Dziś mamy 17 kwietnia 2024, środa, imieniny obchodzą:

01 marca 2024

Dopłaty dla producentów kukurydzy. Ile wpłynęło wniosków?

fot. ARiMR

fot. ARiMR

Producenci kukurydzy, którzy ponieśli straty spowodowane# ograniczeniami na rynku rolnym w związku z agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy mogli się ubiegać o wsparcie od 22 do 29 lutego 2024 r. Na pomoc przeznaczono 1 mld zł z budżetu krajowego. Do tej pory zarejestrowano blisko 169 tys. wniosków.

Wnioski można było składać w biurach powiatowych ARiMR. Na czas naboru były one czynne dłużej – w dni robocze od 22 do 28 lutego w godz. 7-18, w sobotę 24 lutego od godz. 8 do godz. 16, a ostatniego dnia – 29 lutego – wnioski były przyjmowane od godz. 7 do godz. 22 lub do ostatniego interesanta. Dokumenty można było też wysłać przesyłką pocztową (decyduje data nadania), przez platformę ePUAP lub przy pomocy usługi mObywatel (na stronie gov.pl).

Dotychczas zarejestrowano blisko 169 tys. wniosków – najwięcej w województwach wielkopolskim, mazowieckim i lubelskim. Nie są to dane ostateczne, ponieważ nie wszystkie dokumenty dotarły do Agencji i nie wszystkie zostały wprowadzone do systemu.

Pomoc finansowa skierowana jest do rolników zajmujących się uprawą kukurydzy, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Warunkiem otrzymania pomocy jest spełnianie kryterium mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa i złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie za poprzedni rok, w którym wykazano uprawy kukurydzy. Przepisy nie wymagają załączania do wniosku dokumentów potwierdzających sprzedaż kukurydzy.

Budżet programu wynosi 1 mld zł. Wysokość pomocy będzie wyliczana jako iloczyn deklarowanej we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r. powierzchni upraw kukurydzy (z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę) nie większej niż 100 ha i stawki pomocy wynoszącej:

 • 1 000 zł dla województw lubelskiego i podkarpackiego;
 • 700 zł dla województw małopolskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i podlaskiego;
 • 500 zł dla województw dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, opolskiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Jeżeli wynikająca ze złożonych wniosków kwota pomocy przekroczy przewidzianą na dofinansowanie pulę środków, wówczas do wyliczenia pomocy zostanie zastosowany współczynnik korygujący.

Więcej informacji - otwórz

Źródło: ARiMR

Oceń artykuł: 12 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (0)

  Józek, w dniu 01-03-2024 10:03:31 napisał:

  Wprowadzić rolnikom KASY FISKALNE . Za dobrze mieli a głosowali za jeszcze lepszym . To niech mają .

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Zajęcia lotnicze. Sprzyjające warunki pogodowe

Od kilku dni sprzyjające warunki pogodowe umożliwiły przeprowadzenie #zajęć lotniczych w JRS Kowalewko.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Kanału Bydgoskiego. Dużo dobrego humoru

Wczorajszą wędrówkę rozpoczęliśmy #w Bydgoszczy, skąd w piętnastoosobowym składzie wędrowaliśmy wzdłuż Kanału Bydgoskiego.

(czytaj więcej)