024 11:20:17 napisał:

  To wygląda na zwykłą propagandę, której celem jest zachęcanie do jak najdłuższej pracy. Kto na tym zyskuje? ZUS, bo nadal składki spływają i nie muszą wypłacać emerytury. Ten ZUS postrzegam jako dużego kalibru piramidę finansową. Niedaleką kwestią jest jak to dzieło Bismarcka się zawali.

  odpowiedz

  • 4 (6)

  mieszkaniec, w dniu 22-05-2024 11:48:00 napisał:

  tak tak a mlodzi wyksztalceni jada za granice bo emeryci blokuja etaty brawo

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Zdenek, w dniu 22-05-2024 13:37:04 napisał:

  To jest propaganda. Wiadomo od dawna ze zus to pasozyd na zywym ludzkim organizmie.

  odpowiedz

  • 3 (3)

  emerytka, w dniu 22-05-2024 13:51:40 napisał:

  Emeryci do domu , młodzi ludzie do pracy, Pracownik po osiągnięciu wieku emerytalnego sam potrzebuje pomocy i do pracy sie nie nadaje,tylko w pracy przeszkadza

  odpowiedz

  • 6 (6)

  emerytka Polski, w dniu 22-05-2024 14:03:32 napisał:

  kłamstwo , ta pani pracowała i jednocześnie pobierała z zus emeryture

  odpowiedz

  • 5 (5)

  mm, w dniu 22-05-2024 14:39:27 napisał:

  Wszystko wszystkim a czemu nie napiszą w jakich zawodach albo w zakładach Ci emeryci pracowali? Co?

  odpowiedz

  • 4 (6)

  Ja, w dniu 22-05-2024 20:16:38 napisał:

  Napiszcie jaka jest drożyzna w sklepach 100/150 procent poszło wszystko w górę .opłaty mieszkań czynsze prąd gaz .Tu piszecie o emeryturach z których większość emerytów bieduje

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Ja, w dniu 23-05-2024 07:40:43 napisał:

  To są ci co nigdy w życiu fizycznie nie pracowali .

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Praca na wysokości
60PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
0

Wspólne ćwiczenia przeciwkryzysowe. Współdziałanie służb

16 czerwca 2024 r. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada# Obrony Terytorialnej szkoliła się wspólnie z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną. Celem ćwiczeń w miejscowości Wielgie było zgrywanie działań służb w ramach zarządzania kryzysowego na wypadek klęski żywiołowej. W działaniach uczestniczyli przedstawiciele samorządu lokalnego razem z Wójtem Gminy.

(czytaj więcej)
0

Dwudziesta szósta wędrówka. Na uczestników czekał pyszny posiłek

Dzisiejszą wędrówkę w większości maszerowaliśmy w korycie #Rokitki. 20 uczestników rozpoczęło wędrówkę a 19 ukończyło. Jedna osoba musiała się wycofać ze względu na rozklejenie się obuwia.

(czytaj więcej)
0

Grillowa patera, czyli obiad na grillu dla rodziny i przyjaciół. Sprawdź!

Macie zamiar zorganizować grillową ucztę? Takie #spotkania z obfitością dań i smaków są teraz bardzo popularne, zarówno w restauracjach, jak na prywat-nych imprezach. Dzielcie się jedzeniem, kosztujcie, a przed wszystkim dobrze się bawcie!

(czytaj więcej)