Dziś mamy 26 maja 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

16 kwietnia 2024

Świadczenie 800 plus. Ile wniosków złożono w naszym regionie?

fot. powierzone

fot. powierzone

Niemal 159 tys. wniosków o 800 plus na nowy okres #świadczeniowy 2024/2025 złożyli już rodzice i opiekunowie z województwa kujawsko-pomorskiego, w kraju 2,9 mln. By uniknąć przerwy w wypłacie wsparcia przysługującego na dzieci, wniosek o świadczenie należy złożyć do końca kwietnia. Pierwsze wypłaty na kolejny okres ruszą w czerwcu.

- Świadczenie wychowawcze 800 plus przysługuje na dziecko do dnia ukończenia przez nie 18. roku życia. Wynosi 800 zł miesięcznie, a w przypadku opieki naprzemiennej po 400 zł.  Aktualnie ZUS wypłaca świadczenia wychowawcze  przyznane na bieżący okres świadczeniowy, który potrwa do końca maja br. Tylko w tym roku rodzice i opiekunowie z województwa kujawsko-pomorskiego w ramach 800 plus otrzymali ponad 858,4 mln zł, a w całym kraju ponad 16,7 mld zł - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Jeśli uprawniony rodzic czy opiekun chce kontynuować wypłatę świadczenia od czerwca, musi złożyć wniosek na nowy okres. Rodzice nowo narodzonych dzieci mogą złożyć od razu dwa formularze, na bieżący i kolejny okres świadczeniowy.  Do wyboru jest kilka kanałów, za pomocą których można przekazać do ZUS-u wniosek  o świadczenie wychowawcze: aplikacja mobilna mZUS, Platforma Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczna, czy portal Emp@tia. Nie należy jednak zwlekać ze złożeniem wniosku. Od daty złożenia wymaganych dokumentów zależy termin ustalenia prawa i wypłaty świadczenia.

Wniosek o 800 plus najlepiej złożyć do 30 kwietnia

Jeżeli rodzice nie chcą mieć przerwy w wypłacie 800 plus, powinni prawidłowo wypełniony wniosek złożyć do końca kwietnia. Wówczas świadczenie zostanie wypłacone jeszcze w czerwcu.

- Jeśli dokument wpłynie w maju, to przelew z ZUS-u trafi na konto do 31 lipca z wyrównaniem za czerwiec. A jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu, to wypłaty będzie można się spodziewać najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem od czerwca - dodaje rzeczniczka.

Warto pilnować terminów, by mieć zagwarantowaną ciągłość wypłaty, jak również nie stracić prawa do świadczenia. Jeśli rodzice czy opiekunowie spóźnią się i wniosek na nowy okres złożą po 30 czerwca, to nie otrzymają już wyrównania od czerwca. Prawo do świadczenia będzie już tylko  przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku, z wyjątkiem rodziców nowo narodzonych dzieci, którzy na złożenie dokumentów mają 3 miesiące od narodzenia dziecka. Zasada trzech miesięcy dotyczy również przypadku objęcia dziecka opieką, przysposobienia dziecka lub faktycznego umieszczenia dziecka w domu pomocy społecznej lub w pieczy zastępczej.

Materiał: Krystyna Michałek / regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Oceń artykuł: 11 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (4)

    Gta, w dniu 16-04-2024 18:53:53 napisał:

    Żarty się skończyły i zrozumieli to już politycy Zachłannej Prawicy którzy po wyborczej porażce zapewne po cichu liczyli że akurat w tej sprawie Donald Tusk słowa nie dotrzyma .Tymczasem program 800+ właśnie ruszył i ludzie są zadowoleni .Zostaje wprowadzony również kolejny program , - "cela plus"

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Konstrukcje stalowe
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
0

Symboliczne miejsce pochówku wielkiego piewcy. Kim był hr. Leon Skórzewski?

Jeśli weekend, to kolejny raz chcemy przekazać Wam kilka informacji o ciekawych# miejscach kultu - tym razem kolej przyszła na Leśnictwo Drogosław.

(czytaj więcej)
0

Szkolenia rotacyjne. Żołnierze Wojska Polskiego w Kowalewku

W miniony weekend tereny Nadleśnictwa Szubin oraz obiekty #OSP JRS Kowalewko zostały zdominowane przez żołnierzy Wojska Polskiego, którzy realizują szkolenia rotacyjne.

(czytaj więcej)
0

Święto polskiej żywności. Prezentacje krajowych produktów

26 maja w otoczeniu zielonego #Służewca, na gości w każdym wieku, czekać będzie oprócz znakomitego jedzenia, mnóstwo dodatkowych atrakcji. Każdego roku Piknik Poznaj Dobrą Żywność to święto polskiej żywności.

(czytaj więcej)
0

Trzecia edycja kampanii "Lowe Krowe". Promocja zdrowych nawyków

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii# "Lowe Krowe"!

(czytaj więcej)