Dziś mamy 2 marca 2024, sobota, imieniny obchodzą:

09 grudnia 2023

Podpisano porozumienie. Lepsza ochrona danych w aptekach

fot. GIF

fot. GIF

Ujawnianie i eliminowanie naruszeń prawa związanych z przetwarzaniem# danych osobowych pacjentów i pracowników aptek ogólnodostępnych – to główny cel podpisanego 7 grudnia 2023 r. porozumienia pomiędzy Prezesem Urzędu Ochrony Danych Osobowych oraz Głównym Inspektorem Farmaceutycznym.

Podsłuchy w sieci jednej z aptek – to temat, który ostatnio szeroko poruszany był w mediach. Zbulwersowani sprawą byli sami farmaceuci, ale i pacjenci. I eliminowaniu między innymi takich negatywnych zjawisk w aptekach ma sprzyjać podpisane porozumienie pomiędzy Prezesem UODO i Głównym Inspektorem Farmaceutycznym.

„Inicjatywę współpracy z GIF z UODO w zakresie wyjaśnienia sprawy potencjalnych praktyk nagrywania pacjentów i farmaceutów w aptekach podjęła jeszcze Pani Ewa Krajewska, jako Główny Inspektor Farmaceutyczny. Niezależnie od prowadzonej korespondencji pisemnej pomiędzy oboma organami, w dniu 13 listopada 2023 roku odbyło się spotkanie w siedzibie UODO, którego finałem jest dzisiejsze podpisanie porozumienia, które de facto dotyczy szeroko rozumianej współpracy pomiędzy GIF a UODO, z zachowaniem kompetencji obu organów. Warto podkreślić, że współpraca skupiać się będzie również na edukowaniu przedsiębiorców prowadzących apteki ogólnodostępne w zakresie charakteru i wagi przetwarzanych przez nich danych” powiedział Marcin Wójtowicz, Dyrektor Generalny GIF.

„To nie jedyne nieprawidłowości związane z ochroną danych osobowych, z jakimi mają do czynienia apteki. A biorąc pod uwagę, że przetwarzane są tam dane szczególnej kategorii, czyli dane o zdrowiu pacjentów, to wymagają one szczególnej ochrony i troski. Dlatego niezwykle ważne w takich miejscach jest stworzenie warunków pozwalających adekwatnie reagować, by zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa danych i przeciwdziałać naruszeniom. Jestem przekonany, że to porozumienie nie tylko przyczyni się do lepszej ochrony pacjentów ale także do wsparcia administratorów w przetwarzaniu wrażliwych danych o zdrowiu nas wszystkich” powiedział Jakub Groszkowski, Zastępca Prezesa UODO.

Obie instytucje będą wzajemnie przekazywały sobie informacje, pozwalające na podejmowanie skutecznych działań w celu ujawniania naruszeń przepisów o ochronie danych osobowych i ich eliminowania. W ramach współpracy GIF i UODO mogą także organizować wspólne narady związane z naruszeniami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych pacjentów i pracowników aptek.

Warto nadmienić, że porozumienie formalizuje istniejącą już współpracę obu instytucji która ma na celu skuteczniejsze wypełnianie zadań wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych i ustawy - Prawo farmaceutyczne.

Podpisane porozumienie zakłada też możliwość podjęcia wspólnych działań na rzecz poszerzania świadomości w zakresie ochrony danych osobowych w aptekach. UODO i GIF będą mogły wspólnie organizować m.in. konferencje, seminaria, szkolenia, oraz podejmować inne inicjatywy edukacyjne.

Źródło: GIF

Oceń artykuł: 9 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

  • 9 (11)

  Bezprawnik, w dniu 09-12-2023 11:21:38 napisał:

