Dziś mamy 24 lutego 2024, sobota, imieniny obchodzą:

14 lipca 2022

Rada Kobiet w rolnictwie z nowymi członkiniami. Uroczyste wręczenie powołań

fot. Ministerstwo Rolnictwa

fot. Ministerstwo Rolnictwa

Przed rozpoczęciem V posiedzenia Rady Kobiet w rolnictwie odbyło #się uroczyste wręczenie powołań nowym członkiniom tego organu pomocniczego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rada Kobiet powstała z potrzeby ich szerszego zaangażowania się w sprawy kobiet z terenów wiejskich.

Zgodnie z zarządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi kadencja Rady rozpoczęła się 8 marca 2022 r. i będzie trwała 3 lata. Wsparcie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi umożliwi Radzie Kobiet w rolnictwie w rolnictwie szybsze i skuteczniejsze reagowanie na wiele spraw dotyczących kobiet z terenów wiejskich.
Zadania Rady Kobiet w rolnictwie

Do zadań tego organu należą m.in.:

- analiza bieżącej sytuacji kobiet na obszarach wiejskich i identyfikowanie problemów;
rekomendowanie i podejmowanie inicjatyw w zakresie polepszania lub wzmacniania pozycji i roli kobiet na obszarach wiejskich i ich aktywizacji;
- przeciwdziałanie dyskryminacji, w szczególności kobiet ze szczególnymi potrzebami (z niepełnosprawnościami);
- inicjowanie i wspieranie akcji społecznych, szkoleń, debat, konferencji oraz programów i kampanii społecznych, podnoszących świadomość społeczną w zakresie praw kobiet;
- opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących obszarów bezpośrednio lub pośrednio związanych z równouprawnieniem oraz sytuacją kobiet i dziewcząt;
- współpraca z komórkami organizacyjnymi w MRiRW oraz jednostkami podległymi Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi lub przez niego nadzorowanymi w zakresie działań na rzecz równości i respektowania praw kobiet, w tym dotyczących polityki rodzinnej, dostępności opieki zdrowotnej, profilaktyki zdrowia psychicznego, ochrony przed przemocą, aktywizacji zawodowej i równouprawnienia we wszystkich dziedzinach życia.

Na członkiniach Rady spoczywa zatem ogromny obowiązek i odpowiedzialność.


Nowe członkinie. Do Rady Kobiet powołania otrzymały:

Monika Duszyńska: Pochodzi z rodziny rolniczej. Jest absolwentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. Od 2004 r. prowadzi własne gospodarstwo rolne nastawione na produkcję roślinną. Należy do Związku Zawodowego Rolnictwa „Samoobrona”.

Danuta Lebioda: Przez ponad 20 lat prowadziła gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji zwierzęcej i roślinnej. Obecnie gospodarstwo jest prowadzone przez jej córki. Jej bunt i chęć działania w celu zmiany wizerunku mieszkańców wsi, a przede wszystkim kobiet, rozpoczął się już w okresie szkoły średniej. Dotyczy to wielu dziedzin życia, m.in. edukacji, dostępu do służby zdrowia, ubezpieczeń społecznych czy zmiany infrastruktury wiejskiej.

Alina Ojdana: Przewodnicząca Związku Zawodowego Rolnictwa KORONA, zaangażowana w problematykę polskiego rolnictwa i rozwoju polskiej przedsiębiorczości. Jest przedsiębiorcą rolnym w woj. podlaskim, w gminie Hajnówka. Należy do Podlaskiego Porozumienia Rolniczego przy Podlaskiej Izbie Rolniczej. Członek Zespołu ds. opracowania strategii rozwoju sektora wieprzowiny i przetwórstwa mięsnego powołanego przy MRiRW. Jest przedstawicielem Strony Społecznej w Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, reprezentującym Rolnicze Związki Zawodowe. Należy do Stowarzyszenia Polskich Mediów.

Danuta Pilarska: Prowadzi gospodarstwo ekologiczne. Jest sekretarzem kujawsko-pomorskiej Rady NSZZ RI „Solidarność”, prezesem Związku Rolników Ekologicznych św. Franciszka z Asyżu. Działaczka Porozumienia Rolniczego przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odznaczona Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP oraz Złotą odznaką Zasłużony dla NSZZ RI „Solidarność”.

