Wykład dr inż. Doroty Pierri. "Przemiany klimatu, a problematyka wodna"

fot. Starostwo Powiatowe
Powiat Nakielski serdecznie zaprasza #wszystkich chętnych na wykład dr inż. Doroty Pierri dotyczący przemian klimatu i problematykę wodną, który odbędzie się 25 kwietnia 2024 r. o godzinie 15.30 w Sali konferencyjnej Przystani Powiat Nakielski, zlokalizowanej przy ul. Noteckiej 4 w Nakle nad Notecią.
Przemiany klimatu a problematyka wodna: skutki i adaptacja
Codziennie obserwujemy zmiany klimatu, które zachodzą tu i teraz. Pojawiają się ekstremalne zjawiska pogodowe. Zmiany dotyczą całego świata jaki znamy. Od Biebrzańskiego Parku Narodowego po lasy w Kalifornii (USA). Mianownik tragedii środowiskowych jakie mają miejsce jest zawsze jeden – brak wody. I tu dochodzimy do najczęstszego stwierdzenia jakie towarzyszy nam w życiu codziennym i przestrzeni medialnej - brak wody. Co to znaczy „brak wody”? Czy naprawdę możemy z niepohamowaną łatwością przypisywać światu brak wody, skoro ilość wody nie zmieniła się od czasu powstania naszej planety? Od około 4,6 miliarda lat, bo wtedy powstała Ziemia z mgławicy słonecznej, mamy pierwiastki chemiczne, które warunkowały późniejszy skład wody. Ta woda, którą teraz wykorzystujemy może być dokładnie tą samą kroplą wody, która w swej długiej drodze od ery mezozoicznej, w okresie jury była wypita przez dinozaury około 150 milionów lat temu.
Ostatnie lata przynoszą kolejne klęski związane z wodą – latem susze i pożary lasów, wiosną torfowisk, a zimą powodzie. „Brak wody” w potocznym wydźwięku oznacza bowiem fakt, że wody nie ma tam, gdzie byśmy tego sobie życzyli w takiej ilości jakiej oczekujemy. Dostatek taniej, dobrej i łatwej w dostępie wody powoli się kończy. Brak wody w środowisku gruntowo-wodnym nie oznacza mniejszej ilości wody na świecie, ale zubożenie zasobów wód podziemnych lokalnie, bądź regionalnie. Wody nie jest mniej w obiegu, ale zmienia swoją formę występowania.
Wykorzystanie wody nabiera zatem cennego znaczenia w dobie intensywnych zmian klimatu, które obserwujemy na co dzień w telewizji – globalnie, ale także wychylając się przez okno – czyli lokalnie. Obserwujemy topienie lodowców i nasze serca poruszone są widokiem samotnego białego niedźwiedzia dryfującego na jednej z ostatnich kier na morzu. Po drugiej stronie kuli ziemskiej widzimy jak miś koala na tle płomieni biegnie do turysty, aby wyrwać mu z dłoni butelkę z wodą mineralną. Zmiany klimatu o ile mają drastyczne skutki to wcale nie dotyczą wyłącznie Australii, Afryki i Arktyki. A co jeśli obok nas wymiera rosiczka rosnąca pod Nakłem? Co jeśli podmokłości pod Polichnem i Gorzeniem zanikają? Może się nam wydawać, że nasze życie nie zmieni się kiedy zabraknie jednej czy dwóch chronionych roślin, ale czy na pewno?
Woda podziemna to jedyne medium, które wskazuje w jakiej kondycji jest planeta Ziemia. Nakło jest na tej planecie. Oznacza to, że monitorując ilość i jakość dostępnej wody wiemy jakie zmiany w klimacie zachodzą. Te zmiany dotykają naszej codzienności - tego co jemy i pijemy, jak planujemy wakacje, kształtują budżet rodzinny i widok za oknem. Woda może być wykorzystywana podczas wojny, gwarantuje dostawy prądu i staje się cenniejsza niż ropa naftowa.
Czy zatem może się okazać, że będziemy musieli w Nakle adaptować się do zmian klimatu tak samo poważnie jak Emiratczycy? Czy możemy przygotować się na dalsze zmiany klimatu i problemy związane z wodą? Skoro bez wody nie ma życia, to chyba musimy…
Materiał: Magdalena Stepka - Wydział Rozwoju Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
- Czyj to pies? Straż Miejska prosi o informacje
- Już jutro Motocyklowa Zbiórka Krwi! Zachęcamy do udziału w akcji
- Wszystkie placówki będą zamknięte. Zaplanuj wizytę w innym terminie
- Konferencja regionalistów. Przygotowano bogaty i różnorodny program
- Kontakt nie będzie możliwy. Trwa przenoszenie numerów telefonów
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)