Dziś mamy 26 maja 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

04 kwietnia 2024

Niepłodność wtórna - czym jest i jak sobie z nią radzić?

fot. powierzone

fot. powierzone

Niepłodność wtórna to sytuacja, gdy para, która ma już dziecko, nie może uzyskać# kolejnej ciąży. Stanowi zagadkę medyczną wymagającą indywidualnego podejścia oraz skutecznego leczenia. Źródła tego problemu mogą być różnorodne, od czynników fizycznych po kwestie psychologiczne. Dlatego też postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne powinno być dostosowane do konkretnej sytuacji danej pary.

Z czego wynika niepłodność wtórna?

Niepłodność wtórna u kobiet może być spowodowana różnorodnymi czynnikami. Kluczową rolę odgrywa tutaj wiek, gdyż im starsza kobieta, tym mniejsza jest jej płodność, co może prowadzić do zwiększenia ryzyka cykli bezowulacyjnych oraz poronień. Dodatkowo na zdolność do zajścia w ciążę mogą istotnie wpływać też komplikacje po porodzie, jak chociażby blizny czy zrosty po cesarskim cięciu. Należy również brać pod uwagę zaburzenia hormonalne, choroby układu rozrodczego, a także przyjmowanie niektórych leków lub prowadzenie niezdrowego stylu życia, które mogą dodatkowo utrudniać poczęcie. Jednak warto zaznaczyć, że niepłodność wtórna nie leży tylko i wyłącznie po stronie kobiet. Stan zdrowia partnera oraz jakość jego nasienia także mają ogromne znaczenie. Warunki pracy, dieta, styl życia, czy nawet nadużywanie używek mogą negatywnie wpływać na liczbę i jakość plemników. Dlatego też, kiedy para zmaga się z niepłodnością wtórną, istotne jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy medycznej.

Jak zdiagnozować niepłodność wtórną?

Diagnoza niepłodności wtórnej wymaga kompleksowej analizy pod kątem zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Proces ten zazwyczaj rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu medycznego, podczas którego lekarz zbiera informacje dotyczące historii zdrowia, wcześniejszych ciąż, porodów, przeprowadzonych zabiegów, stosowanych leków oraz stylu życia pary. Wykonywane jest też badanie ginekologiczne i USG żeńskiego narządu rodnego. Po tym etapie zazwyczaj zleca się szereg badań laboratoryjnych, takich jak analiza poziomu hormonów u kobiety oraz badania nasienia u mężczyzny w celu oceny jakości i ilości plemników. W zależności od wyników podstawowych testów specjalista może zasugerować bardziej szczegółową analizę, obejmującą badania genetyczne, badanie drożności jajowodów, czy też przeprowadzenie histeroskopii lub laparoskopii.

Gdzie można leczyć niepłodność wtórną w Gdańsku?

Leczenie niepłodności wtórnej jest uzależnione od konkretnej przyczyny jej wystąpienia. Istnieją różne opcje terapeutyczne, w tym leczenie farmakologiczne, histeroskopia oraz laparoskopia. W przypadku braku oczekiwanych efektów po zastosowaniu tych metod istnieje możliwość rozważenia inseminacji domacicznej lub zapłodnienia in vitro. Pacjenci z Gdańska i okolic zmagający się z problemami z poczęciem dziecka mogą skorzystać z pomocy specjalistów w Klinice Bocian w Gdańsku mieszczącej się przy Alei Grunwaldzkiej 103A. Placówka ta posiada doświadczony zespół lekarzy, embriologów, diagnostów laboratoryjnych oraz położnych, którzy indywidualnie podchodzą do potrzeb pacjentów, zapewniając im odpowiednią opiekę medyczną. Ośrodek dysponuje też dobrze wyposażonymi gabinetami ginekologicznymi, salami zabiegowymi, a także laboratoriami diagnostycznymi oraz embriologicznymi. Dzięki temu cały proces leczenia przebiega sprawnie i komfortowo.

Pary, które są zainteresowane umówieniem się na konsultację w sprawie niepłodności do jednego ze specjalistów w Klinice Bocian w Gdańsku, mogą telefonicznie kontaktować się z placówką: +48 58 350 28 80.

 

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 1 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Symboliczne miejsce pochówku wielkiego piewcy. Kim był hr. Leon Skórzewski?

Jeśli weekend, to kolejny raz chcemy przekazać Wam kilka informacji o ciekawych# miejscach kultu - tym razem kolej przyszła na Leśnictwo Drogosław.

(czytaj więcej)
0

Szkolenia rotacyjne. Żołnierze Wojska Polskiego w Kowalewku

W miniony weekend tereny Nadleśnictwa Szubin oraz obiekty #OSP JRS Kowalewko zostały zdominowane przez żołnierzy Wojska Polskiego, którzy realizują szkolenia rotacyjne.

(czytaj więcej)
0

Święto polskiej żywności. Prezentacje krajowych produktów

26 maja w otoczeniu zielonego #Służewca, na gości w każdym wieku, czekać będzie oprócz znakomitego jedzenia, mnóstwo dodatkowych atrakcji. Każdego roku Piknik Poznaj Dobrą Żywność to święto polskiej żywności.

(czytaj więcej)
0

Trzecia edycja kampanii "Lowe Krowe". Promocja zdrowych nawyków

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii# "Lowe Krowe"!

(czytaj więcej)