Dziś mamy 23 maja 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

19 kwietnia 2024

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

fot. Nadleśnictwo Szubin, Lasy Państwowe

fot. Nadleśnictwo Szubin, Lasy Państwowe

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

Kapliczka z Matką Bożą została przytwierdzona do starego dębu tuż po wojnie przez pana Dekowskiego, leśniczego leśnictwa Dębogóra (siedziba leśnictwa znajdowała się wówczas w m. Kocewka). Chciał w ten sposób wyrazić wdzięczność Bogu za przeżytą wojnę. Po niecałych 80 latach wisi ona nadal, ale jej historię zasnuwa powoli mgła. Nie tylko ludzka pamięć, szczególnie ta lokalna, przekazywana z pokolenia na pokolenie, zaciera się z biegiem czasu, ale poddaje mu się zwłaszcza to, co żywe. Wielki dąb, na którym powiesił kapliczkę leśnik, jest już praktycznie martwy. Od lat nie puszcza liści, a w jego pustym pniu może schować się dorosły człowiek. Jak mówi leśniczy Bernard Kowalewski, drzewo w tym stanie stanowi zagrożenie dla ludzi, dlatego niezbędne będzie obcięcie co najmniej korony. Ten wariant pozwoliłby ocalić cenną historycznie kapliczkę.

Głaz narzutowy

Nie sposób nie zatrzymać się na chwilę obok tego kolosa... Podziwiając piękno tego głazu narzutowego, trudno nie zacząć zastanawiać się nad przechowywaną przez niego historią. Pomniki przyrody takie jak ten, nie tylko wzbogacają nasze otoczenie, ale również przypominają nam o delikatnej równowadze między człowiekiem a naturą, której częścią jesteśmy.

Cmentarz ewangelicki

Naprzeciwko dębogórskiej leśniczówki, w parkowym lasku po drugiej stronie drogi, znajduje się cmentarz przedwojennych mieszkańców Jankowa wyznania ewangelickiego. Choć potomków pochowanych tutaj osób, którzy mogliby pielęgnować groby, już od dawna nie ma na tych ziemiach, jest to jedna z najlepiej zachowanych nekropolii tego typu na terenach Nadleśnictwa Szubin. U jego wejścia stoi krzyż z pamiątkową tablicą z 2013 roku.

Kamień z zatartą inskrypcją

Na wzgórzu, niemal pod samą wieżą strażacką (według leśniczego Kowalewskiego, w pogodne dni widać z niej Bydgoszcz), znajduje się zagadkowy głaz z wyrytym cyrylicą napisem. Idzie odczytać liczbę 1966, oznaczającą najpewniej rok, jednak reszta słów jest nieczytelna. Może komuś uda się kiedyś odczytać napis albo po prostu wie, co tam jest napisane...

Materiał: Nadleśnictwo Szubin, Lasy Państwowe

Oceń artykuł: 22 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Budowa magazynów
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Zadaj pytanie
20PLN
0

Symboliczne miejsce pochówku wielkiego piewcy. Kim był hr. Leon Skórzewski?

Jeśli weekend, to kolejny raz chcemy przekazać Wam kilka informacji o ciekawych# miejscach kultu - tym razem kolej przyszła na Leśnictwo Drogosław.

(czytaj więcej)
0

Szkolenia rotacyjne. Żołnierze Wojska Polskiego w Kowalewku

W miniony weekend tereny Nadleśnictwa Szubin oraz obiekty #OSP JRS Kowalewko zostały zdominowane przez żołnierzy Wojska Polskiego, którzy realizują szkolenia rotacyjne.

(czytaj więcej)
0

Święto polskiej żywności. Prezentacje krajowych produktów

26 maja w otoczeniu zielonego #Służewca, na gości w każdym wieku, czekać będzie oprócz znakomitego jedzenia, mnóstwo dodatkowych atrakcji. Każdego roku Piknik Poznaj Dobrą Żywność to święto polskiej żywności.

(czytaj więcej)
0

Trzecia edycja kampanii "Lowe Krowe". Promocja zdrowych nawyków

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii# "Lowe Krowe"!

(czytaj więcej)