Msza św. w 84. rocznicę napaści ZSRR na Polskę. Wspólna modlitwa

fot. Wiesław Kajdasz
„Trzeba nam pamiętać przed #Bogiem o tych, którzy cierpieli, poświęcili życie dla ojczyzny. To nasz święty obowiązek” – podkreślił ks. infułat Stanisław Kotowski, który przewodniczył w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy Mszy św. w 84. rocznicę napaści ZSRR na Polskę.
W świątyni modlili się Sybiracy, kombatanci, przedstawiciele władz i mieszkańcy miasta. – Sybiracy kochali ojczyznę, jak matkę, nie szczędząc ofiar i wyrzeczeń, broniąc najwyższych wartości. Dzisiaj modlimy się za nasz kraj, byśmy potrafili wykorzystać wielką ofiarę ich życia – powiedział ks. infułat Stanisław Kotowski.
Ksiądz Dawid Perlik, który skierował do wiernych słowo, zauważył, że chrześcijanin jest wezwany do wybaczenia każdemu, ponieważ Chrystus „wielokrotnie wybacza wszystkim mniejsze i większe przewinienia”. – Tak wiele razy spowiadaliśmy się, że trudno policzyć. Za każdym razem jednak słyszeliśmy: „i ja odpuszczam tobie grzechy”. Bóg wciąż ma dla nas cierpliwość i miłosierdzie. Do takiej samej postawy wzywa każdego – mówił.
Według ks. Dawida Perlika wzorem postawy wybaczenia jest list biskupów polskich do biskupów niemieckich, pisany przy udziale prymasa Wyszyńskiego oraz kard. Wojtyły. – Padają w nim znane wszystkim słowa: „wybaczamy i prosimy o wybaczenie”. Okrucieństwa drugiej wojny światowej, obozy koncentracyjne, sowieckie łagry, powojenne represje, wszystko to wciąż obecne w pamięci Polek i Polaków nadal powinno być przedmiotem wybaczenia – powiedział.
Mirosław Myśliński został deportowany razem z matką i siostrą 13 kwietnia 1940 roku. Miał zaledwie jedenaście lat. Dzisiaj jest prezesem zarządu oddziału Związku Sybiraków w Bydgoszczy. Organizacja obchodzi 95. rocznicę swego powstania. – Założycielami związku byli oficerowie i strzelcy V Dywizji Syberyjskiej. Żołnierze tej formacji w latach 1917-1920 w ramach koalicji toczyli walki z bolszewikami za Uralem. Po kapitulacji część z nich przez Morze Ochockie powróciła do kraju, gdzie po krótkim odpoczynku w Chełmnie nad Wisłą oraz w Grupie pod Grudziądzem, zgłosiła się do obrony ojczyzny – mówił.
Prezes związku dodał, że bohaterowie walczyli z bolszewikami m.in. pod Zawadami, Borkowem, Nasielskiem i o Nowe Miasto, a następnie wzdłuż Kanału Augustowskiego, ochraniając Wojsko Polskie od strony Litwy. Jak zaznaczył, przelaną krwią włożyli wkład w odbudowę państwa polskiego. – Odzyskanie niepodległości stworzyło warunki powrotu Polaków z różnych zakątków Rosji. Wracała młodzież urodzona na Syberii. Młodzi ludzie podejmowali studia na Politechnice Warszawskiej. Tam w 1921 roku narodziła się myśl założenia Akademickiego Koła Sybiraków, zwanego również „Niezależnym Związkiem Sybiraków” – dodał.
Drugim ośrodkiem organizowania się Sybiraków były Katowice, gdzie w 1926 roku byli żołnierze V Dywizji Syberyjskiej utworzyli „Zrzeszenie Sybiraków”. Pierwszy zjazd z udziałem 2000 delegatów odbył się w 1928 roku i jest on uznawany jako założycielski. – Zjazd za swoje główne zadanie wyznaczył wytrwałą pracę na rzecz państwa polskiego – mówił Mirosław Myśliński, zwracając uwagę na bezpośrednie włączenie się Sybiraków w odbudowę zniszczeń porozbiorowych. – W roku 1935 Związek Sybiraków w 9 okręgach liczył 5200 członków. Biuro Okręgu Pomorskiego mieściło się w Bydgoszczy przy Marcinkowskiego 11. Niestety czas drugiej wojny światowej i realnego socjalizmu do 1989 roku to bolesna przerwa w działalności związku – stwierdził.
Po zdradzieckiej napaści ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku, Rada Komisarzy Ludowych Związku Radzieckiego, dla oczyszczenia zajętych terenów z wrogiego polskiego elementu, mogącemu przeciwstawić się okupantowi, a także wszczynającemu wolnościowe zrywy, wydała 5 grudnia dekret zakładający masowe zsyłki do przymusowej pracy na Syberii. Rozpoczęły się represje, polegające na aresztowaniach, mordowaniu, samosądach, zsyłaniu do łagrów, wcielaniu do Armii Czerwonej. – W latach 1940-1941 w czterech masowych deportacjach wywieziono w głąb ZSRR, w tereny nieprzyjazne życiu, do ciężkiej pracy w warunkach głodu i mrozu, na fizyczne wyniszczenie, setki tysięcy polskich obywateli. Wiele osób deportowanych na Sybir nie przetrwało trudnych warunków, ich ciała pozostały w nieludzkiej ziemi – powiedział prezes Mirosław Myśliński.
Masowe powroty nastąpiły w 1946 i trwały sporadycznie do 1956 roku. W ty samym czasie Polaków z terenów wcielonych do Związku Radzieckiego wywożono w głąb tego kraju. – W kraju przez władze komunistyczne nie byliśmy mile widziani. Swoją syberyjską przeszłość musieliśmy skrywać, ale włączyliśmy się w odbudowę ojczyzny ze zniszczeń wojennych. Tak było do 17 grudnia 1988 roku, kiedy po upadku komuny, z inicjatywy Ireny Głowackiej został zarejestrowany związek. Obecnie w kraju żyje około 15000 Sybiraków, a w oddziale bydgoskim jest ich około 200 – dodał Mirosław Myśliński, podkreślając, że dzisiaj stajemy przed „nowym zagrożeniem”. – Za wschodnią granicą toczy się wojna. Rosyjscy agresorzy na okupowanych ukraińskich terenach dopuszczają się straszliwych mordów, wywożą ludność w głąb Rosji, niszczą rakietami kraj, padają groźne słowa pod adresem Polski. Państwa Europy organizują się przeciw agresywnym zamiarom „putinowskiej Rosji”. Niech Bóg broni nas przed kolejną wojną – zakończył prezes.
Niedzielne uroczystości zakończyła manifestacja patriotyczna na Starym Rynku. Po przemówieniach delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria

































