Dziś mamy 19 czerwca 2024, środa, imieniny obchodzą:

23 maja 2024

Liturgiczne wspomnie św. Rity. Uroczysta msza święta

fot. Marcin Jarzembowski

fot. Marcin Jarzembowski

„Rita jest jednocześnie tą wspominaną przez# Pismo Święte „dzielną kobietą” i „rozsądną panną”, która we wszystkich rolach życia wskazuje, że autentyczna droga do świętości polega na wiernym pójściu za Chrystusem aż po krzyż” – powiedział abp Stanisław Gądecki.

W liturgiczne wspomnienie augustianki, patronki od spraw trudnych oraz niemożliwych, metropolita poznański przewodniczył Mszy Świętej w bydgoskim sanktuarium, które jest diecezjalnym ośrodkiem kultu. – Rita należy do najbardziej popularnych postaci świętych na świecie. Urodziła się w maju 1381 roku w rodzinie ubogich górali niedaleko Cascii, jako jedyne dziecko. Na chrzcie otrzymała imię Margherita, Rita jest jego zdrobnieniem. Słowo „margarita” znaczy po łacinie „perła”. Rzeczywiście dziecko stało się jedną z pereł Kościoła – mówił abp.

Dodał, że Rita wzrastała w głęboko chrześcijańskiej atmosferze i bardzo wcześnie zaczęła podejmować małe, dziecięce umartwienia, a w wieku dorastania zakiełkowała w niej myśl o życiu zakonnym. W czasie jego trwania, po wypełnieniu powołania żony, a także matki, otrzymała stygmat. „To właśnie owe, spędzone w ustawicznej kontemplacji, lata pokuty i modlitw znalazły swój punkt szczytowy w ranie wyciśniętej na jej czole. Znak ciernia, niezależnie od cierpień fizycznych, jakie powodował, był niczym pieczęć jej boleści wewnętrznych, ale przede wszystkim był dowodem jej bezpośredniego uczestnictwa w Męce Chrystusa” – podkreślił abp Stanisław Gądecki, cytując św. Jana Pawła II.

Metropolita poznański postawił na zakończenie homilii pytanie: dlaczego Rita jest świętą? Nie tyle ze względu na liczne cuda, którym pobożność ludowa przypisuje skuteczności jej wstawiennictwa u Boga Wszechmocnego, ile raczej z racji zdumiewającej „normalności”. Codziennej egzystencji, którą Rita przeżywała najpierw jako żona i matka, a następnie jako wdowa i wreszcie mniszka augustiańska – powiedział.

Przy sanktuarium działa Bractwo św. Rity. Podczas uroczystości w jego szeregi przyjęto kolejnych członków. – Dzisiaj nie potrzeba słów. Dzisiaj „mówi” róża. I tą różą chcemy księdzu arcybiskupowi serdecznie podziękować, że jest z nami – mówiła Małgorzata Szala. – Wołamy – święta Rito, naucz nas kochać i przebaczać. I tak czynimy to od 22 maja 2013 roku, od chwili wprowadzenia jej relikwii – powiedział kustosz i proboszcz ks. kan. Mirosław Pstrągowski, dodając, że było to już 133 spotkanie ze świętą.

W czasie uroczystości abp Stanisław Gądecki dokonał poświęcenia mozaiki Drogi Krzyżowej. Projekt wykonała Ewa Pasoń, a prace ks. Henryk Kaszycki SDB.

Rita urodziła się między 1360 a 1380 rokiem w Roccaporenie w gminie Cascia, zmarła 22 maja 1457 roku. Po śmierci zasłynęła natychmiast wieloma cudami. Ciało Rity – cudownie zachowane po dzień dzisiejszy – umieszczono w szklanej trumnie w kościele w Cascia. Kanonizacji świętej dokonał w 1900 roku papież Leon XIII.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 7 16

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wspólne ćwiczenia przeciwkryzysowe. Współdziałanie służb

16 czerwca 2024 r. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada# Obrony Terytorialnej szkoliła się wspólnie z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną. Celem ćwiczeń w miejscowości Wielgie było zgrywanie działań służb w ramach zarządzania kryzysowego na wypadek klęski żywiołowej. W działaniach uczestniczyli przedstawiciele samorządu lokalnego razem z Wójtem Gminy.

(czytaj więcej)
0

Dwudziesta szósta wędrówka. Na uczestników czekał pyszny posiłek

Dzisiejszą wędrówkę w większości maszerowaliśmy w korycie #Rokitki. 20 uczestników rozpoczęło wędrówkę a 19 ukończyło. Jedna osoba musiała się wycofać ze względu na rozklejenie się obuwia.

(czytaj więcej)
0

Grillowa patera, czyli obiad na grillu dla rodziny i przyjaciół. Sprawdź!

Macie zamiar zorganizować grillową ucztę? Takie #spotkania z obfitością dań i smaków są teraz bardzo popularne, zarówno w restauracjach, jak na prywat-nych imprezach. Dzielcie się jedzeniem, kosztujcie, a przed wszystkim dobrze się bawcie!

(czytaj więcej)