Młodzież ze Słowenii ponownie w Samostrzelu. Atrakcyjny program pobytu

fot. ZSCKR w Samostrzelu
Od 02. do 11. kwietnia br. w Polsce przebywała trzydziestoosobowa# grupa młodzieży wraz z opiekunami z Biotechnologicznego Centrum w Naklo w Słowenii.
Przybyli do naszego kraju z kolejną wizytą, na zaproszenie Dyrekcji, Grona Pedagogicznego i Uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Samostrzelu, którzy zadbali o bogaty i atrakcyjny program pobytu gości w naszym kraju. Każdy dzień przynosił wiele nowych wrażeń, wynikających ze wspólnie spędzanego czasu oraz różnorodnych atrakcji: zwiedzania Nakła nad Notecią, Bydgoszczy, Torunia, muzeum łowiectwa i myślistwa w Turzynie, indywidualnych gospodarstw rolnych (w Orlu u pp. Hoekstra, w Broniewie u pp. Łukaszewiczów), a także wytwórni pasz w Żurawi i Agro Landu pp. Różniak w Śmielinie, wizyty w Alpakolandzie w okolicach Margonina, zajęć w KP ODR w Minikowie, gier i zabaw integracyjnych, szkolnych pokazów zawodowych, meczu w siatkówkę, nauki polskich piosenek i tańców, udziału w radiowej audycji, muzycznych warsztatów z chórem Akatyst z Kcyni, spotkań z wieloma ciekawymi ludźmi oraz gościny w Urzędzie Gminy w Sadkach.
To wszystko pozwoliło nie tylko na integrację uczestników, ale przede wszystkim na poznanie piękna naszego kraju, polskiej kultury, obyczajów i obrzędów, kulinarnych przysmaków oraz specyfiki nauki w samostrzelskiej szkole. Niestety, wszystko, co piękne szybko się kończy. Przyszedł też czas na podsumowanie długiego, bo aż dziesięciodniowego pobytu Słoweńców w Polsce i pożegnanie przesympatycznych gości.
W czwartek, 11. kwietnia zakończyli polską część Erasmusa+, odebrali certyfikaty i podziękowali za miłe przyjęcie, za różnorodny kulturalno- krajoznawczo- zawodoznawczy program i wyrazili nadzieję na kontynuację, trwających już ponad 13 lat kontaktów.
Materiał: E. Makowska / ZSCKR w Samostrzelu
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria












































































































Czytaj również
- Uroczyste pożegnanie. Maturzyści odebrali świadectwa
- Sprawdzili swoją wiedzę. Liliana w gronie laureatów powiatowego konkursu
- Drzwi Otwarte w „Żegludze”. Uczniowie zapoznali się z ofertą szkoły
- Przed młodzieżą nowy rozdział. Uroczyste pożegnanie maturzystów
- Zakończenie roku maturzystów. „To symboliczny moment zamknięcia pewnego rozdziału”
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)