Dziś mamy 27 lipca 2024, sobota, imieniny obchodzą:

26 stycznia 2024

Diecezjalny konkurs plastyczno-literacki. Wśród laureatów uczniowie z powiatu

fot. Marcin Jarzembowski

fot. Marcin Jarzembowski

Kilkadziesiąt osób z diecezji bydgoskiej wzięło udział w konkursie #„W rodzinie siła – dobro, miłość, odwaga. Wzrastanie w wierze na wzór błogosławionej Rodziny Ulmów”.

Wydarzenie było skierowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a jego celem było m.in. pogłębienie wiedzy na temat błogosławionej rodziny; zachęcenie dzieci i młodzieży do czerpania z wartości i wzorowania się na autorytetach; zainteresowanie praktykami religijnymi, które są kultywowane w rodzinie chrześcijańskiej.

Prace były oceniane w kategoriach plastycznej oraz literackiej. – Uczestniczyłam w konkursie dzięki mojej mamie, która mnie zachęciła. Przygotowałam pracę o chrzcie świętym – podkreśliła Blanka Andrysiak, która zdobyła drugie miejsce w kategorii literackiej dla klas 1-3. Natomiast pierwsze zajęła Nel Łassa, a trzecie Zuzanna Filipska.

„O świcie, wczesnym rankiem, roku 1944, wznieśliście się z cienia Bohaterowie prawdziwi. Rodzino Ulmów, któraś losu próbę wytrwała i któraś w sposób heroiczny swój egzamin zdała”. „Niech Wasza miłość będzie dla współczesnych rodzin przykładem, by każde życie przyjmować jako cud i dar Boży, by cierpliwości i wsparcia im nie brakowało, a życie rodzinne każdego dnia w wierze wzrastało” – brzmiał fragment zwycięskiej pracy literackiej, którą stworzyła Maja Dobosz z SP nr 2 w Nakle nad Notecią.

Organizatorami konkursu byli: Centrum Edukacyjno-Diecezji Bydgoskiej w osobie dyrektora ks. dr. Pawła Hoppe, Ruch Światło-Życie Diecezji Bydgoskiej w osobie moderatora ks. Pawła Rybki oraz katechetka nakielskiej dwójki, której patronuje Prymas Tysiąclecia bł. Stefan Wyszyński – Katarzyna Dobosz. – Wyobraźnia dziecięca wciąż nas zaskakuje. Jednocześnie raduje fakt, że tyle osób z diecezji wykonało piękne prace dotyczące praktyk religijnych. Tego, co dzieje się w życiu rodzinnym oraz jak rozwija się wiara. Dzisiaj na przykładzie rodziny Ulmów, która pozostawia testament, wskazówki, co mamy robić w rodzinach – chcemy poprzez zwyczajne, rodzinne życie, przepełnione odwagą oraz dobrem, zdobywać codzienność – powiedziała Katarzyna Dobosz.

Dużą popularnością cieszyły się tzw. lapbooki, czyli tematyczne książki. – W pracy pokazałem, że wychodząc z domu, należy zawsze robić znak krzyża świętego – dodał Jakub Proch. – Dziękuję za waszą obecność, że zechcieliście wziąć udział w tym wydarzeniu – mówił dyrektor CEF ks. dr Paweł Hoppe, przypominając historię rodziny z Markowej, przywołując słowa kard. Marcello Semeraro, który podczas uroczystości beatyfikacyjnej mówił: „Za ten gest gościnności i troski – jednym słowem: miłosierdzia wypływający ze szczerej wiary, małżeństwo Ulmów wraz z dziećmi zapłacili najwyższą cenę męczeństwa: ich życie było cenną monetą, którą przypieczętowali bezinteresowność całkowitego daru z siebie samego w imię miłości”.

Wręczając nagrody, bp Krzysztof Włodarczyk podziękował organizatorom, katechetom oraz rodzicom za włożony trud. – Rodzina Ulmów jest przykładem realizacji Ewangelii w każdych warunkach, nawet wojny. Jej postawa porusza serca. Konkurs dał nam również możliwość próby odpowiedzi na pytanie, co możemy wziąć dla siebie z ich świadectwa. Sam zadaję sobie pytanie, czy byłoby mnie stać na taką postawę? Oczywiście mógłbym powiedzieć tak, ale czy w tamtych warunkach? – pytał biskup. – Żyjecie w pięknych domach i rodzinach. Cieszę się, że poprzez najróżniejsze praktyki, zapraszacie do swojego życia Boga – podsumował moderator Ruchu Światło-Życie ks. Paweł Rybka, który wręczył zwycięzcom zaproszenia na letnie rekolekcje oazowe.

W kategorii plastycznej dla klas 4-6 pierwsze trzy miejsca zajęli: Jędrzej Ciemnoczołowski, Rafał Balcerek oraz Paulina Busse.

Konkurs rozstrzygnięto w dniu zakończenia diecezjalnej peregrynacji relikwii rodziny z Markowej.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 20 24

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Święty Krzysztof patronem podróżujących

25 lipca to szczególny dzień dla wszystkich# kierowców. Tego dnia przypadają imieniny Krzysztofa, a Święty Krzysztof jest patronem kierowców i podróżujących. To również Dzień Bezpiecznego Kierowcy, który obchodzimy już po raz 19. Biorąc pod uwagę, że jesteśmy niemalże na półmetku wakacji i letnich podróży, warto przypomnieć najważniejsze zasady i dobre praktyki na drodze. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono "słoiczki" dla dzieci. Kontrola na terenie całego kraju

Cechy organoleptyczne i parametry fizykochemiczne „słoiczków” #dla dzieci bez nieprawidłowości po kontrolach IJHARS.

(czytaj więcej)
0

Nie daj sobie wbić krzyża! Przestroga i refleksja dla kierowców

Ile razy jadąc samochodem czy motocyklem# widziałeś stojący na poboczu drogi krzyż? Z jaką prędkością na liczniku go mijałeś? Do ilu tragedii musi jeszcze dojść, żebyś zdjął nogę z gazu? Prędkość, alkohol, niestosowanie się do znaków drogowych – to najczęstsze grzechy polskich kierowców. W Dniu Bezpiecznego Kierowcy w sposób szczególny chcemy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo na drogach. Stąd też pomysł na nowy spot polskiej Policji.

(czytaj więcej)
0

Woda to niebezpieczny i zdradliwy żywioł. Dobra zabawa to nie wszystko

25 lipca obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom#, który został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w kwietniu 2021 r., natomiast obchodzony jest 25 lipca.

(czytaj więcej)