Dziś mamy 27 lipca 2024, sobota, imieniny obchodzą:

21 lutego 2024

Chcesz kupić pierwszy motocykl? Sprawdź złote wskazówki dla początkujących motocyklistów

fot. powierzone

fot. powierzone

Wiosna tuż tuż, zatem niektórzy mogą przymierzać się do# zakupu swojego pierwszego motocykla. Jaki model wybrać na początek swojej przygody z jednośladami? Właściwie podjęta decyzja jest kluczowa, aby cieszyć się uczuciem wolności podczas jazdy na motocyklu, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa. Poniższe wskazówki podpowiedzą, na co zwrócić uwagę podczas oględzin. Z pewnością ułatwią też wybór odpowiedniego motocykla dla początkującego kierowcy.

Na co zwrócić uwagę podczas oglądania motocykla używanego?

Zanim udamy się na oględziny motocykla używanego, warto wcześniej możliwie dokładnie poznać wybrany model. Pomocna będzie zarówno prasa, jak i portale internetowe. Dzięki temu można zebrać typowe przypadłości danego motocykla i dowiedzieć się, na co zwrócić szczególną uwagę. 

Dobrze jest również zwrócić uwagę na zużycie elementów eksploatacyjnych jak np. opony. Ich mocne zużycie może być skutecznym argumentem przy negocjacji ceny. Zużyte opony i tak będzie trzeba wymienić, a wchodząc na https://www.sklepopon.com/opony-motocyklowe, można porównać ceny poszczególnych modeli i oszacować, ile da się utargować podczas zakupu motocykla, jeżeli jego ogumienie jest zużyte. 

Ponadto dobrze jest poznać przeszłość danego egzemplarza – wiele z nich z pewnością ma w swojej historii jakąś kraksę. Niektóre uszkodzenia są wyjątkowo poważne. Jeżeli w wyniku wypadku rama motocykla została skrzywiona, to prostowanie z pewnością obniżyło jej wytrzymałość. Wśród wyjątkowo newralgicznych elementów można wymienić również przednie zawieszenie. Podczas wypadku „widelec” jest szczególnie mocno narażony na uderzenie, a jego naprawa „po kosztach” może stwarzać ogromne niebezpieczeństwo. Oczywiście nie każda kraksa sprawia, że motocykl powinien od razu trafić na przemiał. Jednak zdecydowanie lepiej odpuścić sobie maszynę po poważniejszych przejściach.

 

Jaki motocykl będzie dobry na początek? Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie

Różni kierowcy mają odmienne oczekiwania względem motocykla. Dla jednych ma on być zwinną maszyną zapewniającą łatwość manewrowania w korkach. Inni, pragną wykorzystywać jednoślad przede wszystkim poza miastem. Są również kierowcy, którzy chcą cieszyć się jazdą głównie poza asfaltem. Dlatego najpierw należy określić, jaki rodzaj motocykla odpowiada nam najbardziej – szosowy, turystyczny, chopper, enduro, ścigacz a może cross? Kupując motocykl, należy wziąć pod uwagę także swoją posturę oraz doświadczenie w jeździe jednośladem. 

Jak dobrać moc i pojemność silnika?

Powszechnie przyjmuje się, że na początek dobrze jest wybrać motocykl o pojemności 125 cm3 i mocy około 15 KM. Osiągi takiego jednośladu pozwalają rozwijać prędkość około 100-120 km/h. Jeżeli jednak nie mamy absolutnie żadnego doświadczenia w jeździe jednośladem, to warto na pierwszy sezon rozważyć pojemność 50 cm3. Kierowcy, którzy wiedzą już całkiem sporo o jeździe na jednośladach, mogą wziąć pod uwagę również nieco mocniejszy motocykl o pojemności 250-500 cm3. Warto jednak pamiętać, że do jazdy motocyklem większym niż 125 cm3 wymagane są odpowiednie uprawnienia. Jazda motocyklem o pojemności do 125 cm3 jest natomiast możliwa z prawem jazdy kategorii B, jeżeli kierowca uzyskał je minimum 3 lata temu.

Rozmiar i waga motocykla muszą być dopasowane do postury kierowcy

Dla początkującego kierowcy zdecydowanie rozsądniejszym wyborem będzie lekki i zwinny motocykl. Ciężkie jednoślady są znacznie trudniejsze w kontrolowaniu podczas manewrów, szczególnie przy niskich prędkościach. Jeżeli jednak kierowca jest wysoki i tęgi, to na małym motocyklu może być mu po prostu niewygodnie – nie będzie on również wyglądał na nim zbyt poważnie. Waga kierowcy ma też znaczny wpływ na osiągi – motocykl o mocy na poziomie 15 KM zapewni nieco inne wrażenia z jazdy kierowcom o wadze 70 kg i 120 kg. Dlatego nie warto ograniczać się do jednego modelu, tylko dlatego, że podoba się jego wygląd. Może się okazać, że inny jednoślad będzie lepiej dopasowany.

Motocykl to nie wszystko

Sprawny motocykl to nie jedyny warunek bezpiecznej jazdy. Dlatego odpowiedni ubiór jest istotny również przy jednośladach o niewielkiej mocy. Kupując pierwszy motocykl, należy w swoim budżecie uwzględnić zatem jednoślad, czynności serwisowe niezbędne do wykonania po zakupie, a także kask, kurtkę i spodnie lub cały kombinezon, a także buty i rękawiczki. To absolutne minimum, jeżeli chcemy jeździć bezpiecznie, dlatego warto rozważyć również dodatkowe ochraniacze – m.in. na kręgosłup oraz kolana i łokcie. Dbałość o bezpieczeństwo to podstawowy warunek tego, aby przygoda z motocyklami trwała długo i szczęśliwie.

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 4 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Święty Krzysztof patronem podróżujących

25 lipca to szczególny dzień dla wszystkich# kierowców. Tego dnia przypadają imieniny Krzysztofa, a Święty Krzysztof jest patronem kierowców i podróżujących. To również Dzień Bezpiecznego Kierowcy, który obchodzimy już po raz 19. Biorąc pod uwagę, że jesteśmy niemalże na półmetku wakacji i letnich podróży, warto przypomnieć najważniejsze zasady i dobre praktyki na drodze. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono "słoiczki" dla dzieci. Kontrola na terenie całego kraju

Cechy organoleptyczne i parametry fizykochemiczne „słoiczków” #dla dzieci bez nieprawidłowości po kontrolach IJHARS.

(czytaj więcej)
0

Nie daj sobie wbić krzyża! Przestroga i refleksja dla kierowców

Ile razy jadąc samochodem czy motocyklem# widziałeś stojący na poboczu drogi krzyż? Z jaką prędkością na liczniku go mijałeś? Do ilu tragedii musi jeszcze dojść, żebyś zdjął nogę z gazu? Prędkość, alkohol, niestosowanie się do znaków drogowych – to najczęstsze grzechy polskich kierowców. W Dniu Bezpiecznego Kierowcy w sposób szczególny chcemy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo na drogach. Stąd też pomysł na nowy spot polskiej Policji.

(czytaj więcej)
0

Woda to niebezpieczny i zdradliwy żywioł. Dobra zabawa to nie wszystko

25 lipca obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom#, który został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w kwietniu 2021 r., natomiast obchodzony jest 25 lipca.

(czytaj więcej)