Dziś mamy 29 maja 2024, środa, imieniny obchodzą:

07 kwietnia 2024

Z myślą o przyszłych pokoleniach. Wspólnie posadzili las

fot. powierzone

fot. powierzone

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego# im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią uczestniczyli w przedsięwzięciu zainicjowanym przez nauczyciela biologii – Kamilę Stasiewską w sadzeniu lasu w Studzienkach, należących do Leśnictwa Nakło nad Notecią, Nadleśnictwo Szubin.

„Sadź las – zyskaj przyszłość dla siebie i przyszłych pokoleń” – to hasło, które zachęciło młodych ludzi do działania. Podkreśla ono nie tylko korzyści płynące z sadzenia lasów, gdyż las to piękno natury, ale także naszą wspólną odpowiedzialność wobec środowiska i przyszłych pokoleń. Oto kilka powodów, dla których warto sadzić lasy:

1. Produkują tlen. Każde drzewo w ciągu roku produkuje tyle tlenu, ile zużywa człowiek w ciągu dwóch lat.

2. Regulują temperaturę powietrza. Drzewa działają jak naturalne klimatyzatory. W ciągu roku chłodzą powietrze tak efektywnie jak pięć klimatyzatorów pracujących bez przerwy.

3. Chronią wody. Lasy pomagają zatrzymać wodę, której jest coraz mniej. Ich korzenie wiążą glebę, zapobiegając erozji, a opadłe liście i gałęzie tworzą naturalną warstwę ochronną na powierzchni ziemi.

4. Są źródłem bioróżnorodności. Lasy stanowią ostoję dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Chronią ich siedliska i umożliwiają przetrwanie.

5. Dają odpoczynek i spokój. Las to miejsce, gdzie możemy cieszyć się naturą: zrelaksować się, odpocząć od miejskiego zgiełku, telefonu komórkowego i innych urządzeń technologicznych.

W związku z nadejściem wiosny sadzenie lasu na terenie Leśnictwa Nakło nad Notecią było możliwe do zrealizowania. Przygotowano dla nas specjalną kwaterę pod sadzenie jednorocznej sosny. 50 uczniów Krzywoustego posadziło 0,3 hektara lasu, wysadzając 2 tysiące sadzonek. Dla wielu sadzenie lasu to była pierwsza wielka przygoda z naturą. Należy podkreślić, że uczniowie znaleźli w okresie przedświątecznym jeszcze wolny czas i siły na pracę fizyczną. Przyroda odwdzięczyła się piękną słoneczną pogodą, a ptaki wspaniałym śpiewem. Po pracy zostaliśmy poczęstowani przy ognisku pieczoną kiełbaską, smaczną zupką, kawą i herbatą oraz słodkim poczęstunkiem. Na pewno wrócimy tu za rok.

Chciałabym bardzo podziękować pracownikom Leśnictwa Nakło nad Notecią w osobach: Jacek Jasiński - leśniczy, Hubert Mikołajewski - podleśniczy, Nadleśnictawa Szubin - inż. nadzoru Maciej Lehnarth oraz Jakub Sokołowski – specjalista służby leśnej, konsultant ds. komunikacji społecznej, dzięki którym to przedsięwzięcie zostało zorganizowanie. Dziękuję wspaniałej młodzieży, która podołała zadani, oraz moim koleżankom – Agnieszce Góral i Madgalenie Dec i koledze Andrzejowi Otto, którzy pomogli mi zrealizować ten wyjazd i również aktywnie włączyli się do tej inicjatywy.

Pamiętajmy, że warto dbać o nasze lasy, aby zachować równowagę ekosystemu i zapewnić dobrostan przyszłym pokoleniom.

Materiał: Kamila Stasiewska / I LO w Nakle

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 16 9

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Przeciwdziałanie przestępczości środowiskowej. Szkolenia dla policjantów

Radom, Kielce, Lublin, Białystok, Gorzów Wielkopolski, Bydgoszcz#, Katowice, Rzeszów i Warszawa – to miasta na mapie tegorocznego cyklu szkoleń dla funkcjonariuszy Policji pn. „Zwalczanie i przeciwdziałanie przestępczości środowiskowej w zakresie gospodarowania odpadami oraz transportowania odpadów w ruchu krajowym i międzynarodowym”. W lutym, marcu i kwietniu 2024 r. eksperci Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadzili wykłady na Mazowszu, w Świętokrzyskim, na Lubelszczyźnie i Podlasiu. 22 i 23 maja odbyły się kolejne szkolenia – w Gorzowie Wielkopolskim i Bydgoszczy.

(czytaj więcej)
0

Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Ważne jest wsparcie

Rozpoczął się Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Zachęcamy do# karmienia piersią, ale pamiętamy także o mamach, które z różnych przyczyn nie mogą karmić naturalnie. Pamiętajmy o wzajemnym szacunku i wsparciu.

(czytaj więcej)
0

Komary motywowały do szybkiego marszu. Wędrówka w otoczeniu jezior

W dzisiejszej wędrówce uczestniczyło #16 osób. Przejście wokoło jeziora Witosławskiego i Rościmińskiego nie przysparzało by większych problemów, gdyby nie ogromne ilości komarów, które tylko nas motywowały do szybkiego tempa marszu.

(czytaj więcej)
0

Wstęp na wystawę bezpłatny. Pałac Krasińskich dostępny dla odwiedzających

Rękopisy Cypriana Kamila Norwida, kronik Galla Anonima czy oryginał #utworu „Mury” Jacka Kaczmarskiego – to tylko niektóre ze zbiorów Biblioteki Narodowej, które od 21 maja można obejrzeć w zmodernizowanym i otwartym dla zwiedzających Pałacu Krasińskich w Warszawie.

(czytaj więcej)