Dziś mamy 14 kwietnia 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

25 października 2023

Pogrzeb śp. Marii Turowskiej. Uroczystości w Potulicach

fot. MM

fot. MM

25 października w kościele pw. Zwiastowania NMP w #Potulicach odbyła się pogrzebowa msza święta, po której na miejscowym cmentarzu wojennym spoczęła śp. Maria Turowska.

Maria Turowska (z d. Tracz) urodziła się 2 lutego 1910 r. w Kolonii Mielnica na Wołyniu. Przed wybuchem II wojny światowej przeniosła się wraz z rodziną do wsi Frąca w powiecie starogardzkim. Mąż Marii Turowskiej – Władysław w pierwszych dniach września 1939 r. został zmobilizowany i zginął w trakcie kampanii wrześniowej. W czerwcu 1942 r. Maria Turowska została wraz z rodziną, w tym dwojgiem dzieci: Zbigniewem i Moniką –  wysiedlona do obozu „zniemczenia” w Jabłonowie. W protokole przesłuchania zeznała: „Moi przodkowie z obydwu stron byli Polakami”. Następnie została przekazana do Obozu Centrali Przesiedleńczej w Potulicach. W obozie zmarły jej małoletnie dzieci: w lipcu 1942 r. syn Zbigniew, a w kwietniu 1943 r. córka Monika. Na przełomie 1944 i 1945 r. została przeniesiona do pracy przymusowej w majątku Przepałkowo. Została zamordowana na terenie majątku w lutym 1945 r. przez żołnierzy sowieckich. Szczątki Marii Turowskiej zostały odnalezione we wrześniu 2022 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w Przepałkowie. O identyfikacji Instytut Pamięci Narodowej poinformował podczas uroczystości w Belwederze 8 marca 2023 r

Środową ceremonię pogrzebową poprowadził proboszcz parafii pw. Zwiastowania MP w Potulicach ks. Maciej Szmytowski. – To jest dzień mimo wszystko radosny. Po tylu latach matka spotka się z córką i synem. Historia matki i dzieci zatoczyła koło. Tutaj się rozstali i dziś tutaj się spotkają. W sercu rodziny jest zapewne wiele pytań. Dlaczego, tak właśnie się stało? Doprowadziła do tego nienawiść jednego człowieka do drugiego. Dbajmy o to żeby nienawiść już nigdy nie triumfowała (...) – powiedział kapłan.

W uroczystym pożegnaniu śp. Marii Turowskiej uczestniczyli m.in. rodzina Marii Turowskiej, a także przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych oraz delegacje kombatantów, harcerzy i szkoły. Nie zabrakło również przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej – naczelnika IPN Bydgoszcz Edyty Cisewskiej oraz dyrektora biura upamiętniania walk i męczeństwa IPN Adama Siwka. – Tragedia, która dotknęła naród polski była wynikiem współpracy dwóch totalitaryzmów. Zniewolono i wyniszczono naród polski. Mordowano do ostatnich godzin pobytu najeźdźców na ziemiach polskich. Musimy o tym pamiętać i wyciągać wnioski. Musimy znać prawdę żeby ta prawda stała na czele pamięci (...) – podkreślił dyrektor.

Oceń artykuł: 24 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Budowa magazynów
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
0

Nieprawidłowości u 36 producentów. Kontrole jakości miodów

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) przeprowadziła #planowe kontrole miodów u producentów na terenie całego kraju. Kontrole przeprowadzono w IV kwartale 2023 r. Najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w przypadku znakowania miodów.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Hołd dla pomordowanych

13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez# Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego zamordowano blisko 22 tys. jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 r. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, profesorowie, lekarze, prawnicy, inżynierowie. W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed owadami. Środki powinny posiadać pozwolenie na obrót

Chroniąc się przed owadami, często stosujemy produkty# do ich odstraszania. Możemy wybrać repelenty w sprayu, płynie, mleczku, kremie, żelu czy chusteczki.

(czytaj więcej)