Dziś mamy 23 lutego 2024, piątek, imieniny obchodzą:

27 listopada 2023

Duże zainteresowanie wsparciem. "Rozwój małych gospodarstw"

fot. Jacek Cisło – II miejsce w konkursie fotograficznym ARiMR

fot. Jacek Cisło – II miejsce w konkursie fotograficznym ARiMR

O dofinansowanie na #„Rozwój małych gospodarstw” można się było starać od 28 września do 24 listopada 2023 r. Nabór był dwukrotnie wydłużany, bo pomoc realizowana w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród rolników. Wnioski można było składać tylko i wyłącznie elektronicznie.

O przyznanie tego wsparcia można się było ubiegać składając wniosek za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. Ze statystyk przygotowanych na podstawie danych z systemu komputerowego wynika, że o dofinansowanie rozwoju gospodarstw ubiega się 10 750 rolników, a kwota wynikająca ze złożonych dokumentów to ponad 1 mld zł. Najwięcej zainteresowanych tą formą pomocy jest w województwach mazowieckim, lubelskim i świętokrzyskim.

Dofinansowanie przeznaczone jest dla prowadzących mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwa rolników. Powierzchnia posiadanego przez nich gospodarstwa nie może przekroczyć 300 ha, a jego wielkość ekonomiczna w roku wyjściowym musi wynosić poniżej 25 tys. euro. Od ubiegających się o to wsparcie wymaga się również wykazania przychodu ze sprzedaży produktów rolnych, który wynosi co najmniej 5 tys. zł. Trzeba też przedłożyć biznesplan z koncepcją zmian służących zwiększeniu orientacji rynkowej gospodarstwa.

Pomoc wynosi standardowo 100 tys. zł, a w przypadku gospodarstw ekologicznych – 120 tys. zł. Płatność ma formę ryczałtu i będzie realizowana w dwóch ratach. Najpierw otrzymuje się 80 proc. kwoty, a później resztę, czyli 20 proc. Co istotne, pomoc ta w okresie realizacji Planu Strategicznego może być przyznana tylko raz na osobę i gospodarstwo.

W ramach tej interwencji wspierane są przedsięwzięcia służące prowadzeniu produkcji rolnej i przygotowaniu do sprzedaży wytwarzanych przez rolnika towarów. Co za tym idzie, dofinansowaniem mogą być objęte np. inwestycje w budynki, ich wyposażenie, ale także zakup nowych maszyn i sprzętu komputerowego.

Więcej informacji - otwórz

Źródło: ARiMR

Oceń artykuł: 5 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (3)

  :D, w dniu 27-11-2023 16:45:07 napisał:

  W dwóch rzeczach są pierwsi : -do pobierania dopłat, zwrotów, odszkodowań - i do beczenia, że wciąż dopłacają i się nie opłaca - Nigdzie nie ma takiego zjawiska że coś nierentownego jest trzymane przez lata. Duże bufory finansowe posiadają chyba skoro już słyszę z 10 lat że się nie opłaca

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Guzik, w dniu 28-11-2023 14:53:07 napisał:

  Zgadza sie, j.w., dodam tylko,ze jak jest skrawek ziemi do zbycia to jeden przez drugiego podjezdza do sprzedawcy i probuje przebic. Sasiad na 35ha 4razy w roku na wczasach. Zima leży i pachnie, wszystkie zabawy obskoczy, w żniwa jak 10 dni poszarpie to obraza na.caly swiat.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Budowa magazynów
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
0

Wieczorny pożar BMW. Auto spłonęło doszczętnie

W czwartek, 22 lutego br., około godziny 22:30 na Stanowisko Kierowania# Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu w miejscowości Iłowo.

(czytaj więcej)
0

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Choroba może dotknąć każdego

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez #Ministra Zdrowia w 2001. Jest on obchodzony w dniu 23 lutego.

(czytaj więcej)
0

Relacja między psami, a ich przewodnikami. Badania naukowe

Na terenie potulickiej jednostki odbyły się badania# służące zebraniu danych dotyczących relacji powstających między psami pracującymi w służbie mundurowej, a ich przewodnikami.

(czytaj więcej)
0

Bezpieczny powrót z ferii. O czym warto pamiętać?

Przed nami ostatni weekend ferii zimowych, co wiązać się będzie ze zwiększonym# ruchem na drogach krajowych. Pogoda może być zmienna, aczkolwiek warunki atmosferyczne na przeważającym obszarze Polski będą przypominały wczesną wiosnę. To jednak nie zwalnia nikogo z przestrzegania kluczowych zasad bezpieczeństwa, o których należy pamiętać przed podróżą i w jej trakcie.

(czytaj więcej)