Dziś mamy 23 maja 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

15 maja 2023

Lekcje biblioteczne dla najmłodszych czytelników. Mol książkowy na pamiątkę

fot. powierzone

fot. powierzone

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek to wspaniała okazja by odwiedzić bibliotekę i dokładnie ją poznać.# Wszyscy, którzy korzystają z jej zbiorów na ogół orientują się , na której półce można znaleźć ulubioną książkę. Jednak ci, którzy dotąd nigdy w niej nie byli mogą się poczuć nieco zagubieni. Oczywiście w każdej z bibliotek czytelnicy mogą liczyć na pomoc bibliotekarek, które wskażą odpowiedni dział lub zaproponują ciekawą książkę.

Filia biblioteczna w Paterku z okazji Tygodnia Bibliotek przygotowała specjalne lekcje biblioteczne dla najmłodszych czytelników, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z książką. Grupy przedszkolne z Paterka: Sowy, Pszczółki, Zajączki, Biedronki i Stokrotki odwiedziły bibliotekę i podczas spotkania poznały dział literatury dziecięcej. Każde z dzieci mogło zobaczyć jak ciekawe i zaskakujące książki można odnaleźć w bibliotece. Najsilniejsi próbowali swoich sił w utrzymaniu najcięższej książki, która znajduje się w tutejszych zbiorach. Okazało się , że można było nawet zniknąć w jednej z książek, która jest tak duża, że można się w niej schować. Były książki z wielkimi oczami i paszczami zwierząt, z ruchomymi obrazkami oraz ukrytymi taśmami, które się wysuwają w trakcie przewracania stron. Wielu śmiałków z zasłoniętymi oczami rozpoznawało jakie zwierzątko ukryło się w książce, w której umieszczono fragmenty futerka. Część dzieci pochłonęła książka 3D, która sprawia wrażenie takiej do której można zajrzeć do środka. Największe wrażenie zrobiła jednak książka, która ma czarne strony i można ją czytać i oglądać tylko za pomocą latarki. Jest to jednak specjalna latarka, taka bez żarówki i baterii.

Przedszkolaki wybrały się także w podróż do świata Moli Książkowych, które przez tysiące lat strzegły książek. Taka podróż była możliwa dzięki filmowi, który powstał w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Każdego kto zechce poznać historię Mola Książkowego i dowiedzieć się czym on się zajmuje i co go odróżnia od mola spożywczego i ubraniowego, zachęcamy do oglądania miniserialu o Molach Książkowych.

Na zakończenie bibliotecznego spotkania przedszkolaki mogły również zobaczyć jak zbudowana jest okładka książki oraz jak wyglądają ogromne arkusze papieru, na których drukuje się od razu kilka stron książki. Na pożegnanie każde dziecko otrzymało na pamiątkę kolorowego Mola Książkowego, który mieszkał do tej pory w naszej bibliotece.

Materiał: Katarzyna Hass / PiMBP w Nakle nad Notecią – Filia w Paterku

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Symboliczne miejsce pochówku wielkiego piewcy. Kim był hr. Leon Skórzewski?

Jeśli weekend, to kolejny raz chcemy przekazać Wam kilka informacji o ciekawych# miejscach kultu - tym razem kolej przyszła na Leśnictwo Drogosław.

(czytaj więcej)
0

Szkolenia rotacyjne. Żołnierze Wojska Polskiego w Kowalewku

W miniony weekend tereny Nadleśnictwa Szubin oraz obiekty #OSP JRS Kowalewko zostały zdominowane przez żołnierzy Wojska Polskiego, którzy realizują szkolenia rotacyjne.

(czytaj więcej)
0

Święto polskiej żywności. Prezentacje krajowych produktów

26 maja w otoczeniu zielonego #Służewca, na gości w każdym wieku, czekać będzie oprócz znakomitego jedzenia, mnóstwo dodatkowych atrakcji. Każdego roku Piknik Poznaj Dobrą Żywność to święto polskiej żywności.

(czytaj więcej)
0

Trzecia edycja kampanii "Lowe Krowe". Promocja zdrowych nawyków

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii# "Lowe Krowe"!

(czytaj więcej)