Dziś mamy 4 maja 2024, sobota, imieniny obchodzą:

22 lutego 2024

Koszt pompy ciepła do domu 100m2

fot. powierzone

fot. powierzone

Zastanawiasz się, jak sprawić, żeby# ogrzewanie Twojego domu było tańsze? Wymiana dotychczasowego urządzenia grzewczego na pompę ciepła może być znakomitym wyborem. Wiele osób boi się wysokich kosztów takiej inwestycji, jednak czy faktycznie są one tak duże? Sprawdź, jaki może być koszt pompy ciepła do domu 100 m2!

Zastanawiasz się, jak sprawić, żeby ogrzewanie Twojego domu było tańsze? Wymiana dotychczasowego urządzenia grzewczego na pompę ciepła może być znakomitym wyborem. Wiele osób boi się wysokich kosztów takiej inwestycji, jednak czy faktycznie są one tak duże? Sprawdź, jaki może być koszt pompy ciepła do domu 100 m2!

Pompa ciepła: od czego zależy koszt montażu?

Koszt zakupu i montażu pompy ciepła jest zależny od wielu czynników. Należą do nich m.in.:

  • rodzaj dolnego źródła ciepła – na rynku dostępne są pompy powietrzne, gruntowe i wodne, a ceny ich zakupu i montażu znacząco się różnią;

  • zapotrzebowanie budynku na energię cieplną – zależne od jego wielkości, liczby domowników i ich wymagań cieplnych, konstrukcji budynku oraz jego izolacji termicznej;

  • rodzaj górnego źródła ciepła – czyli systemu ogrzewania zamontowanego w domu; przykładowo korzystanie z ogrzewania podłogowego pozwala kupić pompę o mniejszej mocy, a tym samym zmniejszyć koszty inwestycji;

  • producent pompy ciepła – zwykle trzeba zapłacić więcej za urządzenie renomowanej marki.

Ponadto na koszt montażu pompy ciepła na konkretnej nieruchomości wpływa wiele indywidualnych czynników. Mogą go podwyższać np. pewne ograniczenia montażowe czy konieczność przeprowadzenia dodatkowych prac (np. ocieplenia budynku czy wymiany całego systemu grzewczego).

Jaka moc pompy ciepła do domu 100m2?

Koszt pompy ciepła w znacznej mierze zależy od jej mocy. Im większe zapotrzebowanie energetyczne budynku, tym „mocniejszą” pompę trzeba kupić. Przy wyliczaniu zapotrzebowania budynku na energię bierze się pod uwagę:

  • jego kubaturę,

  • średnie roczne temperatury panujące w danej lokalizacji,

  • rodzaj i jakość izolacji budynku,

  • roczne zużycie wody przez mieszkańców,

  • indywidualne potrzeby i preferencje (w zakresie temperatury panującej we wnętrzach),

  • przyzwyczajenia mieszkańców budynku.

Odpowiednia moc pompy ciepła będzie też zależeć od jej typu (powietrzna, gruntowa, wodna) i innych czynników. Dlatego jej odpowiedni dobór nie jest łatwym zadaniem. Najlepszym sposobem na obliczenie właściwej mocy pompy ciepła jest zlecenie wykonania audytu energetycznego. Bierze on pod uwagę wszystkie indywidualne czynniki wpływające na zapotrzebowanie budynku na energię i pozwala dobrać urządzenie grzewcze, które idealnie spełni jego potrzeby.

Jaka pompa ciepła do domu 100 m2?

To właśnie właściciele mniejszych domów najczęściej inwestują w pompy ciepła. Wśród wybieranych urządzeń dominują pompy powietrzne, które są najłatwiejsze w instalacji i najbardziej uniwersalne. Można je podzielić na dwa typu: monoblok i split. Częściej są wybierane urządzenia typu split, ale typ powietrznej pompy ciepła należy zawsze dobierać indywidualnie, w zależności od uwarunkowań.

W tych miejscach w kraju, w których często występują silne mrozy, korzystniejszy może być jednak montaż pompy gruntowej, który gwarantuje stabilniejsze warunki pracy. Trzeba mieć jednak na uwadze, że montaż pompy gruntowej jest droższy ze względu na konieczność przeprowadzenia odwiertów lub prac ziemnych w celu wykonania kolektora.

Nie da się jednoznacznie określić, jak pompa ciepła sprawdzi się w domu o powierzchni 100 m2. Na potrzeby tego artykułu przyjmiemy jednak pewne założenia zgodne z uśrednionymi danymi dla podobnych nieruchomości. Zakładamy zatem, że łączna powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń w budynku wynosi 100 m2. Ponadto należy wziąć pod uwagę:

  • źródło ciepła – wodne ogrzewanie podłogowe o temp. nominalnej 35°C,

  • zapotrzebowanie cieplne – 50 W/m² w przypadku budynku energooszczędnego z dobrą izolacją lub 80 W/m² w przypadku starszego budynku,

  • liczbę mieszkańców – czterech domowników.

