Dziś mamy 24 czerwca 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

23 maja 2024

Na konkursowej scenie stanęło blisko 250 osób. Podsumowanie przeglądu

fot. Bartosz Dobosz

fot. Bartosz Dobosz

Pozytywna energia, uśmiechy i dobra zabawa to nieodłączne elementy wydarzeń#, w których udział biorą dzieci i młodzież. Dodatkowo, jeśli okraszone są barwnymi strojami, własnoręcznie przygotowanymi dekoracjami i rekwizytami, można mówić o inicjatywie, w którą zaangażowali się także nauczyciele, rodzice, być może dziadkowie. Gdy na scenie pojawia się ruch sceniczny a wokal płynie z głębi serca, wiadomo, że wyjątkowy nastrój udzieli się pozostałym uczestnikom imprezy.

Nie inaczej było podczas piątkowego Powiatowego Przeglądu Pieśni Ludowej „O krajeńską gąskę…”, w którym udział wzięło 43 uczestników: solistów i zespołów z powiatu nakielskiego. Na konkursowej scenie stanęło blisko 250 osób w wieku od 3 do 18 lat. Najliczniejsza grupa – „Trzeciaki” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Paterku – liczyła aż 35 członków. Najmłodszymi uczestnikami były dzieci z zespołu „Niezapominajki” działającego przy Przedszkolu nr 1 „Tęczowe Wzgórze”. Jurorzy przyznali zaś aż 26 nagród, w tym jedną dodatkową.

Sala kinowa Nakielskiego Ośrodka Kultury 17 maja br. wypełniła się po brzegi. Widzowie z uwagą słuchali polskich pieśni i piosenek ludowych. Każdego wykonawcę nagradzali gromkimi brawami. Młodzi artyści na bok odłożyli tremę i przed szacownym jury z dumą prezentowali przygotowany wraz z instruktorami/nauczycielami repertuar.

Garść wiedzy o Krajnie, jej historii, tradycji i kulturze odbiorcom wydarzenia przekazała p. Anna Sergott – kustosz Muzeum Ziemi Krajeńskiej. Jej opowieść, snuta z odrobiną humoru, zaciekawiła również najmłodszych uczestników przeglądu. Wszyscy w ciszy i skupieniu przyglądali się przedstawianej prezentacji.

Podczas konkursu nie zbrakło także krótkiej informacji o działaniach Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” kierowanych do dzieci i młodzieży z powiatu nakielskiego, którą przygotowała p. Barbara Jasińska – Wiceprezes Stowarzyszenia. W pierwszej części wydarzenia głos zabrała również p. Beata Szydlak – Wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Nakle nad Notecią, która wyraziła radość organizatorów z tak dużego zainteresowania przeglądem. Wydarzenie prowadziła zaś p. Agnieszka Dolacinska – pomysłodawczyni „gąski”.

Wszyscy uczestnicy Powiatowego Przeglądu Pieśni Ludowej „O krajeńską gąskę…” byli wspaniali i świetnie przygotowani. Biła od nich pasja, odwaga i dziecięca wesołość. Wszystkim zatem należą się gratulacje. Z tej racji, że przegląd miał charakter konkursu, jury w osobach: Patrycja Cywińska-Gacka, Henryka Tracz, Michał Gacka (przewodniczący) oraz Igor Żurawski miało przed sobą nie lada wyzwanie, by z 43 prezentacji wybrać te najlepsze.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Kat. I – przedszkolaki, soliści:

- I miejsce – Helena Rabęda.

Kat. I – przedszkolaki, zespoły:

- I miejsce – Zespół „Gąski z bajkowej łąki” z ZSP nr 4 w Nakle nad Notecią,

- II miejsce – Grupa „Papużki” z Przedszkola Miejskiego w Mroczy,

- III miejsce – Grupa „Pszczółki” z Przedszkola Miejskiego w Kcyni,

- Wyróżnienie – Zespół „Niezapominajki” z ZSP nr 3 w Nakle nad Notecią, Zespół „Biedronki” z Paterka.

Kat. II – uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej, soliści:

- I miejsce – Krzysztof Dolacinski,

- II miejsce – Nina Synakiewicz,

- III miejsce – Michał Grzegorek.

Kat. II – uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej, zespoły:

- I miejsce – Zespół wokalny „Belcanto – junior” z SP w Rynarzewie,

- II miejsce – Zespół „Wiejskie dziewuszki” z SP w Rynarzewie,

- III miejsce – Zespół klasy 2b z ZSP nr 3 w Nakle nad Notecią.

