Dziś mamy 8 grudnia 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

30 listopada 2023

Znaczny wzrost liczby studentów z Ukrainy. Najnowszy raport OPI

fot. pixabay

fot. pixabay

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) opublikował #na portalu RAD-on najnowszy raport „Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce”. Publikacja ta zawiera dane za rok akademicki 2022/2023. Tym razem najnowszą edycję raportu ekspertki i eksperci z Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej w OPI uzupełnili o dodatkowy rozdział dotyczący studentów z Ukrainy. Agresja Rosji na naszego sąsiada spowodowała wzrost liczby ludności pochodzenia ukraińskiego w Polsce, co wpłynęło także na zainteresowanie cudzoziemców ofertą edukacyjną polskich uczelni. W roku akademickim 2022/2023 liczba studentów z Ukrainy wzrosła aż o ponad 12 119 osób. Jest ich już obecnie 48 150 osób.

Polskie uczelnie zyskują popularność – ponad 102 000 studentów z zagranicy

– Po raz kolejny udostępniliśmy na naszym portalu RAD-on raport „Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce”. Wynika z niego, że polskie uczelnie z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Współczynnik umiędzynarodowienia studiów wyższych wynosił w naszym kraju odpowiednio 7,1% w roku akademickim 2021/2022 i 8,4% w roku 2022/2023. W wartościach bezwzględnych pomiędzy tymi dwoma latami odnotowano wzrost liczby cudzoziemców aż o ok. 16 000 osób – do poziomu ponad 102 000 osób w roku akademickim 2022/2023 – mówi dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji. – Jestem informatykiem, więc cieszy mnie fakt, że jednym z najpopularniejszych kierunków wśród cudzoziemców studiujących w Polsce jest informatyka. W przypadku tego kierunku wyraźnie zauważalny jest wzrost zainteresowania względem poprzedniego okresu – aż o 3 500 osób. Bardzo dobrze to świadczy o międzynarodowej renomie polskich uczelni kształcących przyszłych specjalistów z branży IT – dodaje dyrektor OPI.

Już 48 150 Ukraińców studiuje w Polsce

Studenci z Ukrainy są niezmiennie licznie reprezentowani na uczelniach w Polsce. Przez wiele lat prowadzono działania zachęcające młodzież z państw byłego Związku Radzieckiego do podejmowania studiów w Polsce. Szczególną ofertę w postaci stypendiów czy możliwości nieodpłatnego studiowania kierowano do obcokrajowców pochodzenia polskiego. Tacy studenci rozpocząć mogli studia na dowolnych kierunkach, także tych prowadzonych w języku polskim.

– W 2019 roku w Polsce było już ponad 39 000 studentów z Ukrainy, co stanowiło połowę wszystkich kształcących się na uczelniach cudzoziemców. Od tego momentu zarówno liczba, jak i udział studentów z Ukrainy wśród cudzoziemców stopniowo malały – mówi dr Aldona Tomczyńska, liderka Zespołu Data Science w Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej w OPI – Jednak akt agresji Rosji wobec Ukrainy w lutym 2022 roku był główną przyczyną kolejnego napływu ukraińskich studentów do Polski. Liczba studentów z tego państwa wzrosła do ponad 48 000 i stanowiła ok. 47% ogółu studentów z zagranicy – dodaje dr Tomczyńska.

W roku akademickim 2022/2023 studenci z Ukrainy stanowili dominującą grupę zarówno na studiach pierwszego i drugiego stopnia, jak i na jednolitych studiach magisterskich. Największa ich liczba zdecydowała się podjąć studia niestacjonarne na uczelniach niepublicznych. Z kolei udział studentów z Ukrainy na studiach stacjonarnych wśród wszystkich studentów zagranicznych na uczelniach niepublicznych wynosił 34,1%. Nie jest zaskoczeniem, że najwięcej studentów pochodzących z Ukrainy podejmuje studia w dużych miastach akademickich, takich jak Warszawa czy Kraków. Na uczelniach zlokalizowanych w województwie mazowieckim studenci z Ukrainy stanowili 24% wszystkich cudzoziemców, co w wartościach bezwzględnych wynosi 11 500 osób. Różnica między województwem mazowieckim, a kolejnym (małopolskim) wynosi 6 400 studentów. Powyżej 4 000 studentów pochodzących z Ukrainy mają także województwa dolnośląskie, lubelskie, wielkopolskie oraz łódzkie.

