Dziś mamy 27 marca 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

12 grudnia 2022

Rosną koszty transportu ropy. Czy czekają nas kolejne podwyżki cen paliw?

fot. pixabay

fot. pixabay

Kryzys geopolityczny w Europie Wschodniej przyczynił się #do konieczności rewizji szlaków handlowych dla dostaw ropy naftowej. Zerwanie dotychczas wykorzystywanych tras przez Morze Bałtyckie i Morze Północne zwiększyło dystanse, jakie mają do przebycia tankowce. Czy problemy logistyczne napędzą wzrost cen produktów ropopochodnych na krajowym rynku paliwowym? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla kosztów logistycznych związanych z importem ropy naftowej oraz cen ropy (Brent) za baryłkę.

Po wybuchu kryzysu Stary Kontynent zaczął dynamicznie szukać nowych dostawców ropy. Trasy tankowców stały się trwale dłuższe niż na początku 2022 roku, co przekłada się na wzrost kosztów transportu. Wyższe koszty tranzytu ropy to nie tylko kwestia wydłużenia trasy dla tankowców. Dłuższy czas podróży oznacza również dodatkowe koszty związane z paliwem wykorzystywanym w procesie transportu, wynagrodzeniami załogi i innymi stratami pośrednimi. Wszystkie te czynniki przekładają się na wzrost cen ropy dla europejskich konsumentów.

Paraliż transportu morskiego

Liczne transporty są zmuszone poświęcić nawet pięciokrotnie więcej czasu w tranzycie do hurtowników lub rafinerii. Sytuacja ta stwarza historyczne wyzwanie dla Europy, która musi znaleźć sposoby na zminimalizowanie wpływu toczącego się kryzysu na dostęp do ropy i zapewnienie stabilnych dostaw tego surowca. Dla zastąpienia wschodniego kierunku w imporcie ropy konieczne jest sięgnięcie po odległych eksporterów. Niektóre kraje europejskie rozważają wzmocnienie współpracy z dostawcami ropy z Ameryki Łacińskiej, Bliskiego Wschodu bądź Stanami Zjednoczonymi. Sytuacja ta przyczyniła się do bezprecedensowego wzrostu kosztu transportu ropy do poziomów około 5 dolarów za baryłkę dla tranzytu przez Ocean Atlantycki. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że szansa na utrzymanie kosztów transportu ropy powyżej 5 USD za baryłkę w I kwartale 2023 roku wynosi 75 proc.

Jak cena ropy wpływa na końcowe ceny paliw?

Jeśli cena ropy naftowej wzrośnie, oznacza to, że koszt produkcji diesla i benzyny również wzrośnie. Aby zachować zysk, producenci tych paliw będą musieli podnieść ceny końcowe na stacjach benzynowych – w rezultacie konsumenci zapłacą więcej. Wzrost cen paliw dotyka przede wszystkim transportu oraz przekłada się bezpośrednio na wzrost cen przewożonych produktów. Mechanizm ten powoduje powstanie tzw. błędnego koła – wzajemnie napędzającego się cyklu podwyżek, którego przerwanie będzie jednym z kluczowych punktów na drodze do ustabilizowania sytuacji na rynkach paliwowych. Choć początek grudnia przyniósł spadek cen ropy do poziomów najniższych od początku br., to eksperci studzą nastroje. Analiza fundamentalna wskazuje bowiem, że nadal istnieją bardzo silne przesłanki do wzrostów cen paliwa. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo powrotu ceny baryłki ropy (Brent) powyżej 90 USD w I kwartale 2023 roku wynosi 58 proc.

Materiał: Rafał Wąsik

Oceń artykuł: 0 59

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad

  • 27 (27)

  Obsrajtek , w dniu 12-12-2022 20:53:40 napisał:

  Baryłka tanieje, dolar spada a benzyna na tym samym poziomie. Dzięki komu ? Dzięki złodziejom, oszustom i manipulantom.

  odpowiedz

  • 16 (16)

  Wypasacz świń, w dniu 12-12-2022 20:59:01 napisał:

  Jeżeli parszywa polityka będzie od tego trzymała się z daleka to ceny ropy będą.....spadać a nie rosnąć.Mamy zaraz wybory,więc PiSowski reżim musi mieć to na uwadze bo jeżeli ceny będą rosły-lawinowo spadnie im poparcie i zostaną od koryt odsunięci.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 10 (10)

  Krzysztof, w dniu 12-12-2022 21:50:41 napisał:

  Aktualnie mieszkam w Holadnii , i tutaj cena diesla na niektórych stacjach już jest tańsza po przeliczeniu jak w Polsce. W całej Europie paliwo tanieje tylko nie w naszym kraju,

  odpowiedz

  • 13 (13)

  Balbina , w dniu 12-12-2022 22:53:57 napisał:

  Komunistyczne q***y okradają Polaków aby wypłacać sobie milionowe pensje i nagrody.

  odpowiedz

  • 10 (10)

  Hehe, w dniu 13-12-2022 00:14:43 napisał:

  Artykuł sponsorowany przez PiS, wszyscy wkoło winni, wojna, covid, Tusk a PiS przez 7 lat ani razu się nie pomylil a Niemcy nam zazdroszczą. Ale, się wysilem, tekst na pasek w TVP hehe

  odpowiedz

  • 2 (4)

  ON, w dniu 13-12-2022 09:53:39 napisał:

  Ile zapłacili za ten artykuł, pełen kłamstw? Wiecie, że różnica w PB między Berlinem a Nakłem to aż 0,3zł :)

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Ja, w dniu 20-12-2022 12:39:29 napisał:

  Paliwo w górę przecież Orlen mówi że sporo zarobili i jeszcze reklamy w telewizji

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Poduszka ze zdjęciem
40,00PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Budowa hal
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Budowa magazynów
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Gruźlicy. Jakie są najczęstsze objawy tej choroby?

Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony był 24 marca dla upamiętnienia dnia, w którym #niemiecki mikrobiolog Robert Koch odkrył prątek gruźlicy. Święto zainicjowała 100 lat później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - 24 marca 1982 r., aby podnosić świadomość i szerzyć wiedzę.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)