Dziś mamy 2 marca 2024, sobota, imieniny obchodzą:

05 grudnia 2023

Dialog z rolnikami. Jakie problemy zostały zgłoszone?

fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Zgodnie z zapowiedzią minister rolnictwa i rozwoju wsi #Anna Gembicka spotkała się dziś z przedstawicielami związków i organizacji rolniczych. Uczestnicy rozmów zorganizowanych w ministerstwie zgłaszali szereg pytań nurtujących rolników.

Problemy zgłaszane przez rolników

Rolników interesowały przede wszystkim następujące kwestie:

 • działalność Krajowej Grupy Spożywczej (KGS);
 • nowe techniki genomowe;
 • nadmierny import cukru z Ukrainy;
 • wypłaty za sprzedane zboże;
 • projekt „Lokalna półka”;
 • projekt dotyczący rekompensat za szkody wyrządzane przez ptaki;
 • realizacja zapowiedzianych zmian systemowych po zmianie rządu.

Rolnicy zgłaszali też obawy dotyczące wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej oraz sytuacji na granicy z Ukrainą.

Krajowa Grupa Spożywcza (KGS)

W tej sprawie jesteśmy całkowicie zgodni. KGS powinna być w gestii Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Będę podejmowała działania, aby tak się stało – jednoznacznie poinformowała minister Anna Gembicka.

Nowe techniki genowe (NGT)

Szefowa resortu rolnictwa przypomniała, że w odniesieniu do nowych technik genomowych – co do zasady – stanowisko ministerstwa było negatywne.

Podnosiliśmy z jednej strony kwestie patentów, z drugiej strony kwestie realnej kontroli i odróżniania tych produktów, wprowadzonych już odmian – podkreśliła minister i zwróciła jednocześnie uwagę, że tryb procedowania przez obecną prezydencję jest wyjątkowo szybki.

Wiele kwestii wymaga doprecyzowania i będę Państwu bardzo wdzięczna za wszelkie, kolejne uwagi – zaapelowała szefowa resortu rolnictwa do uczestników rozmów.

Dopłaty do zbóż

Minister Anna Gembicka odniosła się także do kwestii informacji przekazywanej rolnikom, dotyczącej odmowy wypłacenia dopłat, zwracając uwagę, że jest to kwestia procedur.

Minister zapewniła jednocześnie, że będzie w tej sprawie wydany komunikat wspólnie z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Te pieniądze będą wypłacone po formalnym przesunięciu środków, które są już zarezerwowane na ten cel – stwierdziła minister Anna Gembicka.

Projekt „Lokalna półka”

Jak podkreśliła szefowa resortu rolnictwa, „Lokalna półka” to projekt, na który czekają przede wszystkim rolnicy.

Oznacza on wprowadzenie wymogu, aby 2/3 produktów w supermarketach było produktami lokalnymi. Dotyczy to pieczywa, owoców, warzyw, mleka, produktów mlecznych oraz mięsa – wyjaśniła minister Gembicka i zaznaczyła, że celem tego projektu jest wzmocnienie pozycji rolnika w łańcuchu dostaw.

Chodzi także o to, żeby ten łańcuch dostaw skracać i przede wszystkim – zapewniać rolnikom większą opłacalność produkcji – dodała minister.

Minister Gembicka przypomniała, że ten projekt łączy się także z obowiązkiem znakowania produktów polską flagą. Szefowa resortu rolnictwa stwierdziła, że coraz więcej konsumentów świadomie wybiera polskie produkty, a wręcz ich poszukuje.

Rekompensaty za szkody wyrządzane przez ptaki

To także projekt oczekiwany przez rolników. Służy uregulowaniu kwestii, która była dla rolników problematyczna. Środki będzie wypłacał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) – wyjaśniła minister Gembicka.