Bogumiła Robak: Społeczniczka i samorządowiec. Mieszkanka wsi Postękalice w gminie Bełchatów. Pełni funkcję radnej gminy Bełchatów, jest również członkinią Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Bełchatowie. Aktywnie działa na rzecz organizacji pozarządowych, w tym Kół Gospodyń Wiejskich, i wspiera wiele społecznych inicjatyw. Jest przewodniczącą Gminnej Spółki Wodnej w Bełchatowie i członkiem zarządu kilku organizacji pozarządowych.

Justyna Drażba: Rolnik, przedsiębiorca, samorządowiec. Od zawsze związana z terenami wiejskimi. Prowadzi wypożyczalnię kajaków, desek SUP, organizuje spływy kajakowe rzeką Rospudą. Drugim filarem jej działalności jest pozyskiwanie finansowania dla rolników, funduszy na rozpoczęcie i rozwój biznesu. Wspiera kobiety w rozwoju i samorealizacji, pomaga dzieciom mającym utrudniony start w edukacji i przedsiębiorczości.

Bożena Łozowicka: Kierownik Terenowej Stacji Doświadczalnej Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Białymstoku. Jest specjalistą z zakresu chemii analitycznej, bezpieczeństwa żywności, rolnictwa ekologicznego i szeroko pojętej ochrony roślin. Autorka ponad 500 prac naukowych, kierownik i wykonawca szeregu projektów wnoszących nową wiedzę do sektora rolniczego. Współpracuje z wieloma regionalnymi i krajowymi instytucjami rolniczymi, służąc swoją wiedzą i doświadczeniem. Od wielu lat umiejętnie integruje świat nauki ze środowiskiem rolniczym. Jest także mamą i żoną.

Anna Paluch: Wraz z mężem Jarosławem prowadzi gospodarstwo sadownicze. W latach 2006–2014 radna oraz przewodnicząca Rady Miejskiej w Koprzywnicy. Od 2009 r. jest przewodniczącą KGW w Błoniu, które powstało jako pierwsze w gminie Koprzywnica. Jest członkiem Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Sandomierzu. Delegat Świętokrzyskiej Izby Rolniczej powiatu sandomierskiego w latach 2007–2011 oraz 2015–2019. Jest druhną OSP KSRG w Ciszycy, obecnie sekretarzem zarządu. Pełni funkcję zastępcy dyrektora Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Kielcach. Od 30 lat szczęśliwa mężatka, matka dwóch zamężnych córek, babcia dwóch wnuków.

Katarzyna Rzepecka-Andrzejak: Od 2016 r. pełni funkcję kierownika Placówki Terenowej KRUS w Koninie, gdzie rozwija swoją działalność na rzecz rolnictwa. Jej pasją jest działalność społeczna i polityka. Z uwagi na miejsce zamieszkania znane jej są problemy i potrzeby kobiet wiejskich z regionu. Ściśle współpracuje z KGW, jednostkami OSP oraz z samorządem terytorialnym i lokalnymi stowarzyszeniami.

Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka: Rolnik, menedżer bankowości, społecznik, samorządowiec. Obecnie pełni funkcję wicestarosty średzkiego. Absolwentka Akademii Rolniczej w Poznaniu, posiada dyplom MBA Wyższej Szkoły Usług i Handlu w Poznaniu. Odznaczona przez Prezesa Rady Ministrów Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego. Honorowy Ambasador Średzkich Amazonek, odznaczona okolicznościowym Łukiem Amazonek za wspieranie Towarzystwa i pracę na rzecz kobiet chorujących na raka piersi. Od lat zawodowo i rodzinnie związana z rolnictwem. Wychowała się na wsi, gdzie mieszka oraz razem z mężem Maciejem prowadzi gospodarstwo rolne.

Monika Wojcieszak-Zbierska: Pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Autorka i współautorka ponad 60 publikacji naukowych w renomowanych czasopismach międzynarodowych i krajowych. Jej zainteresowania badawcze dotyczą w głównej mierze zagadnień z zakresu ekonomii społecznej, w tym m.in. przedsiębiorczości kobiet na terenach wiejskich, funkcjonowania gospodarstw opiekuńczych i agroturystycznych oraz finansowania działań realizowanych na obszarach wiejskich w ramach PROW 2014–2020.

