Dziś mamy 19 czerwca 2024, środa, imieniny obchodzą:

19 maja 2024

Peregrynacja figury św. Michała Archanioła. Do fary zawitał jej patron

fot. MM

fot. MM

19 maja przez ulice Nakielską, Dworcową i Sądową #w Kcyni przeszła uroczysta procesja, która kierowała się prosto do kcyńskiej fary. Wierni nieśli ze sobą figurę św. Michała Archanioła z Gargano

Wydarzenie to jest jednym z punktów obchodów jubileuszu 20-lecie Diecezji Bydgoskiej. Zanim w kcyńskiej parafii rozpoczęło wieczorne nabożeństwo - uroczyście wprowadzono figurę Świętego Michała Archanioła z Gargano - patrona Kościoła. Z figurą tą po całej Polsce jeżdżą ojcowie Michalici i wywodzi się ona z włoskiego sanktuarium Monte Sant. Przez najbliższe miesiące, aż do ostatnich dni listopada ta figura będzie odwiedzać wszystkie parafie diecezji bydgoskiej. Co warte podkreślenia, Diecezja Bydgoska jako pierwsza w Polsce zdecydowała się na przeprowadzenie peregrynacji tej figury w każdej z wchodzącej w jej skład parafii.

Przypominamy, że figura św. Michała Archanioła podczas tegorocznych uroczystości zawitała na teren powiatu nakielskiego już 29 kwietnia - począwszy od sąsiedniej gminy Szubin. Łącznie do dnia 9 maja figura odwiedziła parafie w Chomętowie, Rynarzewie, Zamościu, Turze, Samoklęskach Dużych, Szubinie, Kołaczkowie, Słupach i Szaradowie.

Wierni z Kcyni powitali figurę 10 maja (parafia pw. Wniebowzięcia NMP), a w dalszej kolejności figura odwiedziła wszystkie parafie w Dekanacie Kcynia, m.in. w Dziewierzewie, Gołańczy, Smogulcu czy Sipiorach. Ostatnim przystankiem figury w kcyńskim dekanacie była parafia pw. św. Michała Archanioła. Od 20 do 31 maja figura podróżować będzie po Dekanacie Nakło.

Oceń artykuł: 13 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Zadaj pytanie
40PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
0

Wspólne ćwiczenia przeciwkryzysowe. Współdziałanie służb

16 czerwca 2024 r. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada# Obrony Terytorialnej szkoliła się wspólnie z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną. Celem ćwiczeń w miejscowości Wielgie było zgrywanie działań służb w ramach zarządzania kryzysowego na wypadek klęski żywiołowej. W działaniach uczestniczyli przedstawiciele samorządu lokalnego razem z Wójtem Gminy.

(czytaj więcej)
0

Dwudziesta szósta wędrówka. Na uczestników czekał pyszny posiłek

Dzisiejszą wędrówkę w większości maszerowaliśmy w korycie #Rokitki. 20 uczestników rozpoczęło wędrówkę a 19 ukończyło. Jedna osoba musiała się wycofać ze względu na rozklejenie się obuwia.

(czytaj więcej)
0

Grillowa patera, czyli obiad na grillu dla rodziny i przyjaciół. Sprawdź!

Macie zamiar zorganizować grillową ucztę? Takie #spotkania z obfitością dań i smaków są teraz bardzo popularne, zarówno w restauracjach, jak na prywat-nych imprezach. Dzielcie się jedzeniem, kosztujcie, a przed wszystkim dobrze się bawcie!

(czytaj więcej)