Dziś mamy 29 maja 2024, środa, imieniny obchodzą:

10 kwietnia 2024

O seksualności osób starszych. Kolejny wykład w nakielskim UTW

fot. MM

fot. MM

9 kwietnia w sali konferencyjnej #Nakielskiego Ośrodka Kultury zorganizowano kolejny w letnim semestrze wykład w ramach Uniwersytety Trzeciego Wieku. Poprowadził go dr n med. Piotr Czynsz.

Wykładowca opowiedział zgromadzonym w sali seniorom o seksualności osób starszych. Jak można było się dowiedzieć podczas wykładu – w społeczeństwie istnieje mit, że seks nie jest dla starszych ludzi, gdyż w mediach bombardowani jesteśmy reklamami, na których widnieją młode kobiety i mężczyźni o perfekcyjnej budowie ciała. – Osoby starsze w tym kontekście nie istnieją, co dziwi – przecież nadal są istotami seksualnymi. Seks to nie tylko prokreacja, ale również dawanie sobie przyjemności i zacieśnianie więzi pomiędzy partnerami. Wchodząc do kiosku z gazetami, łatwo można dostrzec, ze na większości okładek widnieje słowo „seks”. Jednak miłość fizyczna osób starszych jest nadal tematem tabu. Informacji na ten temat nie znajdziemy w książce, popularnej gazecie czy programie telewizyjnym (…) Mimo, iż wiele osób uważa, że seks jest dla ludzi młodych, to uprawiają go ludzie w każdym wieku, nawet osiemdziesięcio czy nawet dziewięćdziesięciolatkowie. Dla wielu osób w podeszłym wieku życie intymne jest nadal bardzo ważne, ale jednocześnie pod kilkoma względami się ono zmienia (…) Dla przykładu – u mężczyzn ok. 50 roku życia zaczyna stopniowo spadać poziom androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, co może również przyczyniać się do powstania zaburzeń seksualnych, takich jak spadek libido czy zaburzenia erekcji. Wraz z wiekiem może zmniejszać się też objętość nasienia podczas ejakulacji i osłabieniu ulega też odczuwanie przyjemności oraz zakres wrażliwości czuciowej narządów płciowych – mówił dr n med. Piotr Czynsz.

Przed studentami nakielskiego UTW jeszcze cztery wykłady. Kiedy i gdzie się one odbędą?

16 kwietnia, godz. 16:00 (sala konferencyjna) – „Warszawa dwóch powstań - uczniowie odkrywają żydowską historię stolicy – mgr Michał Wiśniewski.

7 maja, godz. 16:00 (sala konferencyjna) – „Język, a przemiany społeczne” (w świetle opinii Rady Języka Polskiego) – prof. Rafał Zimny.

21 maja, godz. 16:00 (sala konferencyjna) – „Spotkanie z poezją, w której ukryły się historie życia” – dr Amelia Krawczyk-Bocian.

4 czerwca, godz. 16:00 (sala kinowa) – „Kredens Seniora na dużym ekranie” – Sekcja Kredensu.

Oceń artykuł: 12 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (6)

  Aga, w dniu 11-04-2024 00:02:19 napisał:

  Na myśl o seksualnosci jednej Pani, pe,ypomina mi się Trzeboń i turnusy kolonijne

  odpowiedz

  • -2 (6)

  Krystyna, w dniu 11-04-2024 10:26:28 napisał:

  Czemu taki wykład nie jest dla wszystkich tylko dla utw? może warto pomyśleć i zaprosić wszystkich seniorów

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Roman, w dniu 11-04-2024 11:18:42 napisał:

  Temat seksu a z tyłu śpi

  odpowiedz

  • -1 (3)

  rocznik 45 , w dniu 11-04-2024 20:08:12 napisał:

  Cudzołóstwo jest wtedy , jak zdradzasz w cudzym łóżku .... Jak w swoim to jest gościnność .

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Rejestracja BDO
500PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Budowa magazynów
0

Przeciwdziałanie przestępczości środowiskowej. Szkolenia dla policjantów

Radom, Kielce, Lublin, Białystok, Gorzów Wielkopolski, Bydgoszcz#, Katowice, Rzeszów i Warszawa – to miasta na mapie tegorocznego cyklu szkoleń dla funkcjonariuszy Policji pn. „Zwalczanie i przeciwdziałanie przestępczości środowiskowej w zakresie gospodarowania odpadami oraz transportowania odpadów w ruchu krajowym i międzynarodowym”. W lutym, marcu i kwietniu 2024 r. eksperci Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadzili wykłady na Mazowszu, w Świętokrzyskim, na Lubelszczyźnie i Podlasiu. 22 i 23 maja odbyły się kolejne szkolenia – w Gorzowie Wielkopolskim i Bydgoszczy.

(czytaj więcej)
0

Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Ważne jest wsparcie

Rozpoczął się Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Zachęcamy do# karmienia piersią, ale pamiętamy także o mamach, które z różnych przyczyn nie mogą karmić naturalnie. Pamiętajmy o wzajemnym szacunku i wsparciu.

(czytaj więcej)
0

Komary motywowały do szybkiego marszu. Wędrówka w otoczeniu jezior

W dzisiejszej wędrówce uczestniczyło #16 osób. Przejście wokoło jeziora Witosławskiego i Rościmińskiego nie przysparzało by większych problemów, gdyby nie ogromne ilości komarów, które tylko nas motywowały do szybkiego tempa marszu.

(czytaj więcej)
0

Wstęp na wystawę bezpłatny. Pałac Krasińskich dostępny dla odwiedzających

Rękopisy Cypriana Kamila Norwida, kronik Galla Anonima czy oryginał #utworu „Mury” Jacka Kaczmarskiego – to tylko niektóre ze zbiorów Biblioteki Narodowej, które od 21 maja można obejrzeć w zmodernizowanym i otwartym dla zwiedzających Pałacu Krasińskich w Warszawie.

(czytaj więcej)