Dziś mamy 2 marca 2024, sobota, imieniny obchodzą:

27 listopada 2023

Sierżant Miłosz Kalata wyróżniony. Bohaterska postawa funkcjonariusza

fot. ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

fot. ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

Funkcjonariusz Zakładu Karnego w Potulicach, sierż. Miłosz Kalata# podjął działania ratunkowe podczas wypadku drogowego. Jego działania okazały się nieocenione. Odwaga i bohaterstwo - tak w dwóch słowach można opisać jego zachowanie i udzieloną pomoc.

Wypadek drogowy

Uroczysta akademia awansowa stanowiła także okazję do złożenia wyrazów uznania funkcjonariuszowi Zakładu Karnego w Potulicach, sierżantowi Miłoszowi Kalata. Funkcjonariusz, będą po służbie, w dniu 8 listopada 2023r. w Trzeciewnicy udzielił nieocenionej pomocy uczestnikom wypadku drogowego. Do czasu przyjazdu policji oraz załogi karetki pogotowia ratunkowego, pomógł wydostać się z pojazdu poszkodowanej kobiecie. Ponadto przez cały czas trwania akcji aktywnie uczestniczył w ratowaniu życia osób biorących udział w zdarzeniu oraz usuwaniu jego skutków. Sytuacja ta była obarczona wysokim ryzykiem podejmowania nieprzewidywalnych zachowań przez sprawcę wypadku, gdyż pozostawał on wpływem substancji odurzających i przejawiał zachowania agresywne wobec kobiety, a finalnie autoagresywne wobec siebie.

Sytuacja kryzysowa

Umiejętność udzielania pomocy w sytuacji kryzysowej jest niezwykle istotna ponieważ od podjęcia działań ratunkowych w kilku pierwszych minutach po zdarzeniu zależy zdrowie, a niejednokrotnie życie drugiego człowieka. Każdy z nas może stać się ofiarą wypadku i być zdany na łaskę otoczenia. Ważne, aby pojawiły się wówczas takie osoby, jak Pan Kalata.

Wyróżnienie

Zastępca Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Poznaniu, płk Robert Jóźwiak w asyście Dyrektora Zakładu Karnego w Potulicach, ppłk. Piotra Kijewskiego oraz Komendanta Powiatowego Policji w Nakle nad Notecią, insp. Rafała Makarewicza wręczył funkcjonariuszowi list gratulacyjny oraz wyróżnienie.

Gratulacje

Serdecznie gratulujemy odwagi, opanowania, wiedzy i umiejętnego działania w sytuacji wysoko stresującej, w której narażone było także jego bezpieczeństwo. Z pewnością jest to bohaterska postawa, która pozwoliła zminimalizować skutki tego wypadku. Zaprezentowana przez funkcjoanriusza postawa zasługuje na słowa najwyższego uznania.

Złożenie wniosku

Dyrektor Zakładu Karnego w Potulicach, ppłk Piotr Kijewski podjął decyzje o złożeniu wniosku do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, insp. gen. Jacka Kitlińskiego o odznakę „Semper paratus”. Jest to jedno z polskich odznaczeń resortowych do nagradzania pracowników i funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy wykazali się odwagą i poświęceniem w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego.

Materiał: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 19 16

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Reagujmy na cudzą krzywdę. Kontrole miejsc przebywania bezdomnych

Nakielscy dzielnicowi wspólnie z przedstawicielkami #pomocy społecznej, kontrolują miejsca, gdzie szukają schronienia osoby bez dachu nad głową i informują ich, gdzie można uzyskać pomoc. Mundurowi apelują, by zwracać uwagę na osoby potrzebujące pomocy. Nie bądźmy obojętni i reagujmy w takich sytuacjach.

(czytaj więcej)
0

Klasyfikacja tusz zwierząt. Egzaminy dla kandydatów na rzeczoznawców

Informacja o egzaminach kwalifikacyjnych w zakresie klasyfikacji tusz# zwierząt rzeźnych w systemie EUROP w I i II kwartale 2024 r.

(czytaj więcej)
0

"Na Drodze – Patrz i Słuchaj". Kolejna edycja ogólnopolskiej akcji

"Na Drodze – Patrz i Słuchaj" – to już kolejna edycja ogólnopolskiej akcji #informacyjno – edukacyjnej skierowanej do wszystkich uczestników ruchu drogowego.

(czytaj więcej)
0

Polskie produkty mięsne w europejskiej czołówce. Smak tradycji

Polskie produkty mięsne od lat należą do europejskiej czołówki #pod względem jakości i smaku. Mało kto wie, że wśród rodzimych przetworów mięsnych nazwy niektórych z nich zostały wpisane do unijnego rejestru chronionych nazw pochodzenia (ChNP) i chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG) lub rejestru gwarantowanych tradycyjnych specjalności (GTS). Poznajmy je!

(czytaj więcej)