Kat. III – uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej, soliści:

- I miejsce – Marharyta Sokolova,

- II miejsce – Jan Paweł Prybiński,

- III miejsce – ex aequo: Aleksandra Sikorska i Lena Podgórska,

- Wyróżnienie: Iga Sokołowska.

Kat. III – uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej, zespoły:

- I miejsce – Zespół Pieśni i Tańca „Młoda Krajna” z Nakła Nad Notecią,

- II miejsce – Zespół wokalny „Belcanto” z SP w Rynarzewie,

- III miejsce – Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Chabry” z NSP w Olszewce.

Kat. IV – open, soliści:

- I miejsce, ex aequo: Jakub Cybulski i Kacper Miłosierny.

Kat. IV – open, zespoły:

- I miejsce – Zespół „Pałuczaki” z ZSS w Szubinie,

- II miejsce – Dziecięcy Zespół Regionalny „Pałuki” z Kcyni.

Nagrodę specjalną dla nauczyciela/opiekuna/instruktora za wyróżniającą pracę nad przygotowaniem dzieci do konkursu otrzymała p. Magdalena Itrich z SP w Rynarzewie. Ponadto jury przyznało nagrodę Cezaremu Pałubickiemu z Paterka za wyróżniający się na tle zespołu głos.

Laureaci otrzymali statuetki „Krajeńskiej gąski”, nagrody rzeczowe lub vouchery ufundowane przez organizatora, tj. Zarząd Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”, w łącznej kwocie 3,5 tys. zł.

Współorganizatorem wydarzenia był Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Nakle nad Notecią.

Partnerami konkursu byli: Stowarzyszenie Razem dla Trójki, Nakielski Ośrodek Kultury im. Zygmunta Kornaszewskiego oraz Muzeum Ziemi Krajeńskiej.

W pomoc przy organizacji wydarzenia włączyli się młodzi wolontariusze: Tymoteusz Sprenger, Bartosz Dobosz, Filip Osiński i Karol Dolacinski pod bacznym okiem p. Alicji Borus z ZSP nr 3.

Wsparciem podczas realizacji przeglądu służyli Partnerstwu dla Krajny i Pałuk Artur Cwudziński (Nakielski Ośrodek Kultury) oraz Alicja Wilak z firmy Wszystko Jasne.

Materiał: Monika Żydek / Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Krajny i Pałuk"

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 12 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zakażenia pokarmowe w sezonie wakacyjnym. Jak się chronić?

W miesiącach letnich wzrasta liczba zakażeń #i zatruć pokarmowych. Wiąże się to z łatwiejszym psuciem żywności w gorące dni, jak też funkcjonowaniem sezonowych punktów „małej gastronomii”. Nadzór nad nimi to jedno z podstawowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

(czytaj więcej)
0

Blisko 1000 wypadków z udziałem motocykli. "Dajcie się zauważyć"

Sprzyjająca aura sprawia, że od początku roku na drogach# jest wyraźnie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. W tym czasie dochodzi, niestety, do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Od początku roku zginęło już 102 użytkowników motocykli!

(czytaj więcej)
0

Pierwszy ważny egzamin Terytorialsa. Współpraca przede wszystkim

Ponad 90 uczestników 16-dniowego szkolenia# podstawowego i 8-dniowego szkolenia wyrównawczego 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomyślnie ukończyło wieńczący je egzamin, tzw. pętlę taktyczną.

(czytaj więcej)
0

Nie bądź zombi! Narkotyki to bardzo ryzykowna gra (film)

Narkotyki to bardzo ryzykowna gra, w której jedyną #pewną jest to, że nie można wygrać. Przeciwnik, w tym przypadku środek odurzający, nie bierze jeńców. Obowiązującą zasadą jest to, że wraz z rozwojem uzależnienia pojawia się coraz większa tolerancja na narkotyk. Aby utrzymać pożądany efekt, osoba uzależniona zaczyna przyjmować coraz większe dawki – a te w którymś momencie stają się toksyczne i… game over – nie ma drugiego życia. Żeby zatrzymać tę rozgrywkę, polska Policja stworzyła spot skierowany do młodych ludzi, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że każdy, kto zaczyna tę grę, już na starcie jest przegrany.

(czytaj więcej)