Dziś mamy 26 maja 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

12 kwietnia 2024

Papież pozdrowił pielgrzymów z diecezji bydgoskiej. Wyruszyło blisko 300 osób

fot. Marcin Jarzembowski

fot. Marcin Jarzembowski

„W codziennym praktykowaniu cnoty męstwa niech będzie dla nas wszystkich #wzorem patron waszej diecezji, błogosławiony bp Michał Kozal, męczennik z Dachau” – mówi podczas audiencji generalnej Ojciec Święty Franciszek, pozdrawiając pielgrzymów Kościoła bydgoskiego.

We Włoszech przebywa blisko trzysta osób, które dziękują za 20-lecie diecezji. Powołał ją w 2004 roku św. Jan Paweł II. – Z serca wam błogosławię i zawierzam was macierzyńskiej opiece Matki Bożej Pięknej Miłości – dodał papież, przywołując patronkę lokalnego Kościoła, jak i bł. bp. Michała Kozala, męczennika z Dachau. – Twierdził on, że: „Od przegranej orężnej bardziej przeraża upadek ducha u ludzi a wątpiący staje się mimo woli sojusznikiem wroga” – mówił Ojciec Święty.

Papieskie nauczanie streszczono również po polsku. „Dzisiejsza katecheza poświęcona jest cnocie męstwa, która pomaga nam wytrwać w trudnościach, pokonywać przeszkody i stale dążyć do dobra. Starożytni filozofowie greccy i teologowie chrześcijańscy dostrzegali w niej dwojaką tendencję – bierną i czynną. Pierwsza dotyczy naszego wnętrza i przebywających w nim, paraliżujących nas wrogów. Są nimi niepokój, strach czy poczucie winy. Wielu z nas poddaje się, zanim podejmie walkę. To właśnie cnota męstwa pomaga nam odnieść zwycięstwo. Druga tendencja, czynna, odnosi się do wrogów zewnętrznych – życiowych prób i trudności, które sprawiają, że nasza łódź jest miotana przez fale. Męstwo zaś czyni z nas odpornych, pozbawionych strachu żeglarzy. Pomaga walczyć ze złem na świecie, którego czasami zdajemy się nie dostrzegać – z wojnami, przemocą, uciskiem ubogich. Męstwo sprawia, że nie jesteśmy obojętni i sprzeciwiamy się temu, co złe”.

Pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. w kościele Ducha Świętego, której przewodniczył wikariusz generalny diecezji bydgoskiej – ks. kanonik Tomasz Cyl. – Umocnieni słowem Ojca Świętego o darze męstwa, stajemy przy ołtarzu Bożym. Modlimy się za naszego pasterza – księdza biskupa Krzysztofa – który serdecznie wszystkich pozdrawia, za diecezję i we wszystkich intencjach, jakie niesiemy w sercu – mówił wikariusz generalny. – Dzisiaj dotykamy Kościoła w jego uniwersalności – mówił w kazaniu ks. dr Tomasz Kalociński, nawiązując do spotkania osób z całego świata z głową Kościoła na ziemi. – Dotykamy Kościoła, który ma być znakiem jedności dla podzielonego świata. Pielgrzymując chcemy patrzeć na znaki, jakie daje nam Pan Bóg daje. Dzisiaj tym znakiem, oprócz Placu św. Piotra, papieskiej katechezy, jest także ten kościół Ducha Świętego, gdzie w szczególny sposób pielęgnowany jest kult Bożego miłosierdzia. To Duch Święty kieruje Kościołem, a Boże miłosierdzie jest w nim największym i najważniejszym przesłaniem – dodał ks. dr Tomasz Kalociński.

Centralnym wydarzeniem pielgrzymki, którą we współpracy z diecezją bydgoską zorganizowało Biuro Turystyczno-Pielgrzymkowe „Frater”, będzie jutrzejsza Msza św. w Bazylice św. Piotra. W programie znalazły się również takie miejsca, jak Asyż, Cascia, czy Orvieto.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 15 14

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Symboliczne miejsce pochówku wielkiego piewcy. Kim był hr. Leon Skórzewski?

Jeśli weekend, to kolejny raz chcemy przekazać Wam kilka informacji o ciekawych# miejscach kultu - tym razem kolej przyszła na Leśnictwo Drogosław.

(czytaj więcej)
0

Szkolenia rotacyjne. Żołnierze Wojska Polskiego w Kowalewku

W miniony weekend tereny Nadleśnictwa Szubin oraz obiekty #OSP JRS Kowalewko zostały zdominowane przez żołnierzy Wojska Polskiego, którzy realizują szkolenia rotacyjne.

(czytaj więcej)
0

Święto polskiej żywności. Prezentacje krajowych produktów

26 maja w otoczeniu zielonego #Służewca, na gości w każdym wieku, czekać będzie oprócz znakomitego jedzenia, mnóstwo dodatkowych atrakcji. Każdego roku Piknik Poznaj Dobrą Żywność to święto polskiej żywności.

(czytaj więcej)
0

Trzecia edycja kampanii "Lowe Krowe". Promocja zdrowych nawyków

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii# "Lowe Krowe"!

(czytaj więcej)