Dziś mamy 23 maja 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

10 kwietnia 2024

O seksualności osób starszych. Kolejny wykład w nakielskim UTW

fot. MM

fot. MM

9 kwietnia w sali konferencyjnej #Nakielskiego Ośrodka Kultury zorganizowano kolejny w letnim semestrze wykład w ramach Uniwersytety Trzeciego Wieku. Poprowadził go dr n med. Piotr Czynsz.

Wykładowca opowiedział zgromadzonym w sali seniorom o seksualności osób starszych. Jak można było się dowiedzieć podczas wykładu – w społeczeństwie istnieje mit, że seks nie jest dla starszych ludzi, gdyż w mediach bombardowani jesteśmy reklamami, na których widnieją młode kobiety i mężczyźni o perfekcyjnej budowie ciała. – Osoby starsze w tym kontekście nie istnieją, co dziwi – przecież nadal są istotami seksualnymi. Seks to nie tylko prokreacja, ale również dawanie sobie przyjemności i zacieśnianie więzi pomiędzy partnerami. Wchodząc do kiosku z gazetami, łatwo można dostrzec, ze na większości okładek widnieje słowo „seks”. Jednak miłość fizyczna osób starszych jest nadal tematem tabu. Informacji na ten temat nie znajdziemy w książce, popularnej gazecie czy programie telewizyjnym (…) Mimo, iż wiele osób uważa, że seks jest dla ludzi młodych, to uprawiają go ludzie w każdym wieku, nawet osiemdziesięcio czy nawet dziewięćdziesięciolatkowie. Dla wielu osób w podeszłym wieku życie intymne jest nadal bardzo ważne, ale jednocześnie pod kilkoma względami się ono zmienia (…) Dla przykładu – u mężczyzn ok. 50 roku życia zaczyna stopniowo spadać poziom androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, co może również przyczyniać się do powstania zaburzeń seksualnych, takich jak spadek libido czy zaburzenia erekcji. Wraz z wiekiem może zmniejszać się też objętość nasienia podczas ejakulacji i osłabieniu ulega też odczuwanie przyjemności oraz zakres wrażliwości czuciowej narządów płciowych – mówił dr n med. Piotr Czynsz.

Przed studentami nakielskiego UTW jeszcze cztery wykłady. Kiedy i gdzie się one odbędą?

16 kwietnia, godz. 16:00 (sala konferencyjna) – „Warszawa dwóch powstań - uczniowie odkrywają żydowską historię stolicy – mgr Michał Wiśniewski.

7 maja, godz. 16:00 (sala konferencyjna) – „Język, a przemiany społeczne” (w świetle opinii Rady Języka Polskiego) – prof. Rafał Zimny.

21 maja, godz. 16:00 (sala konferencyjna) – „Spotkanie z poezją, w której ukryły się historie życia” – dr Amelia Krawczyk-Bocian.

4 czerwca, godz. 16:00 (sala kinowa) – „Kredens Seniora na dużym ekranie” – Sekcja Kredensu.

Oceń artykuł: 12 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (6)

  Aga, w dniu 11-04-2024 00:02:19 napisał:

  Na myśl o seksualnosci jednej Pani, pe,ypomina mi się Trzeboń i turnusy kolonijne

  odpowiedz

  • -2 (6)

  Krystyna, w dniu 11-04-2024 10:26:28 napisał:

  Czemu taki wykład nie jest dla wszystkich tylko dla utw? może warto pomyśleć i zaprosić wszystkich seniorów

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Roman, w dniu 11-04-2024 11:18:42 napisał:

  Temat seksu a z tyłu śpi

  odpowiedz

  • -1 (3)

  rocznik 45 , w dniu 11-04-2024 20:08:12 napisał:

  Cudzołóstwo jest wtedy , jak zdradzasz w cudzym łóżku .... Jak w swoim to jest gościnność .

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Budowa magazynów
Zadaj pytanie
20PLN
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
0

Symboliczne miejsce pochówku wielkiego piewcy. Kim był hr. Leon Skórzewski?

Jeśli weekend, to kolejny raz chcemy przekazać Wam kilka informacji o ciekawych# miejscach kultu - tym razem kolej przyszła na Leśnictwo Drogosław.

(czytaj więcej)
0

Szkolenia rotacyjne. Żołnierze Wojska Polskiego w Kowalewku

W miniony weekend tereny Nadleśnictwa Szubin oraz obiekty #OSP JRS Kowalewko zostały zdominowane przez żołnierzy Wojska Polskiego, którzy realizują szkolenia rotacyjne.

(czytaj więcej)
0

Święto polskiej żywności. Prezentacje krajowych produktów

26 maja w otoczeniu zielonego #Służewca, na gości w każdym wieku, czekać będzie oprócz znakomitego jedzenia, mnóstwo dodatkowych atrakcji. Każdego roku Piknik Poznaj Dobrą Żywność to święto polskiej żywności.

(czytaj więcej)
0

Trzecia edycja kampanii "Lowe Krowe". Promocja zdrowych nawyków

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii# "Lowe Krowe"!

(czytaj więcej)