Przy tych założeniach do ogrzewania nowego energooszczędnego budynku powinna wystarczyć pompa ciepła o mocy 5 kW (100 m² × 50 W/m² = 5 kW), a do ogrzewania starszego budynku powinno się kupić pompę o mocy 8kW. Jeżeli pompa ciepła ma służyć także do podgrzewania wody użytkowej, należy do otrzymanego wyniku doliczyć 1 kW (250 W na każdego domownika). W związku z tym uzyskujemy odpowiednie 6 kW i 9 kW. Należy jednak mieć na uwadze, że są to wyliczenia orientacyjne, a doboru mocy pompy ciepła powinien dokonywać specjalista.

Jaki jest koszt pompy ciepła do domu 100 m2?

Moc urządzenia to jeden z jego najważniejszych parametrów. Cena pompy ciepła zależy jednak również od wielu innych czynników. Składają się na nią dwa główne czynniki: zakup samego urządzenia oraz montaż. Na koszt każdego z nich wpływa natomiast wiele zmiennych. W 2024 roku koszt pompy ciepła do domu 100 m² waha się w granicach 16 000-45 000 zł netto, uwzględniając w tym koszt zakupu i montażu. Trzeba mieć jednak na uwadze, że są to jedynie orientacyjne liczby.

Pompa ciepła w nowym i starym domu – co brać pod uwagę?

Co do zasady montaż pompy ciepła jest łatwiejszy w nowym domu. Dzieje się tak dlatego, że nowa nieruchomość może być przygotowana pod montaż pompy ciepła już na etapie projektu i budowy. Chodzi między innymi o wybór ogrzewania niskotemperaturowego (np. podłogowego), uwzględnienie miejsca na pompę ciepła i odpowiednie przystosowanie instalacji.

Nowo powstające budynki cechują się też bardzo dobrą izolacyjnością termiczną, która jest warunkiem do efektywnego korzystania z pompy ciepła. W tym przypadku można też swobodnie wybrać najodpowiedniejszy typ pompy ciepła i odpowiednio zaplanować jego montaż – przykładowo montaż pompy gruntowej wymaga dużej ingerencji w działkę, dlatego jest rzadko wybierany przez właścicieli istniejących domów stojących na już zagospodarowanym terenie.

Pompę ciepła można zamontować także w starym domu, ale w tym przypadku istnieje więcej ograniczeń. Przede wszystkim należy dostosować budynek do nowoczesnej technologii grzewczej poprzez ograniczenie strat ciepła. Starsze budynki zwykle nie spełniają współczesnych norm w zakresie energooszczędności, dlatego przed montażem pompy ciepła może być konieczne wykonanie takich prac jak:

  • izolacja dachu lub stropu,

  • ocieplenie ścian zewnętrznych,

  • wymiana starych okien i drzwi zewnętrznych,

  • montaż rekuperacji (wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła).

Należy się decydować na montaż pompy ciepła dopiero po poprawie parametrów termoizolacyjnych budynku. Wpłynie to bowiem na wymaganą moc urządzenia, a tym samym koszt instalacji. Ponadto ogrzewanie budynku, który nie jest odpowiednio zaizolowany, zawsze będzie drogie – niezależnie od tego, jakie urządzenie grzewcze wybierzesz.

Wszystko to sprawia, że inwestycja w pompę ciepła do starego budynku zazwyczaj jest bardziej złożona i kosztowna.

Jak obniżyć koszt pompy ciepła do domu 100 m2?

Warto jednak mieć na uwadze, że obecnie działają różne programy dofinansowania dla osób chcących zainwestować w pompę ciepła. Programy takie jak Moje Ciepło, Mój Prąd czy Czyste Powietrze pomogą zredukować koszt inwestycji w domową pompę ciepła nawet o kilkadziesiąt procent. Ponadto istnieje możliwość uzyskania dopłat do innych prac termomodernizacyjnych! Co więcej, zakup pompy ciepła można odliczyć od podatku (ulga termomodernizacyjna). Dzięki temu ta inwestycja staje się jeszcze bardziej opłacalna!

 

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 0 7

Czytaj również

udostępnij na FB
0

233. rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Święto Narodowe

Ustawa Rządowa z 3 Maja 1791 roku była pierwszą #w nowożytnej Europie i drugą na świecie – po Stanach Zjednoczonych - konstytucją. Uchwalona przez Sejm Czteroletni miała zapewnić Polsce niezależność oraz umożliwić rozwój polityczny, społeczny i gospodarczy. Choć obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była ogromnym osiągnięciem narodu polskiego.

(czytaj więcej)
0

Przepis na syrop z lilaka. Właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe

Dość wcześnie w tym roku zakwitł lilak pospolity#, zwany przez wielu bzem. Roślina cechuje się wyjątkowym zapachem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że posiada ona wiele właściwości leczniczych.

(czytaj więcej)
0

Ocena jakości powietrza w naszym regionie. Raport za miniony rok

Wypełniając obowiązek wynikający# z art. 89 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. 2024 poz. 54), Główny Inspektor Ochrony Środowiska wykonał ocenę jakości powietrza za rok 2023 i na jej podstawie dokonał klasyfikacji stref w województwie kujawsko-pomorskim.

(czytaj więcej)
0

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Ustanowione w 1920 r.

3 maja w kościele katolickim obchodzone jest #Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

(czytaj więcej)