Festiwal Nauki i Sztuki w Krzywoustym. "Podróż po świecie mądrości"
fot. powierzone
W I Liceum Ogólnokształcącym #im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią w dniach 27.11-05.12.2023r. po raz drugi odbył się Festiwal Nauki i Sztuki.
Przedsięwzięcie powstało z pasji i potrzeby dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, a także z poczucia misji i wyzwań, przed którymi staje współczesna szkoła. Jego celem było kształtowanie aktywności intelektualnej i kulturalnej młodzieży. Nieodłącznym elementem planowanego przedsięwzięcia był adresowany do rodziców, nauczycieli i sympatyków naszej placówki Koncert Kameralny zorganizowany w zabytkowej auli I LO.
Festiwal skierowano do wszystkich uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią. W ciągu 7 dni festiwalowych licealiści wspólne odkrywali świat nauki i piękna sztuki, uczestnicząc w ponad 32 wydarzeniach m.in. w zajęciach teatralnych, filmowych, dziennikarskich, debacie oxfordzkiej, dyskusji , zajęciach laboratoryjnych z zakresu chemii i biologii, warsztatach z zakresu psychologii. Uczniowie przysłuchiwali się prelekcjom, wykładom przygotowanym przez pracowników naukowych uczelni wyższych, lekarzy, sędziów, prawników, filozofów, kustoszy muzeów i studentów. Festiwal stworzył okazję do obejrzenia filmu "Chłopi" w nakielskim kinie oraz do nagrania słuchowiska radiowego, wysłuchania koncertu Filharmonii Pomorskiej, wzięcia udziału w pokazie filmów dokumentalnych i „dniu twórczości własnej” przygotowanym przez licealistów „Krzywoustego”. Szkoła stała się miejscem spotkań naukowców, dydaktyków i praktyków z młodymi odbiorcami, którzy z pasji do nauki i sztuki kierowali swoje kroki w stronę edukacyjnej sceny. Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu, Planetarium i Obserwatorium im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu oraz w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w Bydgoszczy.
Partnerzy zaproszeni do realizacji przedsięwzięcia edukacyjnego to m.in.: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Planetarium i Obserwatorium im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu, Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Rotary Club Bydgoszcz Brda, Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią, Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego przy III Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Bydgoszczy, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w Bydgoszczy, Nakielski Ośrodek Kultury, Gabinety Terapeutyczne Nakło nad Notecią, Sąd Rejonowy w Nakle nad Notecią, Kino Relaks- Reaktywacja w Nakle nad Notecią, Studio stylizacji i urody Madaj Jolanta, Stowarzyszenie Chodzieskich Amazonek „Różowa Wstążeczka”.
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Uczniowie I LO serdecznie dziękują wszystkim Sympatykom i Współtwórcom Festiwalu Nauki i Sztuki za nieoceniony wkład w realizację przedsięwzięcia, za popularyzowanie nauki, kultury i sztuki, za wspólne eksperymentowanie i dzielenie się wiedzą, stworzenie przestrzeni, w której rodzą się nowe pomysły, za kształtowanie obszarów sprzyjających zaangażowaniu młodych odbiorców i pełną entuzjazmu, cudowną podróż po fascynującym świecie mądrości.
Państwa zaangażowanie, pasja, pomysłowość i bezinteresowne ofiarowanie czasu przeniosły nas do wyjątkowego miejsca, w którym Nauka i Sztuka przedstawiają się nam same.
Materiał: Justyna Michalska / I LO w Nakle
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Marcin Wilk – zakwalifikowany do etapu wojewódzkiego. Gratulujemy!
- Kontynuowanie nauki w klasach o profilu policyjnym. Mundurowi w liceum
- Bezpieczne zimowe zabawy. Mundurowi poruszyli wiele ważnych kwestii
- Wyjazd studyjny do Cukrowni Żnin. Uczniowie zachwyceni obiektem
- I LO w Nakle wyróżnione. "Brązowa Odznaka Perspektywy"
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja
Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.
(czytaj więcej)