Dziś mamy 9 grudnia 2023, sobota, imieniny obchodzą:

17 listopada 2022

Złoty wraca do gry? Jesienna odwilż na rynkach walutowych

fot. archiwum

fot. archiwum

Listopadowe osłabienie dolara wobec euro przełożyło się bezpośrednio na umocnienie złotego względem amerykańskiej waluty. #Obecny kurs złotego – 4,52 zł za dolara – jest najniższy od sierpnia br. Choć to nadal wysoka wycena w porównaniu do zeszłorocznych notowań, to można mówić o wyraźnej poprawie względem październikowych rekordowych odczytów przekraczających ponad 5 zł za dolara.

Czy czeka nas dalsze umocnienie złotego i powrót pozytywnego trendu na rynkach walutowych? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla polskiej waluty do końca 2022 r.

Złoty odzyskuje siły po publikacji pozytywnie zaskakujących październikowych odczytów inflacji w Stanach Zjednoczonych. Pojawienie się dozy optymizmu na rynkach paradoksalnie przyczyniło się do osłabienia dolara względem euro. Poprawa nastrojów rynkowych przyczynia się bowiem do odpływu kapitału z walut zaliczanych do tzw. bezpiecznych przystani (ang. save haven) w kierunku aktywów bardziej ryzykownych. Eksperci prognozują jednak, że ten trend wkrótce się odwróci. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo utrzymania się kursu dolara powyżej 4,52 zł za 1 dolara do końca 2022 r. wynosi 71 proc.

Stabilizacja kursu złotego w stosunku do euro?

Drugi tydzień listopada przyniósł kontynuację trendu spadkowego dla kursu unijnej waluty. W parze złoty/euro nastąpił spadek poniżej bariery 4,72 zł za euro i utrzymywanie się na poziomie 4,67-4,69. Nie zmieniło tego dotychczasowe listopadowe umocnienie względem dolara. Eksperci rynkowi podkreślają jednak, że optymizm może być przedwczesny. Dalszy wzrost inflacji nad Wisłą oraz prawdopodobne utrzymanie pauzy w cyklu podwyżek stóp procentowych może przyczynić się do pogłębienia deprecjacji złotego. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oszacowali, że prawdopodobieństwo wzrostu kursu euro do zł przekraczające 4,70 zł za 1 euro do końca br. wynosi 63 proc.

Frank szwajcarski ponownie się umacnia

Po spadkach trwających od połowy października do końca pierwszego tygodnia listopada nastąpiło odwrócenie trendu. Drugi tydzień bieżącego miesiąca to odbicie kursu franka szwajcarskiego do poziomu 4,83 zł. Jest to zdecydowanie mniej niż wrześniowy rekord – 5,07 zł za franka – to nadal są to poziomy najwyższe w historii. Co ciekawe, poza krótkotrwałymi odchyłami, frank szwajcarski jest w nieprzerwanym trendzie wzrostowym względem złotego od kryzysu w 2008 r. Komentatorzy podkreślają, że może to być wskazówka dotyczącej oceny kondycji krajowej waluty i kierunku polityki monetarnej. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo dalszego wzrostu kursu franka szwajcarskiego do poziomów przekraczających 4,85 zł za franka do końca 2022 r. wynosi 67 proc.

Materiał: Rafał Wąsik

Oceń artykuł: 3 17

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (11)

  6030, w dniu 17-11-2022 17:38:11 napisał:

  Złoty się umacnia w stosunku do dolara, ropa Brend tanieje, a na stacjach wuja widać. Ale co tam Osrajtek wie, że się przyzwyczailiśmy do ceny więc po co zmniejszać.

  odpowiedz

  • 10 (12)

  dr nauk ekonomicznych, w dniu 17-11-2022 19:35:57 napisał:

  obecnie jesteśmy na Płaskowyżu Glapińskiego, jeszcze tylko kilka pików i dolar stoczy się poniżej zera.

  odpowiedz

  • 2 (6)

  Glapiński- Podniósł stopy w powietrze i poniżył inflację, w dniu 17-11-2022 21:15:45 napisał:

  Ile jest tej inflacji 17%? Wypłaty podorożały 20% więc kuźwa 13% zostaje.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Puchar Tymbarku. Trwają zapisy uczniów do turnieju piłkarskiego

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych do udziału# w turnieju o Puchar Tymbarku. Przedsięwzięcie skierowane jest do młodych, aktywnych miłośników piłki nożnej, którzy chcą aktywnie spędzać czas i rozwijać swoje umiejętności piłkarskie. Zapisy trwają do 31 stycznia 2024 roku. Na zwycięzców czekają wspaniałe nagrody. Wydarzenie jest objęte patronem Ministra Edukacji i Nauki.

(czytaj więcej)
0

Innowacyjny projekt cyfrowy. Wzmocnienie bezpieczeństwa żywności

Jesteś przedsiębiorcą z branży spożywczej? Pracujesz przy# kontroli przedsiębiorców? A może po prostu jesteś świadomym konsumentem, któremu zależy, żeby żywność była bezpieczna? „System powiadamiania o wprowadzeniu do obrotu żywności prozdrowotnej (SPOŻ)” to innowacyjny projekt, który wspiera wszystkich uczestników rynku spożywczego.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)