Dziś mamy 13 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

25 marca 2023

KRUS wypłaci trzynastą emeryturę. Nie trzeba składać wniosku

fot. KRUS

fot. KRUS

W kwietniowych terminach płatności świadczeń emerytalno-rentowych, razem z emeryturą lub rentą,# Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wzorem lat ubiegłych, wypłaci uprawnionym świadczeniobiorcom dodatkowe roczne świadczenie pieniężne tzw. „trzynastą emeryturę”.

„Trzynasta emerytura” przysługuje wszystkim uprawnionym emerytom i rencistom w takiej samej wysokości (bez względu na wysokość pobieranego świadczenia), tj. w wysokości najniższej emerytury, która od 1 marca 2023 r. wynosi 1.588,44 zł brutto. Świadczenie to podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i jest od niego odprowadzana składka na powszechne ubezpieczenie zdrowotne.

Poza zaliczką na podatek dochodowy oraz składką na ubezpieczenie zdrowotne z dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane żadne potrącenia i egzekucje.

„Trzynasta emerytura” zostanie wypłacona z urzędu, czyli bez konieczności składania wniosku o to świadczenie.

Świadczenie to przysługuje osobom, które w dniu 31 marca 2023 r. mają prawo do rolniczej emerytury lub renty, okresowej emerytury rolniczej bądź rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

Osobie, która ma prawo do kilku świadczeń, przysługuje tylko jedno dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, które zostanie wypłacone przez właściwy organ emerytalno-rentowy.
Osobom, którym KRUS wypłaca w zbiegu emerytury i renty rolnicze wraz ze świadczeniem przyznanym przez ZUS, dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wypłaci KRUS.

Natomiast emerytom, którym KRUS wypłaca emeryturę rolniczą a ZUS emeryturę pracowniczą, dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Do renty rodzinnej, do której jest uprawniona więcej niż jedna osoba, przysługuje jedno dodatkowe świadczenie pieniężne w wysokości proporcjonalnej do liczby osób uprawnionych do renty na dzień 31 marca 2023 r., z wyłączeniem osób uprawnionych jednocześnie do renty socjalnej lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

Do każdego uprawnionego emeryta i rencisty zostanie wysłana decyzja o przyznaniu dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego. Razem z tą decyzją zostanie przekazana decyzja o podwyższeniu świadczeń od 1 marca 2023 r. (czyli tzw. decyzja waloryzacyjna).

Materiał: KRUS

Oceń artykuł: 30 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 7 (7)

  SlepyNarod, w dniu 25-03-2023 13:45:06 napisał:

  Mówi się dużo o niszu demograficznym o tym, że młodzi mogą nie doczekać w ogóle emerytur bądź bardzo głodowych, z symulacji ważą się losy ZUSu jako instytucji, a tutaj zamiast te środku lokować w jakiś spób na przyszłośc kupują głosy 13 i 14 tworząc tak naprawdę tym samym inflację.

  odpowiedz

  • 9 (9)

  Czytelnik, w dniu 25-03-2023 14:03:41 napisał:

  Nie mówiąc skąd te pieniądze pochodzą ;) Zabrane z Funduszu Rezerwy Demograficznej. Ważne żeby głosy się zgadzały. Po co myśleć o przyszłości.

  odpowiedz

  • 5 (7)

  hel, w dniu 25-03-2023 15:36:07 napisał:

  Tylko te emerytury rolników którzy naprawdę całe swe zycie pracują na roli to jestem za, Ale ilu jest takich cwaniaków co roli nawet nie ogldali a ktoś z rodziny przepisał lub kupili trochę ziemi tylko po to aby płacic groszow składkę KRUS i teraz otrzymywać taką samą emeryturę jak pracujący 30 40 lat w zakładzie pracy.A te osoby albo zarabiali lub nadal zarabiają w Niemczech a zony odpoczywają cały czas w domu pracą się nie zchanbili i teraz smieją się z takich którzy całe zycie cięzko pracowali. i otrzymują tyle co pracujący. I to jest ta sprawiedliwość.Czas najwyzszy aby ktość to zweryfikował.

  odpowiedz

  • 9 (9)

  ***** ***, w dniu 25-03-2023 17:35:56 napisał:

  Złodzieje rozdają ochłapy przy okazji zabierają dużo więcej niż rozdane ochłapy, sami natomiast kradną miliony. Wszystko to robią jako wielcy katolicy i patrioci. Co za hipokryzja. Cela+ już wkrótce ruszy

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
0

Światowy Dzień Chorych na Parkinsona. Symbolem czerwony tulipan

Światowy Dzień Chorych na Chorobę #Parkinsona ustanowiono w 1997 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Chorych na Chorobę Parkinsona w rocznicę urodzin londyńskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy rozpoznał i opisał objawy tego schorzenia. Warto dodać, iż 11 kwietnia 1997 roku Europejskie Stowarzyszenie na Rzecz Chorych na Parkinsona ogłosiło niezwykle ważną Kartę Praw Osób Chorych.

(czytaj więcej)
0

Dzień Czekolady. Pierwszą tabliczkę wyprodukowano blisko 200 lat temu

Dziś Dzień Czekolady. To jeden z najpopularniejszych słodkich# przysmaków.

(czytaj więcej)
0

Utknął we wnęce piwnicznego okna. Z pomocą przyszli strażacy

W ubiegłym tygodniu #zostaliśmy wezwani do pomocy w uwolnieniu wyjątkowego osobnika. Osobnikiem tym okazał się Jeż, który utknął we wnęce piwnicznego okna.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed owadami. Środki powinny posiadać pozwolenie na obrót

Chroniąc się przed owadami, często stosujemy produkty# do ich odstraszania. Możemy wybrać repelenty w sprayu, płynie, mleczku, kremie, żelu czy chusteczki.

(czytaj więcej)