Dziś mamy 28 maja 2023, niedziela, imieniny obchodzą:

15 maja 2023

Lekcje biblioteczne dla najmłodszych czytelników. Mol książkowy na pamiątkę

fot. powierzone

fot. powierzone

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek to wspaniała okazja by odwiedzić bibliotekę i dokładnie ją poznać.# Wszyscy, którzy korzystają z jej zbiorów na ogół orientują się , na której półce można znaleźć ulubioną książkę. Jednak ci, którzy dotąd nigdy w niej nie byli mogą się poczuć nieco zagubieni. Oczywiście w każdej z bibliotek czytelnicy mogą liczyć na pomoc bibliotekarek, które wskażą odpowiedni dział lub zaproponują ciekawą książkę.

Filia biblioteczna w Paterku z okazji Tygodnia Bibliotek przygotowała specjalne lekcje biblioteczne dla najmłodszych czytelników, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z książką. Grupy przedszkolne z Paterka: Sowy, Pszczółki, Zajączki, Biedronki i Stokrotki odwiedziły bibliotekę i podczas spotkania poznały dział literatury dziecięcej. Każde z dzieci mogło zobaczyć jak ciekawe i zaskakujące książki można odnaleźć w bibliotece. Najsilniejsi próbowali swoich sił w utrzymaniu najcięższej książki, która znajduje się w tutejszych zbiorach. Okazało się , że można było nawet zniknąć w jednej z książek, która jest tak duża, że można się w niej schować. Były książki z wielkimi oczami i paszczami zwierząt, z ruchomymi obrazkami oraz ukrytymi taśmami, które się wysuwają w trakcie przewracania stron. Wielu śmiałków z zasłoniętymi oczami rozpoznawało jakie zwierzątko ukryło się w książce, w której umieszczono fragmenty futerka. Część dzieci pochłonęła książka 3D, która sprawia wrażenie takiej do której można zajrzeć do środka. Największe wrażenie zrobiła jednak książka, która ma czarne strony i można ją czytać i oglądać tylko za pomocą latarki. Jest to jednak specjalna latarka, taka bez żarówki i baterii.

Przedszkolaki wybrały się także w podróż do świata Moli Książkowych, które przez tysiące lat strzegły książek. Taka podróż była możliwa dzięki filmowi, który powstał w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Każdego kto zechce poznać historię Mola Książkowego i dowiedzieć się czym on się zajmuje i co go odróżnia od mola spożywczego i ubraniowego, zachęcamy do oglądania miniserialu o Molach Książkowych.

Na zakończenie bibliotecznego spotkania przedszkolaki mogły również zobaczyć jak zbudowana jest okładka książki oraz jak wyglądają ogromne arkusze papieru, na których drukuje się od razu kilka stron książki. Na pożegnanie każde dziecko otrzymało na pamiątkę kolorowego Mola Książkowego, który mieszkał do tej pory w naszej bibliotece.

Materiał: Katarzyna Hass / PiMBP w Nakle nad Notecią – Filia w Paterku

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

(czytaj więcej)
0

Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.

(czytaj więcej)
0

Niecodzienny gość w szubińskim komisariacie. Dźwięki spod sufitu

Pod sufitem piwnicy komisariatu w Szubinie, utknął wróbel. Na świergot uwięzionego ptaka zwrócił #uwagę dzielnicowy, który pomógł wydostać się zwierzęciu z potrzasku i wypuścił na wolność.

(czytaj więcej)
0

Dzień Samorządu Terytorialnego. Ustanowiony w 2000 roku

27 maja, na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych z 1990 r., obchodzimy #Dzień Samorządu Terytorialnego. O ustanowieniu tego święta zdecydował 29 czerwca 2000 r. Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.

(czytaj więcej)