Dziś mamy 14 kwietnia 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

Ciekawostki

13 kwietnia 2024 0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
12 kwietnia 2024 0

Dzień Czekolady. Pierwszą tabliczkę wyprodukowano blisko 200 lat temu

Dziś Dzień Czekolady. To jeden z najpopularniejszych słodkich# przysmaków.

(czytaj więcej)
09 kwietnia 2024 0

Coraz cieplejsze dni. Nie zapominaj o piciu wody

Pamiętasz o piciu wody? Robi się coraz cieplej, a przez to #szybciej tracimy ją z organizmu.

(czytaj więcej)
07 kwietnia 2024 1

Co intensywnie pyli w kwietniu? Trudna pora roku dla osób uczulonych

Dla alergików wiosna to trudna pora roku ze względu na# pylenie roślin. Symptomami alergii na pyłki drzew są katar, zapalenie spojówek, trudności z oddychaniem oraz wysypka na skórze. Podpowiadamy co będzie pylić w kwietniu.

(czytaj więcej)
05 kwietnia 2024 1

Internetowe Konto Pacjenta i moje IKP. Zadbaj o zdrowie

7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. To świetna okazja#, by zadbać o siebie i o swoich bliskich – również przez internet. Internetowe Konto Pacjenta, aplikacja mojeIKP, e-Recepta w mObywatelu – to rozwiązania, które ci w tym pomogą.

(czytaj więcej)
02 kwietnia 2024 0

Dzisiaj Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Potrzebne zrozumienie

Dziś obchodzimy Światowy Dzień#Świadomości Autyzmu!

(czytaj więcej)
01 kwietnia 2024 0

Sposoby na świąteczne przejedzenie. Pamiętajmy o ruchu

Podczas Świąt Wielkanocnych zdecydowanie jemy częściej #niż w normalne dni. Potrawy, które w tym okresie pojawiają się na naszych stołach nie należą do niskokalorycznych.

(czytaj więcej)
31 marca 2024 0

Skarbnica witamin i minerałów. Jajka dostarczają cennych składników

Poznaj głębokie znaczenie jajek w kulturze# i religii oraz ich miejsce w zbilansowanym odżywianiu. Czy jajka naprawdę szkodzą naszemu zdrowiu, czy mogą być jego wsparciem? Prawdy, mity, porady żywieniowe i sekrety oznaczeń na skorupkach – wszystko to czeka, by zmienić spojrzenie na wielkanocne przysmaki.

(czytaj więcej)
30 marca 2024 0

Dzisiaj Wielka Sobota. W kościołach Adoracja Najświętszego Sakramentu

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa w grobie# i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie. W kościele w Wielką Sobotę odprawia się liturgię światła, liturgię chrztu i liturgię mszalną oraz dokonuje poświęcenia ognia i wody.

(czytaj więcej)
29 marca 2024 0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
28 marca 2024 14

Strażacy zaatakowani podczas akcji. "Apelujemy o szacunek i wsparcie"

27 marca 2024 roku o godz. 20:30, strażacy z Komendy Powiatowej #Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej zostali wezwani do pożaru na jednym z osiedli w m. Koszary.

(czytaj więcej)
28 marca 2024 0

Rozpoczyna się Triduum Paschalne. Dziś Wielki Czwartek

Wielki Czwartek rozpoczyna przeżywanie #Świętego Triduum Paschalnego.

(czytaj więcej)
26 marca 2024 1

Zwalczanie nadużyć w komunikacji elektronicznej. Nowe przepisy

W życie wchodzą przepisy przyjęte w ramach# ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Od dziś przedsiębiorcy telekomunikacyjni mają obowiązek blokować wiadomości podszywające się pod podmioty publiczne. Jak to działa?

(czytaj więcej)
24 marca 2024 0

Światowy Dzień Gruźlicy. Choroba najczęściej atakuje płuca

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Gruźlicy. To czas poświęcony# świadomości, edukacji i solidarności w walce z tą chorobą.

(czytaj więcej)
23 marca 2024 0

Początek wiosny może być zdradliwy. Trudne warunki do jazdy

Wiosna to zmienna aura i często jeszcze nienajlepsze warunki #do jazdy. Z każdym dniem pogoda będzie się poprawiać jednak to nie zwalnia nas z przestrzegania zasad bezpieczeństwa i odpowiedzialnej jazdy.

(czytaj więcej)
21 marca 2024 6

Żegnamy zimę. Dziś pierwszy dzień kalendarzowej wiosny

21 marca przypada pierwszy dzień #kalendarzowej wiosny. Potrwa ona do 21 czerwca, czyli pierwszego dnia lata.

(czytaj więcej)
18 marca 2024 6
Wiadomości z regionu

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
13 marca 2024 1

Natychmiastowa pomoc. Kierowca zauważył upadek mężczyzny

Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, to sprawność#, jaką policjanci uzyskują podczas szkolenia podstawowego, a także podczas cyklicznych szkoleń.

(czytaj więcej)
02 marca 2024 3

Wypalanie traw jest niedozwolone. Jakie są konsekwencje prawne?

Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian #w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza.

(czytaj więcej)
01 marca 2024 0

Klasyfikacja tusz zwierząt. Egzaminy dla kandydatów na rzeczoznawców

Informacja o egzaminach kwalifikacyjnych w zakresie klasyfikacji tusz# zwierząt rzeźnych w systemie EUROP w I i II kwartale 2024 r.

(czytaj więcej)
24 lutego 2024 42

Przebadano importowane zboże i rzepak. Stwierdzono nieprawidłowości

Organy Inspekcji Weterynaryjnej prowadziły oraz nadal prowadzą# regularne kontrole weterynaryjne na granicy Rzeczpospolitej Polskiej.

(czytaj więcej)
0

Nieprawidłowości u 36 producentów. Kontrole jakości miodów

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) przeprowadziła #planowe kontrole miodów u producentów na terenie całego kraju. Kontrole przeprowadzono w IV kwartale 2023 r. Najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w przypadku znakowania miodów.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Hołd dla pomordowanych

13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez# Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego zamordowano blisko 22 tys. jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 r. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, profesorowie, lekarze, prawnicy, inżynierowie. W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed owadami. Środki powinny posiadać pozwolenie na obrót

Chroniąc się przed owadami, często stosujemy produkty# do ich odstraszania. Możemy wybrać repelenty w sprayu, płynie, mleczku, kremie, żelu czy chusteczki.

(czytaj więcej)