Czytaj również
- Biały czwartek na przystani. Zadbaj o swoje zdrowie!
- Podpisano umowę z wykonawcą. Wkrótce ruszyć ma budowa zjazdu
- Przebudowa amfiteatru wyniesie 30 mln zł? 1 mln zł na dokumentację projektową
- Spotkanie z Łukaszem Schreiberem. Rozmawiano o książce ministra
- Dobre wieści dla druhów. Wsparcie dla Nakła, Potulic, Polichna i Suchar!
"Powstanie Styczniowe 1863-1864". Nabór wniosków do programu

Biuro „Niepodległa” otwiera nabór wniosków do Programu# Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. W latach 2023 i 2024 obchodzimy 160. rocznice kolejnych bitew i potyczek, które złożyły się na Powstanie Styczniowe – największy zryw narodowowyzwoleńczy skierowany przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Wnioski można składać do 2 października 2023 do godziny 15:59.
(czytaj więcej)Doświadczalane oznakowanie poziome. Jaka jest opinia kierowców?

Z danych opublikowanych przez Komendę Główną Policji wynika#, że w 2022 r. nieprawidłowa zmiana pasa ruchu była przyczyną 530 wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących, w których śmierć poniosły 52 osoby, a 648 zostało rannych. Chcąc poprawić czytelność węzłów drogowych a więc i bezpieczeństwo kierowców, zastosowaliśmy doświadczalnie, na wybranych odcinkach dróg krajowych, oznakowanie poziome informujące o numerze drogi do której prowadzi dany pas ruchu, ale również o miejscowości kierunkowej (na obwodnicach dużych aglomeracji miejskich). Aby poznać opinię kierowców na temat przedstawionych rozwiązań przygotowaliśmy krótką ankietę. Zapraszamy do jej wypełnienia.
(czytaj więcej)Trwa sezon na grzyby. "Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj"

Zbieranie grzybów wymaga wiedzy oraz #doświadczenia.
(czytaj więcej)500 kilometrowe szkolenie w Bieszczadach. Lekka piechota w działaniu

Przeszli już ponad 300 kilometrów najdłuższym szlakiem #górskim w Polsce. Przed nimi jeszcze blisko 200. Żołnierze 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pieszą wędrówką chcą celebrować 5 lecie istnienia swojej jednostki.
(czytaj więcej)