Materiał: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

Oceń artykuł: 53 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • 13 (21)

  Kolejne pisowskie stołki w Polsce w ruinie , w dniu 14-07-2022 09:46:49 napisał:

  Pilarska o głosy wyborców zabiega z listy Prawa i Sprawiedliwości. – Dla mnie był to oczywisty wybór, zgodny moimi przekonaniami – powiedziała Pilarska zapytana powód startu w tych wyborach z ramienia PiS-u. Anna Paluch Partia: Prawo i Sprawiedliwość Małgorzaty Wiśniewskiej-Zabłockiej i członka zarządu powiatu, Michała Matelskiego. Oboje należą do PiS 3 wylosowane nazwiska i 3xPiS. To chyba wtedy jest pisowska rada kobiet,a nie rolnicza!

  odpowiedz

  • 5 (13)

  prawdziwszy patriota, w dniu 14-07-2022 14:46:06 napisał:

  Danuta Pilarska...no tak. To ta pani co tak ujada na Niemców, a sprzedaje im za euro zdrową polską żywność? Funkcjonariuszka, aktywnie broni piwowskich przestępców na facebooku. Należy się się dyplom i uśmiech prezesa, tego prezesa. :D

  odpowiedz

  • 7 (13)

  Obywatel, w dniu 14-07-2022 19:28:12 napisał:

  Pani Pilarska to pisiora , ta kobieta to już powinna siedzieć w domu i dać sobie spokój !

  odpowiedz

  • 0 (6)

  do pojechanego parioty, w dniu 15-07-2022 21:53:11 napisał:

  Pani Pilarska może sprzedawać swoją żywność wszędzie gdzie ma zbyt! Jest to zdrowa ekologiczna żywność i nieco droższa od tej zwykłej.A ty pewnie wolisz swoja kasę przechlać i przepalić , a za to co ci zostanie wspomagasz portugalski kapitał w biedrze i wszędzie szukasz promocji!!Pamiętaj patriotyzm to nie debilizm!

  odpowiedz

  • 1 (5)

  JK, w dniu 16-07-2022 22:32:34 napisał:

  Co to za rada. Same pisiory. Pani Pilarska siedzieć w domu i się nie pokazywać. Panią mają dość w Retkowie.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  BMS, w dniu 19-07-2022 20:11:58 napisał:

  Ci co tu krytykują to zwykli łajdacy i zazdrośnicy, ludzie z kompleksami.Pani Danka od lat ciężko pracuje i zasłużyła sobie na ten awans jak nikt inny.Jest uczciwą kobietą, która działa dla innych i Jej sympatie polityczne nie powinny nikogo obchodzić. Co Jej wiedza, zaangażowanie, doświadczenie związane z ekologicznym rolnictwem mają wspólnego z PIS? Stuknijcie się w te puste głowy.Jak Wam nie wstyd obłudnicy? Sąsiadki, znajomi....Uśmiechacie się do niej, życzycie dobrego dnia, a następnie obracacie się na pięcie i piszecie te obraźliwe komentarze.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenie z HACCP
59PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
0

Wieczorny pożar BMW. Auto spłonęło doszczętnie

W czwartek, 22 lutego br., około godziny 22:30 na Stanowisko Kierowania# Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu w miejscowości Iłowo.

(czytaj więcej)
0

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Choroba może dotknąć każdego

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez #Ministra Zdrowia w 2001. Jest on obchodzony w dniu 23 lutego.

(czytaj więcej)
0

Relacja między psami, a ich przewodnikami. Badania naukowe

Na terenie potulickiej jednostki odbyły się badania# służące zebraniu danych dotyczących relacji powstających między psami pracującymi w służbie mundurowej, a ich przewodnikami.

(czytaj więcej)
0

Bezpieczny powrót z ferii. O czym warto pamiętać?

Przed nami ostatni weekend ferii zimowych, co wiązać się będzie ze zwiększonym# ruchem na drogach krajowych. Pogoda może być zmienna, aczkolwiek warunki atmosferyczne na przeważającym obszarze Polski będą przypominały wczesną wiosnę. To jednak nie zwalnia nikogo z przestrzegania kluczowych zasad bezpieczeństwa, o których należy pamiętać przed podróżą i w jej trakcie.

(czytaj więcej)