Dziś mamy 26 stycznia 2022, środa, imieniny obchodzą:

Ciekawostki

24 stycznia 2022 0

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać# wypalenie pandemiczne, wiążące się m.in. z objawami depresyjnymi i lękowymi – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazały one, że rok po wybuchu pandemii sytuacja ta nadal stresuje.

(czytaj więcej)
07 stycznia 2022 4

Nowy taryfikator mandatów. W łatwy sposób sprawdzisz punkty karne

Od 1 stycznia obowiązuje nowy taryfikator mandatów i# punktów karnych. Są spore zmiany. Pamiętajcie - liczbę swoich punktów karnych możecie sprawdzić w dowolnym momencie – dzięki naszej e-usłudze lub w aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)
06 stycznia 2022 1

Groźne streamy i relacje online. Ryzykowne zachowania dzieci w sieci

Internet może być w rękach najmłodszych użytkowników narzędziem rozwoju, ale# także – sprzyjać podejmowaniu działań o negatywnych konsekwencjach. Jakie zachowania młodzieży w sieci są ryzykowne? Jakiego procenta nastolatków dotyczą i jaka część rodziców jest tego świadoma?

(czytaj więcej)
02 stycznia 2022 4

Rozpoczynamy nowy rok. Wybraliście już jakieś postanowienia? (sonda)

Koniec starego roku i początek nowego to doskonała okazja, aby# zastanowić się nad tym, co udało się nam osiągnąć. Warto też pomyśleć o tym, co chcielibyśmy zmienić przez najbliższe 12 miesięcy.

(czytaj więcej)
31 grudnia 2021 0

Aby Nowy Rok był lepszy... Wspominamy Sylwestry z dawnych lat

Radziecki szampan rzucany do sklepu na ostatnią chwilę, trwała# ondulacja, wielkie wąsy, noworoczna szopka po cenzurze i bale przodowników pracy. Jedyna taka noc w roku. Dziś wspominamy sylwestrowe bale z czasów PRL.

(czytaj więcej)
28 grudnia 2021 2

Sylwester w domu może być udany. Sprawdzone sposoby na świetną zabawę

Sylwester to świetna okazja, aby spędzić czas w gronie najbliższych i# przyjaciół. Przygotowując go w domu, cała odpowiedzialność za zabawę spoczywa na barkach gospodarza, co dla niektórych może okazać się sporym wyzwaniem. Nie macie pomysłów na imprezę sylwestrową? Koniecznie sprawdźcie te propozycje!

(czytaj więcej)
26 grudnia 2021 0

Polacy wydali średnio 90 złotych na świąteczną pomoc charytatywną

Na tegoroczne świąteczne przygotowania wydaliśmy# więcej niż rok temu. Mimo to Polacy nie zapomnieli o najbardziej potrzebujących.

(czytaj więcej)
25 grudnia 2021 0

Pierwszy dzień świąt. Jak dawniej obchodzono ten czas?

Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i# rodzinne, nazywano je również Godami lub ,,godnimi świętami".

(czytaj więcej)
24 grudnia 2021 0

Skąd wziął się zwyczaj strojenia choinki? Jest kilka teorii

W większości domów pojawiły się już# bożonarodzeniowe dekoracje. Wiecie skąd wzięła się choinka? Czym jest podłaźniczka? Jeśli nie, to zapraszamy do lektury.

(czytaj więcej)
23 grudnia 2021 0

Za jakim Bożym Narodzeniem tęsknimy? Polacy mają kilka marzeń

Co trzeciemu Polakowi marzą się białe święta ze# śniegiem i możliwością ulepienia bałwana. Z kolei 27% z nas tęskni za świętami w dużym, rodzinnym gronie, a 22% za radosnymi bez pandemii w tle. Co piąty zapytany Polak chciałby spędzić Boże Narodzenie na bogato z mnóstwem prezentów. Niestety współczesne święta powodują, że według 27% Polaków stajemy się bardziej nerwowi i skłonni do kłótni, a według 25% wpadamy w szał świątecznych zakupów. To główne wnioski z badania „Za jakimi Świętami Bożego Narodzenia tęsknią Polacy?”, zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń.

(czytaj więcej)
22 grudnia 2021 0

Upominkowy savoir vivre. O tym musimy pamiętać kupując prezenty

Największą gafą jak się okazuje jest# wręczanie prezentów sugerujących zmianę przekonań, tak uważa aż 84% osób. Nie warto również kupować prezentów zbyt drogich lub zbyt tanich (10%), a także osobistych (4%). Aż 85% Polaków otrzymało nietrafiony prezent, z czego 41% wiele razy, 23% kilka razy.

(czytaj więcej)
19 grudnia 2021 0
Pierwsze zdjęcia nadesłane!

Trudno wyobrazić sobie święta bez pierników. Czekamy na Wasze zdjęcia!

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Jednym z jego akcentów są świąteczne # pierniki. Te smaczne i urocze dekoracje lubi praktycznie każdy i trudno wyobrazić sobie bez nich święta.

(czytaj więcej)
17 grudnia 2021 0

Ozdoby to nieodłączny element świąt. Czekamy na Wasze zdjęcia!

