"Referendum jest najwyższą formą demokracji". Narzędzie obywatelskie
fot. archiwum
Równolegle z wyborami parlamentarnymi, w połowie października ma odbyć się również #ogólnokrajowe referendum. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy cztery pytania, które mają być zadane obywatelom. Jakie znaczenie ma mieć to obywatelskie narzędzie? O tym informuje Jerzy Gawęda radny sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego.
Skąd wzięła się idea przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum?
Jerzy Gawęda: Referendum powinno iść w kierunku wypowiedzenia się narodów, społeczeństw, które muszą przy podejmowaniu jakichkolwiek ważnych kluczowych decyzji odpowiedzieć sobie na pytanie - z czego są w stanie zrezygnować? Czy ze swojej tożsamości, ze swojej kultury, czy mają poświęcić to na kanwie płytkiej, krótkotrwałej ideologii? Jeśli spojrzymy dzisiaj na Europę, to jest ta sama walka. Dlaczego pozbawia się społeczeństwa decydowania o własnym losie? Dlaczego to mają robić jakieś dziwne elity, jacyś dziwni ludzie, którzy sobie uzurpowali prawo o bycie narodów całej populacji europejskiej? Jeżeli chcemy dzisiaj rozmawiać o ideologii i demokracji to te środowiska nie mają nic wspólnego z demokracją. Demokracja jest wtedy, kiedy oni rządzą. Ta część Europy doskonale sobie zdaje sprawę, co tego rodzaju środowiska przygotowały społecznościom. Europa jest naznaczona dziesiątkami mogił tych osób, które domagały się demokracji, normalnego funkcjonowania. Dlatego referendum w Polsce idzie w kierunku oddania społeczeństwu, czy określenia najważniejszych potrzeb, swoich spraw przyszłościowych. W takim kierunku należy to traktować.
Są przeciwnicy takiego rozwiązania. Mówi się nawet o bojkocie referendum.
– Dlaczego oni się tak naprawdę boją referendum? Twierdzenia, które dzisiaj się mówi, że za niektórymi sprawami jak nieprzyjmowanie uchodźców, że są przeciw. Oni są dzisiaj przeciw, za chwilę będą znowu "za". Referendum, jeżeli to jest ponad 50% frekwencji, już jest wiążące, nie ma odwrotu. Te środowiska się tak naprawdę boją. Skoro referendum jest najwyższą formą demokracji, to dlaczego te elity tak się jej boją? Boją się wypowiedzenia przez społeczeństwo. Mają w mediach większość, możliwości manipulowania tym systemem, więc generalnie powinni poddać pod głosowanie czy odwołać się do obywateli. Więc w czym jest problem?
Zwróćmy uwagę na pytania referendalne. Jedno z nich dotyczy sytuacji na wschodniej granicy Polski i brzmi:”Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi”. W jaki sposób należy interpretować te, a także pozostałe pytania?
– To są kluczowe pytania. Na przykład pytanie dotyczące tego, czy należy rozebrać barierę na granicy białoruskiej, to de facto bariera jest elementem symbolicznym. Ona mówi o prawie do podejmowania prawa państwa polskiego do obrony, do przeciwstawiania się, obrony swojego terytorium, swojej tożsamości. To pytanie mówi nam, że nie oddajemy obronności państwa Europie. W dyskusjach będzie się pojawiały opinie, że przecież mamy NATO. Musimy uwzględniać pewne intencje, pewne możliwości, pewne działania, strategie, które się podejmuje. Polska mówi „Nie”. Musimy mieć prawo do podejmowania decyzji. Każde państwo ma prawo do bronienia swojego terytorium za wszelką cenę. Czy się włączą inne siły, czy nie. Jeżeli mówimy o tak dużych organizmach jak NATO, jak Unia Europejska, o różnych interesach, z różnymi państwami, to jaką mamy gwarancję, że agresja pewnych sił w naszym kierunku, nie będzie w sprzeczności z interesami któregoś z ważniejszych, czy silniejszych państw w Europie? Mamy przykład Ukrainy. Jeżeli nie mielibyśmy znowu Stanów Zjednoczonych, to prawdopodobnie Ukraina zostałaby sama. Nie jest to wszystko takie proste, takie poukładane. Przy barierze, społeczeństwo wypowiada się o tym, czy oddaje prawo do prowadzenia tych działań obronnych jakiemuś organowi nieokreślonemu, czy ma to pozostać w gestii narodu, mamy się zbroić, mamy się przeciwstawiać. Ta bariera wcześniej czy później zostanie zlikwidowana. Jeżeli dojdzie do sytuacji, że Białoruś pójdzie ku demokratyzacji, nikt nie będzie utrzymywał bariery. Jest ona symbolem. To referendum jest symboliczne.