  Tu nie są potrzebne "porozumienia" i tworzenie kolejnych nikomu niepotrzebnych biurokratycznych nakazów.Wystarczy egzekwować obecne przepisy prawa w zakresie ochrony danych i z całą mocą surowo karać tych,którzy swoim niedbalstwem lub celowym działaniem doprowadzają do ich wycieku.Karać,karać i raz jeszcze surowo karać każdego administratora danych,każdą osobę u której w zakresie obowiązków jest ochrona danych a tego nie czyni.To już nie są żarty bo konsekwencje wycieku takich danych lub bezprawnego ich udostępniania są dzisiaj bardzo poważne i skutkują często utratą dorobku życia,lub utratą dobrego imienia.Problem zatem leży w złym egzekwowaniu kar za popełnione przestępstwa.Policja,Prokuratura,Sąd-żadnego zainteresowania skalą problemu.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -7 (7)

  xl, w dniu 09-12-2023 13:02:42 napisał:

  muzyczne klimaty 12 stycznia thomas anders z florian nowa płyts solo do cosmic też podoba i santor urodziny już nie ma dziikich plaż wira przenosi góry marys boy child boney m 1978 hit pastorałka christmas pasek kacepr zanim święta dobre na czasie koncerty życzeń śwąteczne dobre baccara nowa inna wokalistka

  odpowiedz

  • -7 (7)

  xl, w dniu 09-12-2023 13:05:35 napisał:

  baccara 2017 i beling to your heart dobra 1 nie zyje inna jest świetna a rybiski nowy będzie serio

  odpowiedz

  • -2 (4)

  Ja, w dniu 09-12-2023 15:50:26 napisał:

  Kogo to wina ? tych z Warszawy co na to pozwalają i wymyślają jakieś E dowody E ligitymacje emerytów po co to komu potrzebne .

  odpowiedz

  • 3 (5)

  Demaskuj łgarstwo, w dniu 09-12-2023 22:02:40 napisał:

  Nie trzeba zbyt daleko szukać.Prawo o którym tu mowa permanentnie jest łamane w nakielskich instytucjach jednostek samorządowych.Co słyszymy w słuchawce kiedy dzwonimy-? A no,że jesteśmy nagrywani.Bez żadnej podstawy prawnej,ktoś w randze Burmistrza,Starosty,Naczelnika zadecydował,że należy każdego petenta podsłuchiwać,nagrywać.

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Ja, w dniu 10-12-2023 09:28:58 napisał:

  Wystarczy mieć smartfon nowy telewizor i non stop jesteśmy podsłuchiwani to ta ich wredna fałszywa inteligencja .Dla mnie inteligentny jest tylko człowiek a to badziewie jest mylnie nazywane inteligencja brak prądu ta wasza sztuczna inteligencja idzie do kosza a człowiek jest dalej inteligentny .

  odpowiedz

  • 0 (0)

  re, w dniu 10-12-2023 20:45:48 napisał:

  No to so podpisali i co z tego wyniknie nic jaja sobie robią

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Budowa magazynów
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Budowa hal
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
0

Reagujmy na cudzą krzywdę. Kontrole miejsc przebywania bezdomnych

Nakielscy dzielnicowi wspólnie z przedstawicielkami #pomocy społecznej, kontrolują miejsca, gdzie szukają schronienia osoby bez dachu nad głową i informują ich, gdzie można uzyskać pomoc. Mundurowi apelują, by zwracać uwagę na osoby potrzebujące pomocy. Nie bądźmy obojętni i reagujmy w takich sytuacjach.

(czytaj więcej)
0

Klasyfikacja tusz zwierząt. Egzaminy dla kandydatów na rzeczoznawców

Informacja o egzaminach kwalifikacyjnych w zakresie klasyfikacji tusz# zwierząt rzeźnych w systemie EUROP w I i II kwartale 2024 r.

(czytaj więcej)
0

"Na Drodze – Patrz i Słuchaj". Kolejna edycja ogólnopolskiej akcji

"Na Drodze – Patrz i Słuchaj" – to już kolejna edycja ogólnopolskiej akcji #informacyjno – edukacyjnej skierowanej do wszystkich uczestników ruchu drogowego.

(czytaj więcej)
0

Polskie produkty mięsne w europejskiej czołówce. Smak tradycji

Polskie produkty mięsne od lat należą do europejskiej czołówki #pod względem jakości i smaku. Mało kto wie, że wśród rodzimych przetworów mięsnych nazwy niektórych z nich zostały wpisane do unijnego rejestru chronionych nazw pochodzenia (ChNP) i chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG) lub rejestru gwarantowanych tradycyjnych specjalności (GTS). Poznajmy je!

(czytaj więcej)