Tryb procedowania ustaw

Chciałabym, aby Rada Ministrów je przyjęła, a następnie przekazała je do Sejmu RP jako projekty rządowe. Zobaczymy, czy faktycznie nie będzie zamrażarki – powiedziała minister Anna Gembicka.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Oceń artykuł: 16 40

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (29) Zgłoś naruszenie zasad

  • -1 (39)

  juchu, w dniu 05-12-2023 13:06:42 napisał:

  Gratuluję tym co głosowali na wszystkich byle nie na PIS . Tfusk pięknie wami manipuluje żeby nastąpił rozbiór Polski tak jak sobie życzą niemcy .Wykorzystuje was idealnie . On stoi z boku i się śmieje z dhebili .

  odpowiedz

  • 1 (29)

  Wypasacz świń, w dniu 05-12-2023 15:16:29 napisał:

  A tobą kto manipuluje,lub komu piszesz "pokwitowanie" za wykonanie zleconego "zadania" -?

  odpowiedz

  • -1 (23)

  JK, w dniu 05-12-2023 16:17:03 napisał:

  Jak odchodzą do opozycji to przypomnieli, że w Polsce rolnicy uprawiają glebę i chowają zwierzęta. Zabierzcie swoje zabawki i do konta a nie zabierać się teraz za rządzenie. Mieliście 8 lat i nie zrobiliście nic tylko jeszcze wszystko zepsuliście.

  odpowiedz

  • 1 (13)

  Bolek, w dniu 05-12-2023 17:58:08 napisał:

  JK- konkrety

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (11)

  marta, w dniu 05-12-2023 18:35:37 napisał:

  Dialog do poniedziałku, czy to nie jest śmieszne ? Lista podmiotów gospodarczych ,które kupowały techniczne zboże z Ukrainy dostępna w internecie , ponad 2 tysiące . Moritz, jest interes do zrobienia , - na pisowskim legalu .

  odpowiedz

  • -1 (19)

  Hehe, w dniu 05-12-2023 18:38:18 napisał:

  Juchu matole, Tusk jeszcze nie rządzi a tutaj spotkania organizuje Pani która mistrzem będzie jeszcze przez tydzień. Sam nie wiem czy głupsi są Ci co to spotkanie zorganizowali czy Ci co na nie przyszli

  odpowiedz

  • -3 (21)

  Ja, w dniu 05-12-2023 20:08:08 napisał:

  Do jak . Przez 8 lat wyprzedali zachodowi polskie firmy zniszczyli doprowadzili jednostki wojskowe do ruiny .Teraz młodzież ma jednostkę wojskową w domu koszary ot co PO zrobiło do tej pory.Tylko jak wszystko zrujnowane wyprzedane to co nas czeka tylko kolejny r....r.Miłego dnia

  odpowiedz

  • 0 (12)

  Hehe, w dniu 06-12-2023 08:38:46 napisał:

  Do Ja co wyprzedali? Konkrety! Oglądasz baranie TVP i powielasz pierdolety a konkretów nie podasz. Wierzysz ze Polska obronnośc i liczebność jest większa niż za PO a Błaszczak zmienił umowy pracownikom cywilnym armii i wcielil ich do służb mundurowych. Na słupkach mamy więcej wojska a w rzyczywistosci będzie nas bronić sekretarka i księgowa. Pomyśl Matole dlaczego kadra dowódcza pierd.. To wszystko i odeszła z wojska

  odpowiedz

  • 2 (6)

  Bolek, w dniu 06-12-2023 08:45:31 napisał:

  Do Hehe - no właśnie , Tfusk jeszcze nie rządzi a już są afery .

  odpowiedz

  • 2 (8)

  Nakielanin, w dniu 06-12-2023 11:28:56 napisał:

  Jeszcze nie dorwali się do korytarz a już chcieli zrobili aferę wystrzałowa, ustawa pisana w interesie wielkich koncernów kosztem nas, obywateli. Brawo Tusk!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (3)

  Nakielanka, w dniu 06-12-2023 12:18:21 napisał:

