Dziś mamy 24 lutego 2024, sobota, imieniny obchodzą:

26 listopada 2023

Cykl szkoleń dla inspektorów. Ochrona wód przed azotanami

fot. GIOŚ

fot. GIOŚ

Produkcja rolna to podstawa bezpieczeństwa żywnościowego# kraju. Kluczową kwestią w tym zakresie jest racjonalne gospodarowanie nawozami, czyli w taki sposób, żeby połączyć efektywność działań z bezpieczeństwem dla środowiska. Jednym z zadań Inspekcji Ochrony Środowiska jest ochrona wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych. Inspektorzy szkolą się także w tym zakresie, aby kontrole były coraz efektywniejsze.

W celu zmniejszenia zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobiegania dalszemu zanieczyszczeniu, został opracowany i wdrożony na obszarze całego kraju – na mocy rozporządzenia Rady Ministrów – dedykowany program działań. To m.in. sposoby postępowania w zakresie praktyki rolniczej (nawożenie, gospodarowanie nawozami, w tym ich przechowywanie), właściwe dokumentowanie realizacji programu działań.

Kontrole inspektorów ochrony środowiska

Obowiązek prawidłowego przechowywania nawozów naturalnych, stosowania nawozów oraz dokumentowania nawożenia spoczywa na podmiotach prowadzących działalność rolniczą oraz  działalność, w ramach której są stosowane lub przechowywane nawozy, a nad wykonywaniem powierzonych im obowiązków czuwa Inspekcja Ochrony Środowiska. Inspektorzy kontrolują m.in. stosowanie programu działań, posiadanie planu nawożenia azotem, stosowanie nawozów zgodnie z tym planem, przestrzeganie przepisów dotyczących warunków stosowania i przechowywania nawozów.

Kontrole – planowe i pozaplanowe – prowadzone są zarówno w indywidualnych gospodarstwach rolnych, jak i w dużych fermach produkcyjnych. Kontrole planowe wynikają z rocznego planu działalności Inspekcji Ochrony Środowiska, natomiast pozaplanowe wykonywane są w związku z rozpatrywaniem wniosków organów administracji publicznej lub podmiotów, a także jako kontrole interwencyjne.

Wojewódzcy Inspektorzy Ochrony Środowiska, na podstawie wyników kontroli, wydają z urzędu decyzje, w których mogą nakazać usunięcie w określonym terminie nieprawidłowości stwierdzonych w trakcie kontroli lub ustalić obowiązek uiszczenia opłaty oraz jej wysokość.

Rola Głównego Inspektora Ochrony Środowiska

Główny Inspektor Ochrony Środowiska jest organem drugiej instancji, uprawnionym do rozpatrywania odwołań i zażaleń od rozstrzygnięć wydawanych przez wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska.

Ponadto, opracowuje również kierunki działania Inspekcji Ochrony Środowiska, ogólnopolskie cele kontroli i wytyczne, ocenia kontrole prowadzone przez wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska, udziela wsparcia merytorycznego inspektorom Inspekcji Ochrony Środowiska, w tym organizuje szkolenia.

Właśnie taki cykl szkoleń rozpoczął się w Warszawie. - Rozpoczynamy cykl czterech szkoleń dedykowanych inspektorom Inspekcji Ochrony Środowiska oraz przedstawicielom GIOŚ, zakresie ochrony wód przed zanieczyszczeniami pochodzącymi ze źródłem rolniczych. W szkoleniu jako prelegenci, oprócz ekspertów GIOŚ, biorą udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – podkreśla Anna Dębowiec, Dyrektor Departamentu Inspekcji GIOŚ. Dodaje, że ważnym elementem każdego szkolenia jest część warsztatowa, podczas której inspektorzy mają okazję sprawdzić się w zadaniach z zakresu codziennej pracy kontrolnej.

Szkolenia będą realizowane na przełomie listopada i grudnia b.r.

Więcej informacji o ochronie wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.

Źródło: GIOŚ

Oceń artykuł: 6 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (0)

  JKCh, w dniu 26-11-2023 22:17:21 napisał:

  Może wreszcie złapiecie cukrownię w Nakle albo ślepcy nigdy !

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Ja, w dniu 27-11-2023 10:31:59 napisał:

  Ochrona wód przed azotanami ? co będzie się działo z woda gruntowa jak wybudują ubojnie koło Kowalewa .Niektórzy patrzą na to że będą miejsca pracy niektórzy z korzyścią dla siebie .Panowie panie a nasze zdrowie smród szczury muchy zniszczone środowisko tego nie odbuduje się w jeden dzień zastanówcie się nad budową póki czas.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
0

Wieczorny pożar BMW. Auto spłonęło doszczętnie

W czwartek, 22 lutego br., około godziny 22:30 na Stanowisko Kierowania# Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu w miejscowości Iłowo.

(czytaj więcej)
0

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Choroba może dotknąć każdego

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez #Ministra Zdrowia w 2001. Jest on obchodzony w dniu 23 lutego.

(czytaj więcej)
0

Relacja między psami, a ich przewodnikami. Badania naukowe

Na terenie potulickiej jednostki odbyły się badania# służące zebraniu danych dotyczących relacji powstających między psami pracującymi w służbie mundurowej, a ich przewodnikami.

(czytaj więcej)
0

Bezpieczny powrót z ferii. O czym warto pamiętać?

Przed nami ostatni weekend ferii zimowych, co wiązać się będzie ze zwiększonym# ruchem na drogach krajowych. Pogoda może być zmienna, aczkolwiek warunki atmosferyczne na przeważającym obszarze Polski będą przypominały wczesną wiosnę. To jednak nie zwalnia nikogo z przestrzegania kluczowych zasad bezpieczeństwa, o których należy pamiętać przed podróżą i w jej trakcie.

(czytaj więcej)