Polityka zagraniczna obejmuje także pytanie o uchodźców. Jest ono sformułowane w ten sposób: Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
– Spójrzmy na to bardziej strategicznie. To nie jest problem Polaków, bo nie my to wywołaliśmy. Mamy również pewne perspektywy, na które musimy spojrzeć. Na czym polega pomoc krajom biednym czy całym kontynentom, tak jak kontynentowi afrykańskiemu? Możliwości pomocy są. Dlaczego nie idzie to w takim kierunku, że inwestuje się w infrastrukturę, w gospodarkę w tym rejonie. Dlaczego się celowo utrzymuje nędzę, ubóstwo, opóźnienia technologiczne czy gospodarcze? To są działania celowe. Nie na tym ma polegać miłosierdzie. Siły lewackie wymyśliły sobie, że jeżeli będą uchodźców przetrzymywać, bo oni często przychodzą po socjal, to jest to przeciwwaga w polityce. Siły polityczne konserwatywne, prawicowe, które trochę inaczej widzą ten świat, będą miały problem. Zawsze będzie można w ten sposób używać ten elektorat do walki i do tego, żeby nie oddać władzy. Mówimy ogólnikowo, że jest to trochę taka wolna wojna. Chodzi też o rozbijanie Europy, wartości narodowych poszczególnych państw. Zapomina się o tym, że islam, jeżeli wchodzi, to już nie schodzi. Ma swoje cele. To szeroki temat. W tym momencie mówi się jedno, że opozycja mówi, że nam się zaliczy Ukraińców, których przyjęliśmy. Czy o to tym momencie chodzi? To jest traktowanie społeczeństwa jako trochę takich półidiotów. Tu chodzi o zasadę. Jeżeli przyjmie się jednego, jaką mamy pewność, że za chwilę nie będzie milion itd.? To są główne filary określenia się społeczeństwa na co się godzimy, na co się nie godzimy. Czy wpuszczanie różnego rodzaju środowisk bez kontroli może spowodować utratę tożsamości korzeni, osłabianie związków Polaków wypracowywanych przez setki lat? Czy na tym polega to, żeby kontynent europejski był w ten sposób niszczony, czy nie powinniśmy iść w kierunku inwestowania tam, tworzenia możliwości gospodarczych, żeby oni mogli tam funkcjonować. Chodzi też o to, żeby wypracować pewne kompromisy, żeby nie rodziło to nacjonalizmów, żeby jedna grupa nie była ponad drugą grupą. To tkanka bardzo wrażliwa i trudna. Ci tzw. funkcjonariusze europejscy chcą odebrać głos Europejczykom i zadecydować sami. A co będzie jutro, czy będzie to tworzyło zagrożenia, nie ma to znaczenia.
Spośród pytań referendalnych jest też pytanie dotyczące spraw gospodarczych. Jego treść została niedawno zmieniona i sformułowana w ten sposób: „Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?”
– Tu jest tzw. racja stanu. Jeżeli my patrzymy na gospodarkę, to co z tego że my będziemy mieć armię, ale musimy mieć również możliwości uzbrajania i odtwarzania potencjału gospodarczego, który będzie mógł produkować na rzecz armii amunicję itd., a więc odtwarzać zasoby. To, co się twierdzi i mówi, że gospodarka prywatną jest podstawą - nie ma czegoś takiego jak kapitał prywatny. Zawsze mamy cele państw, grup które określają kierunki rozwoju, a do uzyskania tych celów wprowadza się na niektórych obszarach prawo prywatności, po to żeby tę efektywność zwiększyć, ale nie żeby pozbawić się możliwości oddziaływania na gospodarkę. Dla bezpieczeństwa ten filar musi być określony, a gdybyśmy go nie mieli, bylibyśmy bezbronni. Każde pytanie, które mamy - wchodzi w podstawowe filary funkcjonowania państwa.
Spójrzmy jeszcze na sprawę emerytur, którą porusza jedno z czterech pytań referendalnych. Tutaj też treść została zredagowana i brzmi ono tak: „Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?”