  Jak ja tęsknie za biedą , zakupami na zeszyt , 15% bezrobociem , za linią obrony na Wiśle , pracą u niemieckiego bauera , śmierdzącymi dworcami PKP i PKS ,starymi niemieckimi wiatrakami

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (6)

  Jan, w dniu 06-12-2023 12:28:44 napisał:

  Niemcy zawsze mieli pomysł na Polskę, jak nie Auschwitz to szparagi. A teraz wiatraki.

  odpowiedz

  • 0 (6)

  Hehe, w dniu 06-12-2023 14:18:43 napisał:

  Bolek jakie afery, były błędy w ustawie wiatrakowej i już jest wycofana. A w PiSie w nocy by przepchneli a dziś długopis by podpisał. Taka jest różnica między demokracja a komuna Pisowska

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 4 (6)

  Obywatel , w dniu 06-12-2023 18:13:41 napisał:

  Hehe, ale żeby nie dorwać się jeszcze do władzy, a już zaliczyć aferę wiatrakową, to już trzeba wywodzić się spod znaku PO

  odpowiedz

  • -1 (7)

  Hehe, w dniu 06-12-2023 20:50:10 napisał:

  Obywatel Siemens na tym właśnie polega demokracja, będzie rząd który wewnętrznie będzie miał spory. Kamysz nie pozwoli niszczyć kościoła, Czarzasty będzie bronił mniejszości, Tusk ma układy w UE a Holownia wniesie trochę świeżości (co zresztą już widać w sejmie) Wyluzujcie trochę. Dajmy Im szansę. Nie dosyć wam było miesięcznic, pilnowania zgreda na Żoliborzu, i okradania Polaków pod wdzięczna nazwa PiS. Zobaczycie sami co pokażą komisję sledcze. Sami będziecie bruzdzić na PiS jak wyjdą ich wszystkie brudy. Wystarczy że wyłączcie TVP i posłuchać iec ma Gowin do powiedzenia. Będzie grubo.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (3)

  Wieśniaczka, w dniu 06-12-2023 22:13:33 napisał:

  @nakielanka wolałam śmierdzacy PKS z autobusami w weekend niż nie mieć PKS i połączeń. Wy w tym smierdzacym nakle macie pozory komunikacji, ale kontaktu z cywilizacją to wam, waszym radnym brakuje

  odpowiedz

  • -1 (3)

  Miki, w dniu 06-12-2023 23:36:53 napisał:

  Wieśniaczka jeba.. PKS . Dla normalnych ludzi ważna jest koszt przejazdu. Dzisiaj Sobieszczanski wciąga nosem PKS. Pomyśl co byłoby gdyby miał 3 konkurencyjne firmy. I zapamiętajcie - nic co państwowe nigdy nie będzie tanie! Z tych pieniędzy trzeba utrzymać Panią Kasię w kasie, Sasina, Tuska i resztę tych baranów sejmie.

  odpowiedz

  • -1 (5)

  Obywatel, w dniu 07-12-2023 09:33:58 napisał:

  Hehe, jeśli twoim zdaniem na tym polega demokracja, że pisze się ustawy pod prywatne podmioty, które na tym zarobią, to ci gratuluje. To jakaś hiperkapitalistyczna oligarchia, ale z demokracja poza pozorami nie ma nic wspólnego. Rzucasz jakimiś ogólnikami, a tu mamy konkretną aferę, która dałaby nam wszystkim po kieszeni, gdyby nie patrzono na ręce Tuskowi i spółce. Przerażające co oni będą robić jak będą u koryta...

