Dziś mamy 1 czerwca 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

24 marca 2023

Jubileusz 110. rocznicy istnienia Jedynki. Sesja popularnonaukowa

fot. Piotr Bembenek/Muzeum Ziemi Szubińskiej

fot. Piotr Bembenek/Muzeum Ziemi Szubińskiej

"Jedynka łączy pokolenia’’ - pod takim hasłem 23 marca 2023 r. w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna odbyła się #sesja popularnonaukowa. Sesja zorganizowana przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły w Szubinie w ramach obchodów jubileuszu 110 rocznicy istnienia Jedynki we współpracy z Muzeum Ziemi Szubińskiej.

Dumnie brzmi nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły w Szubinie , która od początku swego istnienia odgrywała istotną rolę w kształceniu i wychowaniu wielu pokoleń dzieci i młodzieży z Szubina i okolic. Charakter tej placówki tworzyli niepowtarzalni, oddani swojej pracy kierownicy, dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi a przede wszystkim uczniowie. Historia szkoły to nie tylko okres, w którym wiele pokoleń zdobywało wiedzę i wychowanie, to także jej początki, czyli ogromna wola mieszkańców Szubina, utworzenie polskiego miejsca edukacji pod zaborem pruskim. To czas walki o polskość i przetrwanie w czasie okupacji, to działalność wielu pokoleń wspaniałych pedagogów. Szkoła przetrzymała wiele burz historycznych, wiele zmian i reform oświatowych, zawsze troszcząc się o to, aby świecić przykładem i dbać o dobre imię tego miejsca.

Historię tworzą nie daty i nazwy, lecz ludzie- to oni są dumą każdej instytucji, to oni kształtują jej życie, to oni pozostają w pamięci na zawsze. Do takich osób bez wątpienia należy zaliczyć wiele pokoleń wybitnych pedagogów, wychowawców młodzieży, pracowników szkoły.

Szkoła to jedna z najstarszych i najważniejszych instytucji życia społecznego. Zmieniał się na przestrzeni dziejów pod wpływem szeroko pojmowanych zmian kulturowych, ekonomicznych, politycznych i innych w społeczeństwie. Doceniano jej ważność w niektórych epokach, w innych pozostawała sama sobie.

Nieustający proces globalizacji, gwałtowny postęp cywilizacyjny, technologiczny stawia przed współczesną szkołą liczne, bardzo trudne zadania związane z przygotowaniem młodego człowieka do i do zmieniającego się świata. Czy współczesna szkoła radzi sobie z tym wyzwaniem? Jakie są oczekiwania?

Każdy jubileusz skłania do podsumowań nad tym co udało się dokonać w ciągu 110 lat, ale też jest czas wyzwań i planów na przyszłość. Sesja popularnonaukowa była wspaniałą okazją do wymiany doświadczeń, debaty na temat wyzwań, przed jakimi staje współczesna szkoła, a także współpracy z instytucjami kultury.

Tematy poruszone na sesji to : ,,Jak oddolnie zmieniać szkołą, idea Budzącej Się szkoły” wykład dr dr Marzeny Żylińskiej, drugi wykład: ,,Wyzwania stawiane współczesnej szkole w zmieniającej się rzeczywistości- Tomasz Trawiński i o współpracy z instytucjami kultury wykład : ,,Rola muzeum w edukacji” przedstawiła dr Kamila Czechowska. Wystąpienia prelegentów spotkały się z żywym odbiorem uczestników sesji. Nie brakowało pytań i komentarzy, porównań i planów. Młodzież zwracała uwagę na trafne spostrzeżenia dotyczące charakterystyki ich pokolenia, które nazywane jest „pokoleniem Z”, a dorasta w pełni scyfryzowanym społeczeństwie.

Tekst: Marlena Posadzy

Materiał: Kamila Czechowska

Oceń artykuł: 1 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (3)

    zoja, w dniu 25-03-2023 09:07:05 napisał:

    Świetne spotkanie, wartościowi prelegenci. Tylko pogratulować pomysłu, organizacji i wykonania.

    odpowiedz

    • 6 (6)

    kajak, w dniu 25-03-2023 09:08:36 napisał:

    Wszystko ok. Tylko Kozanecka nie bardzo wiedziała, gdzie jest i o czym mowa, bo bredziła coś o jakimś księdzu zupełnie nie w temacie.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Budowa hal
Zadaj pytanie
20PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Fotobraz 30x40
52,00PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Poduszka ze zdjęciem
40,00PLN
0

Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

(czytaj więcej)
0

Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.

(czytaj więcej)
0

Niecodzienny gość w szubińskim komisariacie. Dźwięki spod sufitu

Pod sufitem piwnicy komisariatu w Szubinie, utknął wróbel. Na świergot uwięzionego ptaka zwrócił #uwagę dzielnicowy, który pomógł wydostać się zwierzęciu z potrzasku i wypuścił na wolność.

(czytaj więcej)
0

"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.

(czytaj więcej)