Święta Bożego Narodzenia obfitują w# liczne tradycje. Jedną z nich jest strojenie choinki oraz domów różnymi dekoracjami. Możemy je kupić w sklepie, targu. Ozdoby można też wykonać własnoręcznie.

(czytaj więcej)
16 grudnia 2021 1

Wynik testu na koronawirusa w aplikacji mojeIKP. Sprawdź szczegóły!

Już 1,9 mln Polaków pobrało bezpłatną aplikację mobilną# mojeIKP, która daje łatwy i szybki dostęp do najbardziej potrzebnych informacji zdrowotnych - naszych oraz bliskich, którzy nas do tego upoważnili. W najbliższych tygodniach Centrum e-Zdrowia planuje udostępnić w mojeIKP nową funkcjonalność - wynik testu na koronawirusa. Aplikację mojeIKP można pobrać bezpłatnie z Google Play lub App Store i zainstalować na swoim smartfonie.

(czytaj więcej)
14 grudnia 2021 0

Zakupy świąteczne. Jak wybrać odpowiedni prezent?

Kosmetyki, elektronika, biżuteria — to jedne z najczęściej wybieranych# prezentów pod choinkę. Podpowiadamy, jak kupować, by prezent był trafiony.

(czytaj więcej)
10 grudnia 2021 7

Białe drogi w regionie. Czekamy na wasze zdjęcia i raporty drogowe!

Zaśnieżone główne i boczne drogi oraz samochody zasypane śniegiem#. Tak wygląda piątkowy krajobraz szczególnie dla kierowców. Panujące warunki nie zachęcają do jazdy. Apelujemy o uwagę, rozwagę i wolniejszą jazdę dla bezpieczeństwa własnego i innych uczestników ruchu.

(czytaj więcej)
08 grudnia 2021 0

W święta każdy może być dzieckiem! Przygotuj je z rodziną

Chyba wszyscy kochamy święta Bożego Narodzenia. Dlatego chcemy, by# ich magia zagościła w naszych domach na długo przed wigilią. Atmosferę świąt możemy wyczarować już na początku grudnia, spędzając czas w sposób twórczy i oryginalny. Odrobina fantazji wystarczy, by kuchnia zamieniła się w krainę pełną przygód i aromatów, przywołujących najmilsze wspomnienia z dzieciństwa.

(czytaj więcej)
03 grudnia 2021 0

Przyprawy i zioła, które wzmocnią serce. Dieta powinna być ciekawa

Przyprawy i zioła, stosowane regularnie i w odpowiednich ilościach, sprzyjają# zdrowiu serca i naczyń krwionośnych. Największy potencjał na tym polu mają: cynamon, imbir, czosnek, kolendra, pieprz cayenne i kurkuma.

(czytaj więcej)
27 listopada 2021 1

Ceny prądu. Jak ograniczyć zużycie energii elektrycznej w domu?

W kontekście zapowiadanych podwyżek cen energii elektrycznej# od nowego roku, już teraz warto sprawdzić, w jaki sposób możemy ograniczyć zużycie prądu, a tym samym wpływ rachunków na budżet gospodarstwa domowego.

(czytaj więcej)
24 listopada 2021 1

Jak wyglądają jesienne wydatki Polaków na rozrywkę? Znamy wyniki badania

Jesienny spadek nastroju poprawiamy sobie chętnie korzystając z# miejskich rozrywek i przyjemności. Niestety, aż 44% zapytanych Polaków deklaruje, że ma zbyt mały budżet na preferowaną formę rozrywki. Średnio, jak wynika z odpowiedzi 43% respondentów badania „Nastroje Polaków a formy spędzania czasu wolnego”, na aktywności w czasie wolnym wydajemy obecnie od 100 do 300 zł miesięcznie. Głównym kryterium wyboru atrakcji dla 43% Polaków jest cena.

(czytaj więcej)
20 listopada 2021 0

Koronawirus zmienił nasze życie. Jak dbać o siebie w czasie pandemii?

Koronawirus zmienił życie wielu z nas, a podporządkowanie się# nowej rzeczywistości nie jest łatwe. Zmianom, zwłaszcza tym nagłym towarzyszy uczucie niepewności i strachu. I chociaż codzienność jest daleka od wymarzonej, kiedy widzimy spadek energii i motywacji powinniśmy skupić się na tym, co możemy zrobić.

(czytaj więcej)
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać# wypalenie pandemiczne, wiążące się m.in. z objawami depresyjnymi i lękowymi – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazały one, że rok po wybuchu pandemii sytuacja ta nadal stresuje.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)
0

Bankructwa obawia się co piąta firma. Najczęściej w budownictwie i usługach

O upadłość w minionym roku otarło się ponad# 7 proc. firm sektora MŚP. W tym roku czarnego scenariusza obawia się niemal co piąty biznes, przede wszystkim firmy mikro i małe, zatrudniające do 49 osób – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Najczęściej są to reprezentanci budownictwa, usług i transportu, podczas gdy w zeszłym roku o przyszłość najbardziej drżał przemysł. Przyczyn kłopotów przedsiębiorcy upatrują głównie wśród zmian prawno-podatkowych oraz inflacji i spadku popytu.

(czytaj więcej)