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Bolo, w dniu 07-12-2023 09:37:06 napisał:

  Hehe, "wyluzujcie trochę, dajmy im szansę" - a ty pamiętasz rządy Tuska w latach 2008-2015, kiedy miał swoją szansę, czy wtedy na chleb mówiłeś ,"eb" a jedyne rozmowy jakie prowadziłeś to: ,"mama, up mi up mi'? Xd

  odpowiedz

  • 1 (5)

  Nigdy więcej PiS, w dniu 07-12-2023 14:58:17 napisał:

  Bolus ptysiu za Tuska już miałem swój pierwszy dom, co mam teraz to Ci nie powiem bo Ci żółc z zazdrości pęknie. Za Pana Tuska robiłem biznesy i teraz reż robię. Tutaj uprzedzę że legalne biznesy bo wiem że zaraz napiszesz ze kradłem VAT z Tuskiem. Pisze komentarze z mojego pkt widzenia tak samo jak Wy piszecie ze swojego. I z mojego wygląda to tak. Za Tuska mnie okradali a teraz mnie ruchają i okradają. Dlatego wolę Tuska z dwojga złego. Sory za wyrażenia ale do zwollenkow mafii PiS inteligentne wypowiedzi są niezrozumiałe

  odpowiedz

  • 1 (5)

  Hehe, w dniu 07-12-2023 15:09:55 napisał:

  Obywatel to Ty rzucasz ogolnikami! Pojawił się projekt ustawy, PiS przedstawił wady i projekt został wycofany. Gdzie widzisz problem? Wyobrażasz sobie co robi w tym momencie PiS. Przepycha ustawę w nocy i po temacie! Słyszałeś co PiS chciał zrobić z terenami po lotnisku Chopina w Warszawie-sprzedać deweloperom. Jak myślisz z kim powiązani są Ci deweloperzy bo ja sądzę że nie z PO czy PSL. Dlaczego do tej pory nie ujawniono kto dystrybuowal Ukraińskie zboże w Polsce, gdzie jest ta lista firm. Przecież gdyby to były firmy powiązane z PO to od rana w TVP by o tym pierd... Przestańcie się martwić aferami nowego rządu które być może będą a zacznijcie rozliczać swoje pisowskie.

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Tuskowe afery, w dniu 07-12-2023 15:13:43 napisał:

  Typowy ćwierćinteligent z po, który uważa się za Bóg wie kogo, a jest zwykłym bucem, a jego inteligencja sprowadza się do lektury z serii "poczytaj mi mamo". To głosuj sobie na Tuska, który - jak sam piszesz- cię okradał, ale nie patrz z góry na tych, którzy nie lubią złodziei, chłopcze. Co do twojej wypowiedzi, przynajmniej straciłeś dziewictwo, chociaż pewnie byłoby ci miłej nie tracić go z pisem xd

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
0

Reagujmy na cudzą krzywdę. Kontrole miejsc przebywania bezdomnych

Nakielscy dzielnicowi wspólnie z przedstawicielkami #pomocy społecznej, kontrolują miejsca, gdzie szukają schronienia osoby bez dachu nad głową i informują ich, gdzie można uzyskać pomoc. Mundurowi apelują, by zwracać uwagę na osoby potrzebujące pomocy. Nie bądźmy obojętni i reagujmy w takich sytuacjach.

(czytaj więcej)
0

Klasyfikacja tusz zwierząt. Egzaminy dla kandydatów na rzeczoznawców

Informacja o egzaminach kwalifikacyjnych w zakresie klasyfikacji tusz# zwierząt rzeźnych w systemie EUROP w I i II kwartale 2024 r.

(czytaj więcej)
0

"Na Drodze – Patrz i Słuchaj". Kolejna edycja ogólnopolskiej akcji

"Na Drodze – Patrz i Słuchaj" – to już kolejna edycja ogólnopolskiej akcji #informacyjno – edukacyjnej skierowanej do wszystkich uczestników ruchu drogowego.

(czytaj więcej)
0

Polskie produkty mięsne w europejskiej czołówce. Smak tradycji

Polskie produkty mięsne od lat należą do europejskiej czołówki #pod względem jakości i smaku. Mało kto wie, że wśród rodzimych przetworów mięsnych nazwy niektórych z nich zostały wpisane do unijnego rejestru chronionych nazw pochodzenia (ChNP) i chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG) lub rejestru gwarantowanych tradycyjnych specjalności (GTS). Poznajmy je!

(czytaj więcej)