Dziś mamy 27 lipca 2024, sobota, imieniny obchodzą:

28 kwietnia 2018

Mijają 73 lata od wyzwolenia niemieckiego obozu. Potulice pamiętają

fot. MM

fot. MM

Jak co roku w Potulicach odbyły się uroczystości związane z rocznicą wyzwolenia niemieckiego #obozu „Potulice-Lebrechtsdorf”.

W czasie niemieckiej okupacji Potulice znalazły się w granicach III Rzeszy. Z czasem nazwę wsi zmieniono, najpierw na Potulitz, a później na Lebrechtsdorf. Wówczas założono tam niemiecki obóz przesiedleńczy i obóz pracy, który funkcjonował od 1 lutego 1941 roku. Obóz został wyzwolony po niemal 4 latach, 21 stycznia 1945 roku, przez polskich i rosyjskich żołnierzy. Szacuje się, że przez „piekło” obozu przeszło w tym czasie około 25 tys. osób.

Uroczystość zorganizowana przez burmistrza Miasta i Gminy Nakło nad Notecią, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Dzieci Potulic, Parafię Zwiastowania NMP w Potulicach, Stowarzyszenie „Potulice – Historia, Teraźniejszość, Przyszłość” oraz Dowódcę Garnizonu Bydgoszcz, rozpoczęła się na cmentarzu ofiar II wojny światowej. Jako pierwszy głos zabrał Sławomir Napierała – W historii Polski, poza chwalebnymi i wzniosłymi wydarzeniami, mamy wiele wątków trudnych i tragicznych. Takich, które wyryły głębokie piętno na historii nadziejach naszego narodu, naszej ojczyzny. Jednym z tych tragicznych zapisów, bo przecież niechcianych przez nas, jest również to miejsce, w którym się dzisiaj znajdujemy – mówił burmistrz Nakła.

Następnie uczniowie ZS-P im. Dzieci Potulic przedstawili montaż słowno-muzyczny, po którym ks. Maciej Szmytowski odprawił uroczystą mszę świętą – Nikt z nas tutaj obecnych nie chce krzywdy drugiego człowieka, którego Bóg postawił na drodze naszego życia. Dzisiaj po 100 latach, kiedy odzyskaliśmy niepodległość możemy odważnie i dumnie iść przez życie przy tych właśnie krzyżach, które tutaj widzimy, jest ich 460. Pod każdym krzyżem - historia człowieka – powiedział proboszcz parafii NMP w Potulicach. W dalszej części uroczystości, podporucznik Paweł Kurzeja odczytał Apel Poległych, po czym liczne delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem.

Kolejna część wydarzenia przeniosła się pod bramę główną byłego obozu, gdzie obecnie znajduje się pamiątkowy kamień. To właśnie tam swoje przemówienie wygłosił prezes związku kombatantów RP i byłych więźniów politycznych, Bogdan Jagodziński – To wszystko jest tak wzruszające i pobudzające, że mam w czasie moich spotkań prawo i obowiązek przekazać wszystkim, jakie piękne słowa tu padają. W imieniu żołnierskiego kombatanckiego pokolenia, dziękuję wam, serdeczni przyjaciele – powiedział ze łzami w oczach. W uroczystościach uczestniczyli także zaproszeni goście, między innymi konsul Republiki Federalnej Niemiec Peter Utsch, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski oraz starosta nakielski Tomasz Miłowski.

Po przemówieniach zaproszonych gości, delegacje złożyły kwiaty pod kamieniem pamiątkowym. Uroczystość uświetniła wojskowa orkiestra, która wykonywała utwory patriotyczne. Całość zakończyła się spotkaniami z byłymi więźniami obozu oraz zwiedzaniem izby pamięci. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Oceń artykuł: 13 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
KOBIZE
500PLN
Praca na wysokości
60PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
0

Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Święty Krzysztof patronem podróżujących

25 lipca to szczególny dzień dla wszystkich# kierowców. Tego dnia przypadają imieniny Krzysztofa, a Święty Krzysztof jest patronem kierowców i podróżujących. To również Dzień Bezpiecznego Kierowcy, który obchodzimy już po raz 19. Biorąc pod uwagę, że jesteśmy niemalże na półmetku wakacji i letnich podróży, warto przypomnieć najważniejsze zasady i dobre praktyki na drodze. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono "słoiczki" dla dzieci. Kontrola na terenie całego kraju

Cechy organoleptyczne i parametry fizykochemiczne „słoiczków” #dla dzieci bez nieprawidłowości po kontrolach IJHARS.

(czytaj więcej)
0

Nie daj sobie wbić krzyża! Przestroga i refleksja dla kierowców

Ile razy jadąc samochodem czy motocyklem# widziałeś stojący na poboczu drogi krzyż? Z jaką prędkością na liczniku go mijałeś? Do ilu tragedii musi jeszcze dojść, żebyś zdjął nogę z gazu? Prędkość, alkohol, niestosowanie się do znaków drogowych – to najczęstsze grzechy polskich kierowców. W Dniu Bezpiecznego Kierowcy w sposób szczególny chcemy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo na drogach. Stąd też pomysł na nowy spot polskiej Policji.

(czytaj więcej)
0

Woda to niebezpieczny i zdradliwy żywioł. Dobra zabawa to nie wszystko

25 lipca obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom#, który został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w kwietniu 2021 r., natomiast obchodzony jest 25 lipca.

(czytaj więcej)