Dziś mamy 15 kwietnia 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

06 lutego 2024

Konkurs "Liturgia Benedicta". Wśród uczestników uczniowie z powiatu

fot. Marcin Jarzembowski

fot. Marcin Jarzembowski

„Wszystkie zagadnienia były dla mnie fascynujące i wniosły coś #do mojego życia” – mówiła Marta Lewandowska, zwyciężczyni diecezjalnego konkursu „Liturgia Benedicta”, którego finał miał miejsce w bydgoskim Zespole Szkół Katolickich – Pomniku Jana Pawła II.

Piąta edycja, gdzie główną oś stanowi zawsze teologia liturgii Ojca Świętego Benedykta XVI, podjęła tematykę małżeństwa oraz rodziny i nawiązywała również do 50. rocznicy powstania Domowego Kościoła. W finale wzięło udział sześćdziesięciu uczniów ze szkół na terenie całej diecezji.

Literatura konkursowa dotyczyła nauczania Katechizmu oraz Kodeksu Prawa Kanonicznego, tekstów Pisma Świętego oraz autorstwa kard. Josepha Ratzingera/Benedykta XVI. – Zmagania finałowe były w dotychczasowej historii konkursu najbardziej zacięte. Lista laureatów układała się do ostatniej odpowiedzi, sprawdzanej przez komisję konkursową, składającej się z duchownych, a także świeckich członków Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej i Centrum Formacji Liturgicznej – powiedział ks. Karol Rawicz-Kostro.

Dyrektor CFL przywołał słowa z listu pasterskiego kard. Ratzingera z 1980 roku. „Pytajcie głębiej! Badajcie rzeczy gruntownie! Rzeczywistą alternatywą dla przeżytych form chorego świata jest wiara chrześcijańska, która uwalnia od egoizmu, uczy zaufania i pozwoli nam znów zrozumieć słowa Pisma Świętego: „wszystko, co Bóg uczynił, jest bardzo dobre”; jest bardzo dobrze żyć, być człowiekiem. – Tego, słowami kardynała, życzę wszystkim finalistom i katechetom – dodał ks. Karol Rawicz-Kostro.

Minione lata pokazały spore zainteresowanie kapłanów i katechetów, co przejawiało się w chęci udziału uczniów. Niezmiennie główną nagrodą w dwuetapowym konkursie jest pielgrzymka do Rzymu. Ponadto dla najlepszej osoby spośród VII i VIII klas szkoła katolicka przygotowała nagrodę w postaci czteroletniego stypendium do nauki w swoich murach.

Trzy pierwsze miejsca w konkursie zajęli: Marta Lewandowska, Antonina Gilewska i Maciej Jazdon. – Bardzo dużo się dowiedziałam, a zdobyte informacje pozostaną na długo ze mną. Poza tym przygoda z Benedyktem XVI na pewno się nie zakończyła, a sama podróż do Rzymu wniesie do mojego życia nowe doświadczenia – powiedziała Marta Lewandowska, uczennica szkoły muzycznej, gry na klawesynie, pochodząca ze wspólnoty św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy, uczęszczająca na oazę do parafii św. Jadwigi Królowej.

Organizatorami konkursu byli: Diecezjalna Diakonia Liturgiczna Ruchu Światło-Życie oraz Centrum Formacji Liturgicznej Diecezji Bydgoskiej. – Dziękuję osobom, które towarzyszą w sposób bezpośredni uczestnikom konkursu. To jest ta radość, że macie swoich aniołów stróżów. Dziękuję organizatorom za wykonaną pracą. Na końcu gratuluję wszystkim uczestnikom. Podziwiam was za to, że pomimo wielu obowiązków, jesteście otwarci. Niech wiedza, którą zdobyliście, was rozwija i przydaje się w życiu – podsumował bp Krzysztof Włodarczyk.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 37 21

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Światowy Dzień Trzeźwości. Jak alkohol wpływa na nasz organizm?

Co roku 15 kwietnia Światowa Organizacja Zdrowia apeluje#, aby przynajmniej w tym jednym dniu powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek produktów alkoholowych. Chce tym samym zwrócić uwagę na problem alkoholizmu oraz zagrożeń zdrowotnych wynikających z nadużywania alkoholu. Według WHO alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Większe ryzyko niesie za sobą palenie tytoniu i nadciśnienie tętnicze. Ponad 60 rodzajów chorób i urazów ma związek ze spożywaniem alkoholu.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Kanału Bydgoskiego. Dużo dobrego humoru

Wczorajszą wędrówkę rozpoczęliśmy #w Bydgoszczy, skąd w piętnastoosobowym składzie wędrowaliśmy wzdłuż Kanału Bydgoskiego.

(czytaj więcej)