Dziś mamy 23 lutego 2024, piątek, imieniny obchodzą:

07 grudnia 2023

Omówiono stan powietrza w Nakle. Licealiści wzięli udział w prelekcji

fot. powierzone

fot. powierzone

We wtorkowe popołudnie 5 grudnia 2023 r. uczennice i uczniowie# I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią pod opieką nauczyciela geografii Andrzeja Kindermana brali udział w interesującym spotkaniu z Maciejem Rusnarczykiem ze Stowarzyszenia Kcyński Alarm Smogowy.

Spotkanie w sali konferencyjnej Przystani Powiat Nakielski otworzył i dokonał wprowadzenia w problematykę zanieczyszczenia powietrza Tadeusz Sobol - Starosta Nakielski.

Tematem wygłoszonej prelekcji połączonej z prezentacją multimedialną był stan powietrza atmosferycznego w Nakle nad Notecią. Ponadto prelegent wyróżniający się szeroką wiedzą podsumował przeprowadzone doświadczenie z wykorzystaniem tzw. Mobilnych Płuc. Polegało ono na zainstalowaniu    14 listopada br. przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią makiety z materiałem filtrującym przez okres dwóch tygodni powietrze atmosferyczne. Ilości i jakość substancji odkładającej się na materiale filtrującym określiły jakość powietrza na terenie miasta, które należy uznać jako powietrze zanieczyszczone. Niepokojące jest przekroczenie normy (tylko w niektórych dniach) emisji pyłów PM 2,5 i PM 10 oraz benzo(a)pirenu. W ocenie pana Macieja Rusnarczyka główną przyczyną złego stanu powietrza jest niska emisja.

Organizatorem interesującego wydarzenia był Wydział Środowiska Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią.

Wykład tematycznie wpisał się w realizację projektu zajęć pozalekcyjnych pn. „Klub Geografów w Krzywoustym”, finansowanych przez organ prowadzący liceum – Powiat Nakielski.

Materiał: Justyna Michalska / I LO w Nakle

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 11 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wieczorny pożar BMW. Auto spłonęło doszczętnie

W czwartek, 22 lutego br., około godziny 22:30 na Stanowisko Kierowania# Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu w miejscowości Iłowo.

(czytaj więcej)
0

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Choroba może dotknąć każdego

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez #Ministra Zdrowia w 2001. Jest on obchodzony w dniu 23 lutego.

(czytaj więcej)
0

Relacja między psami, a ich przewodnikami. Badania naukowe

Na terenie potulickiej jednostki odbyły się badania# służące zebraniu danych dotyczących relacji powstających między psami pracującymi w służbie mundurowej, a ich przewodnikami.

(czytaj więcej)
0

Bezpieczny powrót z ferii. O czym warto pamiętać?

Przed nami ostatni weekend ferii zimowych, co wiązać się będzie ze zwiększonym# ruchem na drogach krajowych. Pogoda może być zmienna, aczkolwiek warunki atmosferyczne na przeważającym obszarze Polski będą przypominały wczesną wiosnę. To jednak nie zwalnia nikogo z przestrzegania kluczowych zasad bezpieczeństwa, o których należy pamiętać przed podróżą i w jej trakcie.

(czytaj więcej)