Dziś mamy 14 kwietnia 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

19 lutego 2024

Jak negocjować awans w IT?

fot. powierzone

fot. powierzone

Awans zawodowy w branży IT nie jest niczym zaskakującym. Uzdolnieni programiści czy osoby o# kompetencjach managerskich szybko pną się po kolejnych stopniach zawodowej kariery. Chcesz walczyć o awans i nie wiesz, jak negocjować z pracodawcą warunki zatrudnienia? Oto kilka sprawdzonych strategii.

Dlaczego warto negocjować awans w IT?

Coraz więcej pracowników firm informatycznych i programistycznych wychodzi z własną inicjatywą i wspominają o potrzebie awansu. Warto negocjować awans z kilku powodów. Przede wszystkim to szansa na zawodowy rozwój i na uzyskanie wyższych zarobków. Awansując, udowadniasz zespołowi, że udało Ci się opanować pewien zasób kompetencji i przez ostatni czas udało Ci się rozwinąć. To także możliwość spełnienia zawodowe i sporej satysfakcji.

Należy też pamiętać, że w natłoku codziennych obowiązków Twój szef często nie ma czasu, by rozważyć możliwość udzielenia Ci awansu. Warto wówczas umówić się na spotkanie i przedstawić swoje oczekiwania. Dzięki temu zyskujesz większe szanse na to, że Twoja kariera wreszcie nabierze rozpędu.

Przedstaw pracodawcy mocne argumenty

Chcesz porozmawiać z managerem na temat swojego awansu? Dobrze przygotuj się do tej rozmowy! Dokonaj starannej analizy swoich największych osiągnięć ostatniego kwartału lub półrocza. Możesz nawet przygotować prezentację w formie statystyk, opinii klientów czy ilości zrealizowanych pomyślnie zadań. W walce o awans liczą się fakty i dowody, dotyczące Twojego wkładu w rozwój firmy.

Odwiedź The:Protocol i znajdź pracę marzeń w IT!

Jakie inne argumenty mogą przydać się podczas rozmowy o awansie? Koniecznie wspomnij o niedawno ukończonych szkoleniach, warsztatach, kursach. Zaprezentuj przełożonemu zdobyte certyfikaty i wskaż, w jaki sposób udało Ci się zastosować zdobytą wiedzę w codziennej pracy. Być może udało Ci się poznać nowe narzędzia programistyczne lub metody zarządzania zespołem? Przedstaw wszystkie, możliwe argumenty i cierpliwie czekaj na odpowiedź.

Droga po awans, czyli szczera rozmowa z szefem

Wykonujesz swoje zawodowe obowiązki na najwyższym poziomie? Współpracownicy i klienci obsypują Cię pochwałami, a mimo to czujesz, że praca nie przynosi już takiej satysfakcji? Nie ignoruj tych sygnałów. To pierwsze oznaki stagnacji i wypalenia zawodowego. Nasilające się uczucie beznadziei i nudy może wynikać z braku nowych wyzwań i służbowej rutyny. Spotkaj się z przełożonym i przedstaw mu swój punkt widzenia. Wspomnij o potrzebie rozwoju i chęci sprawdzenia swoich kompetencji na wyższym stanowisku.

Awans i dobrze płatna praca w IT czekają na Ciebie – sprawdź sam!

Szczera rozmowa z szefem może być momentem przełomowym w Twojej karierze. Pamiętaj jednak o tym, by podczas spotkania kontrolować emocje i unikać postawy roszczeniowej. Żaden pracodawca nie lubi, gdy pracownik narzuca mu swoje warunki. Nie wytykaj też błędów pozostałych członków personelu (dotyczy to zwłaszcza błędów, popełnianych przez pracowników wyższego szczebla!). Jeśli zależy Ci na kontynuacji pracy w firmie, musisz wykazać się dyplomacją i wyczuciem. Wyraźnie zasygnalizuj, że zależy Ci na współpracy i nie zamierzasz szukać etatu u konkurencji.

Podsumowanie

Istnieją różne techniki, jak negocjować awans w branży IT. Punktem wyjścia do rozmowy z szefem powinna być rzeczowa argumentacja. Starając się o wyższe stanowisko, podkreśl swój wkład w rozwój przedsiębiorstwa. Zawsze operuj twardymi danymi. Stwórz krótkie podsumowanie swoich najważniejszych osiągnięć, by przekonać przełożonego, że zasługujesz na zaufanie. Wybierz też odpowiedni moment na rozmowę o Twoim zawodowym awansie: warunki zatrudnienia negocjuj osobiście.

Chcesz obliczyć wysokość wynagrodzenia dziennego, tygodniowego, miesięcznego, a nawet rocznego? Skorzystaj z kalkulatora godzinowego.

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany


Oceń artykuł: 4 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nieprawidłowości u 36 producentów. Kontrole jakości miodów

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) przeprowadziła #planowe kontrole miodów u producentów na terenie całego kraju. Kontrole przeprowadzono w IV kwartale 2023 r. Najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w przypadku znakowania miodów.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Hołd dla pomordowanych

13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez# Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego zamordowano blisko 22 tys. jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 r. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, profesorowie, lekarze, prawnicy, inżynierowie. W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed owadami. Środki powinny posiadać pozwolenie na obrót

Chroniąc się przed owadami, często stosujemy produkty# do ich odstraszania. Możemy wybrać repelenty w sprayu, płynie, mleczku, kremie, żelu czy chusteczki.

(czytaj więcej)