Zdecydowanie najwięcej  podejmuje studia na pierwszym stopniu studiów. Znacznie mniej jest studentów na studiach drugiego stopnia i jednolitych magisterskich. W roku akademickim 2022/2023 na studiach pierwszego stopnia kształciło się aż 75%, a na studiach drugiego stopnia 20%. Pozostałe 5% stanowili studenci jednolitych studiów magisterskich.

Zarządzanie i informatyka najpopularniejsze

W roku akademickim 2022/23 oprócz Ukraińców najbardziej wzrosła liczba studentów pochodzących z Zimbabwe (+1 175 osób) oraz Turcji (+1 011 osób). Z kolei największe spadki odnotowano w przypadku studentów z Nigerii (-451 osób), Rosji (-273 osoby) oraz Niemiec (-236 osób). Najwięcej cudzoziemców w roku akademickim 2022/2023 kształciła uczelnia niepubliczna – Akademia Finansów i Biznesu Vistula. Studia na niej podjęło niemal 6 000 osób urodzonych poza granicami naszego kraju. Liczba ta stanowiła ponad połowę wszystkich studentów tej uczelni (56%).

– Najczęstszym wyborem wśród cudzoziemców w roku akademickim 2022/2023 było zarządzanie. Na tym kierunku kształciło się 19% studentów zagranicznych. Zauważalny jest również wzrost zainteresowania zarządzaniem (o ponad 5 000 osób) w porównaniu z poprzednim rokiem – mówi Anna Maziarczyk z Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej w OPI, jedna ze współautorek raportu. – Analizując nazwy kierunków studiów, najczęściej wybieranych przez grupę studentów zagranicznych, zauważyć można także dużą popularność informatyki. W roku akademickim 2022/2023 wybrało ją 10% studentów pochodzących z innych państw. Niewiele mniejszym zainteresowaniem wśród cudzoziemców cieszył się kierunek lekarski – dodaje analityczka OPI.

Raport „Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce” sfinansowano ze środków Ministra Edukacji i Nauki. Opracował go zespół ekspertów OPI w składzie: dr Aldona Tomczyńska, Anna Maziarczyk, Paulina Urban, Katarzyna Pyrtek, Konrad Zwierowicz.

Raport jest dostępny na portalu RAD-on.

Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki

Oceń artykuł: 11 18

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • -1 (1)

    Ja, w dniu 02-12-2023 10:00:02 napisał:

    Żeby tylko miejsca starczyło dla polakow

    odpowiedz

    • 0 (2)

    Ktoś, w dniu 02-12-2023 14:25:47 napisał:

    Naprawdę jest się czym chwalić, za chwilę będziemy parobkami we własnym kraju

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zadaj pytanie
40PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
0

Pierwszy realny sprawdzian. Bezzałogowy statek powietrzny

System FlyEye 3.0 został wdrożony do użytku #w 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT) w 2019 r. Obsługą zestawu zajmują się piloci bezzałogowych statków powietrznych (BSP) klasy I z Grupy Rozpoznania Obrazowego (GRO), którzy do tej pory wykonali na nim ponad 700 h godzin nalotu. Bezcenne doświadczenie zdobyli podczas monitorowania szczelności wschodniej granicy RP, wskazywania zagrożeń związanych z falą powodziową na Odrze w ramach operacji pk. Feniks oraz licznych ćwiczeń na poligonach i terenach cywilnych.

(czytaj więcej)
0

To była prawdziwa zima! Zobacz archiwalne zdjęcia z regionu

Zima na przełomie 1978/1979 roku była wyjątkowo# biała. W całym kraju mocno sypnęło śniegiem. Opady były bardzo intensywne i na kilka tygodni sparaliżowały cały kraj. Pod zaspami znalazł się także nasz region.

(czytaj więcej)
0

Rozpoczął się okres Adwentu. Czas radosnego oczekiwania

Dziś w Kościele katolickim rozpoczął się czterotygodniowy okres Adwentu#. To czas, który ma przygotować wiernych na okres Bożego Narodzenia.

(czytaj więcej)
0

Nowe rezerwaty przyrody w regionie. Łącznie 150 ha lasów

Z okazji jubileuszu Lasy Państwowe na II Ogólnopolskiej Naradzie o Lasach ogłoszono# powstanie 53 nowych rezerwatów jeszcze w grudniu 2024 r., a kolejne 47 powstaną do końca 2025 r.

(czytaj więcej)