– Tutaj poruszony jest filar wolnościowy człowieka. Nikt nie mówi, że człowiek nie ma prawa pracować dłużej. Społeczeństwo sobie to samo określa. Prawo emerytalne mężczyzna uzyskuje w wieku 65., kobieta w 60. To jest moje prawo, ale to nie jest, nie musi być automatycznie odejście z pracy. Mówimy o fundamentalnym prawie człowieka do wolności, do podejmowania przez siebie decyzji. Duża część Polaków, podejmuje dalszą pracę, nie tylko z powodów ekonomicznych, ale z powodu stylu życia, chęci dalszej realizacji się w swoim zawodzie. To nie jest tylko tkanka ekonomiczna.
Co Pan uważa na temat aktywności obywateli. Czy chętnie wezmą udział w referendum?
– Podkreślę to, że mówimy o takich filarach, które powinniśmy w referendum określić. One wyznaczają niezależność państwa. Dlaczego to jest takie ważne? Tego rodzaju struktura jak Unia Europejska może trwać jeszcze 10, 50, 100, 200 lat. Nie możemy się pozbawić możliwości, że wtedy nie mamy z czym wyjść, w jaki sposób budować, bo zniszczyliśmy sobie wszystkie podstawy. Referendum jest również głosem o to, żeby referenda w kluczowych sprawach oddać Europejczykom, poszczególnym narodom. Te narody muszą sobie przedyskutować i odpowiedzieć na pytania z czego, w razie czego mogą zrezygnować, jak to ma być zrobione żeby zachować równowagę, bezpieczeństwo, rozwój i wiele innych tego rodzaju działań. Z banalnych jakby się wydawało pytań, wychodzi nam zupełnie inny obraz. Uważam, że Polacy powinni wziąć udział w referendum. Jakichkolwiek nie podejmą decyzji, ale to będą ich decyzje. To obywatel jest najważniejszy, to on określa swoje potrzeby.
Źrodło:
Czytaj również
Dodaj komentarz
Urozmaicona śniadaniówka. Co powinno się w niej znaleźć?
W porannym pośpiechu trudno skomponować pożywne# drugie śniadanie dla dziecka? A jednak warto poświęcić temu chwilę zastanowienia.
(czytaj więcej)Jedna ogólnopolska infolinia KAS. Zmiany od października
Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej# (KIS) będą udzielać informacji pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak dotychczas dzwoniący uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Nowością jest możliwość uzyskania informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.
(czytaj więcej)Wędrówka wzdłuż Noteci. "Wiatr nam sprzyjał"
Kolejna wędrówka z cyklu #"Po Bezdrożach" za nami.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Nie bądź bierny
Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji#, gdy szybka reakcja otoczenia może uratować życie! Przypominamy o tym, świętując Światowy Dzień Pierwszej Pomocy.
(czytaj więcej)
Komentarze (30) Zgłoś naruszenie zasad
pisowska zaraza niszczy Polskę, w dniu 22-08-2023 11:15:36 napisał:
odpowiedz
pisowska zaraza niszczy Polskę, w dniu 22-08-2023 11:25:39 napisał:
odpowiedz
Gnojokok, w dniu 22-08-2023 11:39:36 napisał:
odpowiedz
mariusz, w dniu 22-08-2023 12:05:20 napisał:
odpowiedz
Ccc, w dniu 22-08-2023 12:36:39 napisał:
odpowiedz
niezależny, w dniu 22-08-2023 15:39:03 napisał:
odpowiedz
Patriota, w dniu 22-08-2023 16:47:56 napisał:
odpowiedz
Pegeerus, w dniu 22-08-2023 17:20:26 napisał:
odpowiedz
admin, w dniu 22-08-2023 18:28:22 napisał:
odpowiedz
rurka, w dniu 23-08-2023 08:37:54 napisał:
odpowiedz
Mig, w dniu 23-08-2023 10:19:39 napisał:
odpowiedz
ŚWO, w dniu 23-08-2023 11:44:05 napisał:
odpowiedz
Kwaśniewska , w dniu 24-08-2023 00:20:53 napisał:
odpowiedz
Mimi, w dniu 24-08-2023 10:36:50 napisał:
odpowiedz
kolo, w dniu 27-08-2023 10:31:07 napisał:
odpowiedz
Xx, w dniu 27-08-2023 10:42:07 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 27-08-2023 10:43:11 napisał:
odpowiedz
Piotr W., w dniu 27-08-2023 10:45:15 napisał:
odpowiedz
Proste, w dniu 28-08-2023 20:06:15 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 03-09-2023 10:47:22 napisał:
odpowiedz
Emeryt, w dniu 04-09-2023 22:27:34 napisał:
odpowiedz
emeryt ze starego potfela, w dniu 06-09-2023 16:41:10 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!