Dziś mamy 26 maja 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

29 maja 2023

O skutkach starzenia się społeczeństwa. Dwudniowa debata ekspertów

fot. Mikołaj Kuras

fot. Mikołaj Kuras

Europejscy eksperci spotkali się w Toruniu podczas dwudniowej (29-30 maja) debaty dotyczącej #społecznych i ekonomicznych skutków starzenia się społeczeństwa. W tym tygodniu miasto Kopernika stanie się także miejscem rozmów na temat odporności europejskich systemów produkcji i dystrybucji żywności na zagrożenia i kryzysy oraz dyskusji wokół zmian klimatycznych.

- Starzenie się społeczeństwa jest faktem, dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na związane z tą tendencją kwestie, m.in. opiekę nad osobami starszymi, zapewnienie zdrowego życia i dobrego samopoczucia w każdym wieku oraz uczynienie miast i wsi sprzyjających włączeniu społecznemu – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Wśród poruszanych tematów m.in. możliwości wsparcia członków rodziny w sytuacjach wydłużającej się średniej długości życia, spadającej dzietności i zmieniającego się modelu rodziny, promowanie solidarności międzypokoleniowej oraz wpływ starzenia się społeczeństwa na migrację ludności.

Wnioski i rekomendacje wypracowane podczas poniedziałkowych i wtorkowych dyskusji zostaną uwzględnione w rocznym sprawozdaniu sekretarza generalnego ONZ na temat przygotowań i obchodów przypadającej w przyszłym roku trzydziestej rocznicy Międzynarodowego Roku Rodziny oraz wsparcia Departamentu Spraw Gospodarczych i Społecznych Organizacji Narodów Zjednoczonych dla państw członkowskich.

Organizatorami wydarzenia są samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, Międzynarodowa Federacja na rzecz Rozwoju Rodziny (IFFD) oraz Departament Spraw Gospodarczych i Społecznych Organizacji Narodów Zjednoczonych (UN DESA).

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego prowadzi starannie zaplanowaną politykę senioralną, odpowiadającą na potrzeby i oczekiwania osób starszych. Seniorzy, podobnie jak pozostałe grupy wiekowe, są bardzo zróżnicowaną grupą społeczną, dlatego adresowane do nich działania muszą to uwzględniać. Wachlarz działań, realizowanych przez nasze instytucje oraz przez finansowane za pomocą marszałkowskich grantów organizacje pozarządowe, jest szeroki – od ofert twórczego spędzania wolnego czasu po oferty pomocowe i opiekuńcze. Zobacz:

W środę (31 maja) w Urzędzie Marszałkowskim spotkają się sygnatariusze Deklaracji Weneckiej, dokumentu odwołującego się do zrównoważonego rozwoju w dziedzinie szeroko rozumianej polityki społecznej i prorodzinnej. Jej sygnatariuszami są samorządy miejskie i regionalne na całym świecie; samorząd województwa kujawsko-pomorskiego jest pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej, który przystąpił do tego grona.

Czytaj także:

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 3 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (1)

  Ja, w dniu 30-05-2023 09:54:52 napisał:

  Opieka nad osobami starszymi taka jest opieka że do specjalisty czekamy parę lat.U mnie po prześwietleniu kręgosłupa szyjnego jest podejrzenie pęknięcia lub złamanie kręgu już czekam w kolejce miesiąc a jeszcze zostało miesiąc czekania do ortopedy nadmiernie że jestem emerytem.MZ dzięki wam za taką opiekę.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Młody, w dniu 30-05-2023 16:54:37 napisał:

  to wszystko wina emerytów

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Symboliczne miejsce pochówku wielkiego piewcy. Kim był hr. Leon Skórzewski?

Jeśli weekend, to kolejny raz chcemy przekazać Wam kilka informacji o ciekawych# miejscach kultu - tym razem kolej przyszła na Leśnictwo Drogosław.

(czytaj więcej)
0

Szkolenia rotacyjne. Żołnierze Wojska Polskiego w Kowalewku

W miniony weekend tereny Nadleśnictwa Szubin oraz obiekty #OSP JRS Kowalewko zostały zdominowane przez żołnierzy Wojska Polskiego, którzy realizują szkolenia rotacyjne.

(czytaj więcej)
0

Święto polskiej żywności. Prezentacje krajowych produktów

26 maja w otoczeniu zielonego #Służewca, na gości w każdym wieku, czekać będzie oprócz znakomitego jedzenia, mnóstwo dodatkowych atrakcji. Każdego roku Piknik Poznaj Dobrą Żywność to święto polskiej żywności.

(czytaj więcej)
0

Trzecia edycja kampanii "Lowe Krowe". Promocja zdrowych nawyków

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii# "Lowe Krowe"!

(czytaj więcej)