Dziś mamy 16 kwietnia 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

18 lutego 2024

Cyfrowe prędkościomierze. Aktywne znaki dla bezpieczeństwa

fot. MM

fot. MM

Na koniec ubiegłego roku, w Kcyni pojawiły się cyfrowe prędkościomierze.# Ich zadaniem jest informowanie kierowców o tym, z jaką prędkością jadą. Takie rozwiązanie podoba się mieszkańcom.

Przed końcem ubiegłego roku, w rejonie ulicy Poznańskiej w Kcyni zamontowane zostały tzw. prędkościomierze, czyli radarowe wyświetlacze prędkości. Są to cyfrowe tzw. aktywne znaki, na których w momencie, kiedy przejeżdża pojazd, informują o prędkości z jaką się porusza. Kiedy prędkość jest nadmierna, wyświetla się w kolorze czerwonym, a na tablicy dodatkowo pojawia się informacja, żeby kierowca zwolnił. Takie rozwiązanie ma poprawić bezpieczeństwo przede wszystkim pieszych. Mieszkańcy Kcyni przyjęli je z entuzjazmem. Pojawiły się więc apele o to, aby takie aktywne znaki postawić także w innych rejonach miasta, zwłaszcza w pobliżu kcyńskich szkół.

„To bardzo fajne rozwiązanie”

O montaż prędkościomierzy w takich newralgicznych miejscach Kcyni zaapelował do władz gminy radny Rady Miejskiej w Kcyni Mirosław Pezacki. – Jest to bardzo fajne rozwiązanie, które zapewne poprawiłoby w jeszcze większym stopniu bezpieczeństwo pieszych, a zwłaszcza dzieci i młodzieży – stwierdził radny. Przez Kcynię przebiegają zarówno drogi gminne, powiatowe jak i wojewódzkie. To zarząd dróg wojewódzkich postawił wspomniany prędkościomierz w rejonie ulicy Poznańskiej w Kcyni. Czy są plany na kolejne takie znaki? – Pracujemy nad programem poprawy bezpieczeństwa ruchu na drogach wojewódzkich. Priorytetem jest doświetlenie w ciągu 2 najbliższych lat wszystkich przejść dla pieszych na DW nr 241, także na terenie gminy Kcynia. Urząd Marszałkowski pozyskał dofinansowanie na ten cel i jeszcze w tym roku zlecimy pierwsze prace. W tym roku budżetowym nie przewidujemy natomiast ustawiania znaków aktywnych na terenie Kcyni –  wyjaśnił Michał Sitarek rzecznik prasowy ZDW w Bydgoszczy. Jeden prędkościomierz przy drodze wojewódzkiej w Kcyni musi więc wystarczyć.

A co z drogami powiatowymi, które przebiegają przez Kcynię? – Zarząd Dróg Powiatowych, w związku z brakiem środków na ten cel w budżecie na rok bieżący rozważy możliwość instalacji urządzeń w kolejnych latach - przekazał z kolei p.o. burmistrza Kcyni Wojciech Niemczyk. Natomiast w przypadku dróg gminnych, gmina także nie planuje montaży takich znaków. Podsumowując, prędkościomierz przy Poznańskiej stanął w newralgicznym miejscu miasta. Wszyscy - mieszkańcy, władze oraz instytucje widzą potrzebę zamontowania kolejnych takich znaków, jednak w tym roku do tego nie dojdzie. Powodem są oczywiście koszty. Jak przekazał Michał Sitarek z ZDW, montaż takiego znaku to kilkanaście tysięcy złotych.

Źródło:  

Oceń artykuł: 13 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (12) Zgłoś naruszenie zasad

  • -4 (6)

  Kemezrp, w dniu 18-02-2024 12:48:53 napisał:

  Zamiast się zająć wszechobecną patologią - starsza i tą młodszą - to wy montujecie zdzieracze pieniędzy. Zarobicie i zgarniecie od obywateli więcej pieniędzy. Brawo. Ludzie będę czuli się bezpiecznie na ulicy

  odpowiedz

  • 5 (5)

  Kierowca, w dniu 18-02-2024 13:37:28 napisał:

  Kemezrp ty ośle,to nie są rady tylko prędkościomierze..one z nikogo pieniędzy nie zdzierają tylko informują z jaką prędkością jedzie pojazd..najpierw artykuł przeczytaj a nie się pocisz.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Xp312, w dniu 18-02-2024 15:44:10 napisał:

  Kiedy montaż liczników czasu na obwodnicy Nakła? Radny Kcyni załatwił temat prędkościomierzy więc niech Radni Nakła do dzieła, pokażcie ze tez cos potraficie załatwic.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Henio, w dniu 18-02-2024 15:55:26 napisał:

  Bez jaj. Kto "załatwił"???

  odpowiedz

  • 2 (4)

  wyborca, w dniu 18-02-2024 16:28:04 napisał:

  A może KARIEROWICZE z PIS-u w Nakle coś pożytecznego wymyśla ?

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Mieszkaniec, w dniu 18-02-2024 16:56:16 napisał:

  Sikorski załatwi

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Bajkopisarze, w dniu 18-02-2024 16:59:02 napisał:

  Drogi powiatowe to musicie się zgłosić do starostwa. Z pewnością pomogą..

  odpowiedz

  • 2 (2)

  do kemzero, w dniu 18-02-2024 16:59:56 napisał:

  może ktoś mądrzejszy ci wytłumaczy co tam pisze, ze to nie radary. Mo tacy jak ty nie ogarniają!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (0)

  Gnojokok, w dniu 18-02-2024 21:42:33 napisał:

  Taka forma presji zdecydowanie lepsza od...represji. xd

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Kcyniak, w dniu 19-02-2024 20:17:05 napisał:

  Panie Pezacki,kto panu płaci za brednie . Jak to coś poprawiło bezpieczeństwo w mieście. Proszę o jakie kolwiek statystyki przed i po zamontowanie tego gadżetu.Jak już mówimy o bezpieczeństwie to prędzej pomogły by światła na przejściu przy klasztorze. Lub obwodnica Kcyni aby te kawalkady tzw. tirów nie jechała przez środek miasta. Na to można wydać pieniądze ,ale nie na gadżety na które ktoś może lobbuje.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Tytuł, w dniu 19-02-2024 20:50:53 napisał:

  Zgadzam się z przedmówca

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Konstrukcje stalowe
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Światowy Dzień Trzeźwości. Jak alkohol wpływa na nasz organizm?

Co roku 15 kwietnia Światowa Organizacja Zdrowia apeluje#, aby przynajmniej w tym jednym dniu powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek produktów alkoholowych. Chce tym samym zwrócić uwagę na problem alkoholizmu oraz zagrożeń zdrowotnych wynikających z nadużywania alkoholu. Według WHO alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Większe ryzyko niesie za sobą palenie tytoniu i nadciśnienie tętnicze. Ponad 60 rodzajów chorób i urazów ma związek ze spożywaniem alkoholu.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Kanału Bydgoskiego. Dużo dobrego humoru

Wczorajszą wędrówkę rozpoczęliśmy #w Bydgoszczy, skąd w piętnastoosobowym składzie wędrowaliśmy wzdłuż Kanału Bydgoskiego.

(czytaj więcej)