Dziś mamy 14 kwietnia 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

26 stycznia 2024

Diecezjalny konkurs plastyczno-literacki. Wśród laureatów uczniowie z powiatu

fot. Marcin Jarzembowski

fot. Marcin Jarzembowski

Kilkadziesiąt osób z diecezji bydgoskiej wzięło udział w konkursie #„W rodzinie siła – dobro, miłość, odwaga. Wzrastanie w wierze na wzór błogosławionej Rodziny Ulmów”.

Wydarzenie było skierowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a jego celem było m.in. pogłębienie wiedzy na temat błogosławionej rodziny; zachęcenie dzieci i młodzieży do czerpania z wartości i wzorowania się na autorytetach; zainteresowanie praktykami religijnymi, które są kultywowane w rodzinie chrześcijańskiej.

Prace były oceniane w kategoriach plastycznej oraz literackiej. – Uczestniczyłam w konkursie dzięki mojej mamie, która mnie zachęciła. Przygotowałam pracę o chrzcie świętym – podkreśliła Blanka Andrysiak, która zdobyła drugie miejsce w kategorii literackiej dla klas 1-3. Natomiast pierwsze zajęła Nel Łassa, a trzecie Zuzanna Filipska.

„O świcie, wczesnym rankiem, roku 1944, wznieśliście się z cienia Bohaterowie prawdziwi. Rodzino Ulmów, któraś losu próbę wytrwała i któraś w sposób heroiczny swój egzamin zdała”. „Niech Wasza miłość będzie dla współczesnych rodzin przykładem, by każde życie przyjmować jako cud i dar Boży, by cierpliwości i wsparcia im nie brakowało, a życie rodzinne każdego dnia w wierze wzrastało” – brzmiał fragment zwycięskiej pracy literackiej, którą stworzyła Maja Dobosz z SP nr 2 w Nakle nad Notecią.

Organizatorami konkursu byli: Centrum Edukacyjno-Diecezji Bydgoskiej w osobie dyrektora ks. dr. Pawła Hoppe, Ruch Światło-Życie Diecezji Bydgoskiej w osobie moderatora ks. Pawła Rybki oraz katechetka nakielskiej dwójki, której patronuje Prymas Tysiąclecia bł. Stefan Wyszyński – Katarzyna Dobosz. – Wyobraźnia dziecięca wciąż nas zaskakuje. Jednocześnie raduje fakt, że tyle osób z diecezji wykonało piękne prace dotyczące praktyk religijnych. Tego, co dzieje się w życiu rodzinnym oraz jak rozwija się wiara. Dzisiaj na przykładzie rodziny Ulmów, która pozostawia testament, wskazówki, co mamy robić w rodzinach – chcemy poprzez zwyczajne, rodzinne życie, przepełnione odwagą oraz dobrem, zdobywać codzienność – powiedziała Katarzyna Dobosz.

Dużą popularnością cieszyły się tzw. lapbooki, czyli tematyczne książki. – W pracy pokazałem, że wychodząc z domu, należy zawsze robić znak krzyża świętego – dodał Jakub Proch. – Dziękuję za waszą obecność, że zechcieliście wziąć udział w tym wydarzeniu – mówił dyrektor CEF ks. dr Paweł Hoppe, przypominając historię rodziny z Markowej, przywołując słowa kard. Marcello Semeraro, który podczas uroczystości beatyfikacyjnej mówił: „Za ten gest gościnności i troski – jednym słowem: miłosierdzia wypływający ze szczerej wiary, małżeństwo Ulmów wraz z dziećmi zapłacili najwyższą cenę męczeństwa: ich życie było cenną monetą, którą przypieczętowali bezinteresowność całkowitego daru z siebie samego w imię miłości”.

Wręczając nagrody, bp Krzysztof Włodarczyk podziękował organizatorom, katechetom oraz rodzicom za włożony trud. – Rodzina Ulmów jest przykładem realizacji Ewangelii w każdych warunkach, nawet wojny. Jej postawa porusza serca. Konkurs dał nam również możliwość próby odpowiedzi na pytanie, co możemy wziąć dla siebie z ich świadectwa. Sam zadaję sobie pytanie, czy byłoby mnie stać na taką postawę? Oczywiście mógłbym powiedzieć tak, ale czy w tamtych warunkach? – pytał biskup. – Żyjecie w pięknych domach i rodzinach. Cieszę się, że poprzez najróżniejsze praktyki, zapraszacie do swojego życia Boga – podsumował moderator Ruchu Światło-Życie ks. Paweł Rybka, który wręczył zwycięzcom zaproszenia na letnie rekolekcje oazowe.

W kategorii plastycznej dla klas 4-6 pierwsze trzy miejsca zajęli: Jędrzej Ciemnoczołowski, Rafał Balcerek oraz Paulina Busse.

Konkurs rozstrzygnięto w dniu zakończenia diecezjalnej peregrynacji relikwii rodziny z Markowej.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 20 24

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nieprawidłowości u 36 producentów. Kontrole jakości miodów

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) przeprowadziła #planowe kontrole miodów u producentów na terenie całego kraju. Kontrole przeprowadzono w IV kwartale 2023 r. Najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w przypadku znakowania miodów.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Hołd dla pomordowanych

13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez# Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego zamordowano blisko 22 tys. jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 r. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, profesorowie, lekarze, prawnicy, inżynierowie. W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed owadami. Środki powinny posiadać pozwolenie na obrót

Chroniąc się przed owadami, często stosujemy produkty# do ich odstraszania. Możemy wybrać repelenty w sprayu, płynie, mleczku, kremie, żelu czy chusteczki.

(czytaj więcej)