Dziś mamy 29 lutego 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

24 marca 2023

Bezpieczny pieszy. Ponad 250 projektów dla gmin

fot. Ministerstwo Infrastruktury

fot. Ministerstwo Infrastruktury

Zwiększamy bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Ponad #71 mln zł – taką łączną kwotę dofinansowania z funduszy europejskich otrzymają gminy na realizację projektów wyłonionych w konkursie „Bezpieczny pieszy – doposażenie przejść dla pieszych i doposażenie szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej”. Konkurs, ogłoszony w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ) przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych, jest uzupełnieniem kampanii społecznych prowadzonych przez Sekretariat Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (SKRBRD).

Pozytywną ocenę otrzymało 257 projektów, które dotyczyły wyznaczenia, wyniesienia i doposażenia przejść dla pieszych w urządzenia lub obiekty zwiększające bezpieczeństwo ruchu drogowego na drogach publicznych oraz doposażenia szkół w narzędzia edukacyjne z zakresu ruchu drogowego. Łączna kwota wydatków kwalifikowalnych to prawie 84 mln zł. Do 21 marca 2023 r. 71 beneficjentów podpisało już umowy o dofinansowanie.

W konferencji prasowej, która odbyła się 23 marca 2023 r., podczas której zaprezentowano wybrane zgłoszenia, wzięli udział m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda oraz wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

– Działania rządu zmierzające do poprawy bezpieczeństwa na drogach opierają się na trzech filarach: to inwestycje, edukacja i legislacja. Dzisiaj mówimy o tych pierwszych dwóch komponentach. Cieszę się, że różne podmioty mogą uzyskiwać wsparcie na projekty dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego nie tylko ze środków krajowych – jak w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – ale i ze środków europejskich – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Osiągnęliśmy wiele w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. W ubiegłym roku po raz pierwszy w historii liczba ofiar wypadków spadła poniżej 2000, a nawet poniżej 1900. To sukces, ale nie wolno nam się zatrzymać. Naszym wielkim zadaniem jest dalsza poprawa warunków widoczności na przejściach dla pieszych, jeszcze lepsza ochrona niechronionych uczestników ruchu drogowego i edukacja – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Istotnym warunkiem wyboru była możliwość realizacji projektów do końca 2023 r. Zakres konkursu obejmował rozwiązania z inżynierii ruchu oraz edukacji komunikacyjnej, które są możliwe do szybkiego wprowadzenia, takie jak:

 • wyznaczanie przejść dla pieszych, oznakowanie, wyniesienie przejścia dla pieszych lub przejazdu dla rowerzystów;
 • azyl dla pieszych;
 • ogrodzenie/balustrada; próg wyspowy, płytowy, listwowy;
 • wyświetlacz prędkości;
 • wyświetlacz czasu (tzw. sekundnik) dla pieszych lub rowerzystów;
 • sygnalizatory akustyczne i wibracyjne na przejściach dla pieszych;
 • miasteczko rowerowe stacjonarne lub mobilne;
 • miasteczko ruchu drogowego;
 • symulator przejścia dla pieszych (przeznaczony do edukacji dzieci w wieku wczesnoszkolnym w zakresie bezpiecznego korzystania z przejścia dla pieszych). 

Doposażenie placówek edukacyjnych w pomoce do nauki zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym bez konieczności opuszczania szkoły to działania wpisujące się w aktualne potrzeby edukacji dzieci i młodzieży.

Nie tylko budowa dróg

Program Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, oprócz budowy nowych dróg, wspiera szereg inicjatyw zwiększających bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Szeroka gama inwestycji obejmuje m.in.:

 • likwidację miejsc szczególnie niebezpiecznych w ruchu drogowym,
 • doposażenie jednostek nadzoru nad ruchem drogowym i służb ratowniczych (ratownictwo techniczne),
 • organizację kampanii i szkoleń o zasięgu ogólnokrajowym, które wynikają m.in. z Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Konkurs „Bezpieczny pieszy – doposażenie przejść dla pieszych i doposażenie szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej”, jak i nowelizacja ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym to działania nakierowane na zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach. Tylko kompleksowe rozwiązania gwarantują poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym szczególnej grupy – pieszych i rowerzystów.

Materiał: Ministerstwo Infrastruktury

Oceń artykuł: 1 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (4)

  Norek, w dniu 24-03-2023 11:00:14 napisał:

  O kolejny po Kowalczyku "specjalista" od wciskania ludziom makaronu na uszy.Dzień bez łgarstwa w PiSie dniem straconym.Im bliżej wyborów tym więcej będzie takich fałszywych wrzutek.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
0

Zapoznali się z pracą strażaka. Drzwi otwarte w komendzie

W ramach akcji "Wpadnij do strażnicy" podczas #ostatnich dwóch tygodni ferii zimowych zorganizowano dni otwarte w Komedzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)
0

Przebadano importowane zboże i rzepak. Stwierdzono nieprawidłowości

Organy Inspekcji Weterynaryjnej prowadziły oraz nadal prowadzą# regularne kontrole weterynaryjne na granicy Rzeczpospolitej Polskiej.

(czytaj więcej)
0

Program "Sport Wszystkich Dzieci". Nabór do edycji 2024

Minister Sportu i Turystyki ogłasza nabór wniosków na dofinansowanie #w 2024 roku realizacji zadań w ramach Programu Sport Wszystkich Dzieci. Kwota do rozdysponowania w naborze wynosi 75 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Skorzystaj z aplikacji "Moja praca". Oferty aktualizowane są na bieżąco

"Moja praca" to darmowe narzędzie, które ułatwia #osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. W aplikacji na bieżąco aktualizowane są oferty pracy.

(czytaj więcej)