Dziś mamy 19 czerwca 2024, środa, imieniny obchodzą:

26 maja 2024

Ks. Michał Czyż odprawił mszę prymicyjną. Uroczystość w parafii

fot. MM

fot. MM

26 maja w parafia pw. NMP Królowej Polski #w Nakle przeżywała Prymicje syna parafii ks. Neoprezbitera Michała Czyża. W tym szczególnym nabożeństwie uczestniczyły tłumy wiernych.

Nowy ksiądz odprawił swoją pierwszą mszę świętą w swojej rodzimej parafii. W nabożeństwie uczestniczyli m.in. pochodzący z nakielskich parafii oraz zaprzyjaźnili kapłani, jak i również rodzina i znajomi ks. Michała Czyża.

Msza prymicyjna, zwana inaczej prymicją, to pierwsza msza święta odprawiona przez nowo wyświęconego kapłana (neoprezbitera). Zgodnie z tradycją, takie nabożeństwo odprawiane jest przez neoprezbitera w jego rodzinnej parafii i nie inaczej było w przypadku ks. Michała Czyża, który sprawował liturgię w asyście dziekana Dekanatu Nakło i jednocześnie proboszcza parafii pw. NMP Królowej Polski - ks. kanonika Andrzeja Rumockiego.

Tego dnia parafianie oraz bliscy ks. Michała Czyża składali mu najserdeczniejsze życzenia na lata posługi kapłańskiej. Prymicjant również podziękował wszystkim tym, którzy wspierali go w drodze do otrzymania sakramentu święceń – rodzicom, przyjaciołom, formatorom seminaryjnym oraz kapłanom, których spotkał na początku swojej drogi. Nie zabrakło także indywidualnego błogosławieństwa prymicyjnego, którego ks. Michał Czyż udzielił po kolei wszystkim zgromadzonym (rodzicom, rodzeństwu, kapłanom, klerykom i pozostałym wiernym).

Jak zostało podkreślone podczas nabożeństwa, błogosławieństwo prymicyjne posiada szczególną wartość, bowiem wraz z jego przyjęciem można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Należą do nich: bycie w stanie łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej i odmówienie dowolnej modlitwy w intencji Ojca Świętego.

Oceń artykuł: 57 15

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 6 (6)

    iwa, w dniu 27-05-2024 08:20:18 napisał:

    Księże Michale,wszystkiego najlepszego na tak pięknej drodze ,która prowadzi do Boga.Oby takich młodych mężczyzn było jak najwięcej

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
0

Wspólne ćwiczenia przeciwkryzysowe. Współdziałanie służb

16 czerwca 2024 r. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada# Obrony Terytorialnej szkoliła się wspólnie z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną. Celem ćwiczeń w miejscowości Wielgie było zgrywanie działań służb w ramach zarządzania kryzysowego na wypadek klęski żywiołowej. W działaniach uczestniczyli przedstawiciele samorządu lokalnego razem z Wójtem Gminy.

(czytaj więcej)
0

Dwudziesta szósta wędrówka. Na uczestników czekał pyszny posiłek

Dzisiejszą wędrówkę w większości maszerowaliśmy w korycie #Rokitki. 20 uczestników rozpoczęło wędrówkę a 19 ukończyło. Jedna osoba musiała się wycofać ze względu na rozklejenie się obuwia.

(czytaj więcej)
0

Grillowa patera, czyli obiad na grillu dla rodziny i przyjaciół. Sprawdź!

Macie zamiar zorganizować grillową ucztę? Takie #spotkania z obfitością dań i smaków są teraz bardzo popularne, zarówno w restauracjach, jak na prywat-nych imprezach. Dzielcie się jedzeniem, kosztujcie, a przed wszystkim dobrze się bawcie!

(czytaj więcej)