Dziś mamy 30 kwietnia 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

17 kwietnia 2024

Wykład dr inż. Doroty Pierri. "Przemiany klimatu, a problematyka wodna"

fot. Starostwo Powiatowe

fot. Starostwo Powiatowe

Powiat Nakielski serdecznie zaprasza #wszystkich chętnych na wykład dr inż. Doroty Pierri dotyczący przemian klimatu i problematykę wodną, który odbędzie się 25 kwietnia 2024 r. o godzinie 15.30 w Sali konferencyjnej Przystani Powiat Nakielski, zlokalizowanej przy ul. Noteckiej 4 w Nakle nad Notecią.

Przemiany klimatu a problematyka wodna: skutki i adaptacja

Codziennie obserwujemy zmiany klimatu, które zachodzą tu i teraz. Pojawiają się ekstremalne zjawiska pogodowe. Zmiany dotyczą całego świata jaki znamy. Od Biebrzańskiego Parku Narodowego po lasy w Kalifornii (USA). Mianownik tragedii środowiskowych jakie mają miejsce jest zawsze jeden – brak wody. I tu dochodzimy do najczęstszego stwierdzenia jakie towarzyszy nam w życiu codziennym i przestrzeni medialnej - brak wody. Co to znaczy „brak wody”? Czy naprawdę możemy z niepohamowaną łatwością przypisywać światu brak wody, skoro ilość wody nie zmieniła się od czasu powstania naszej planety? Od około 4,6 miliarda lat, bo wtedy powstała Ziemia z mgławicy słonecznej, mamy pierwiastki chemiczne, które warunkowały późniejszy skład wody. Ta woda, którą teraz wykorzystujemy może być dokładnie tą samą kroplą wody, która w swej długiej drodze od ery mezozoicznej, w okresie jury była wypita przez dinozaury około 150 milionów lat temu.

Ostatnie lata przynoszą kolejne klęski związane z wodą – latem susze i pożary lasów, wiosną torfowisk, a zimą powodzie. „Brak wody” w potocznym wydźwięku oznacza bowiem fakt, że wody nie ma tam, gdzie byśmy tego sobie życzyli w takiej ilości jakiej oczekujemy. Dostatek taniej, dobrej i łatwej w dostępie wody powoli się kończy. Brak wody w środowisku gruntowo-wodnym nie oznacza mniejszej ilości wody na świecie, ale zubożenie zasobów wód podziemnych lokalnie, bądź regionalnie. Wody nie jest mniej w obiegu, ale zmienia swoją formę występowania.

Wykorzystanie wody nabiera zatem cennego znaczenia w dobie intensywnych zmian klimatu, które obserwujemy na co dzień w telewizji – globalnie, ale także wychylając się przez okno – czyli lokalnie. Obserwujemy topienie lodowców i nasze serca poruszone są widokiem samotnego białego niedźwiedzia dryfującego na jednej z ostatnich kier na morzu. Po drugiej stronie kuli ziemskiej widzimy jak miś koala na tle płomieni biegnie do turysty, aby wyrwać mu z dłoni butelkę z wodą mineralną. Zmiany klimatu o ile mają drastyczne skutki to wcale nie dotyczą wyłącznie Australii, Afryki i Arktyki. A co jeśli obok nas wymiera rosiczka rosnąca pod Nakłem? Co jeśli podmokłości pod Polichnem i Gorzeniem zanikają? Może się nam wydawać, że nasze życie nie zmieni się kiedy zabraknie jednej czy dwóch chronionych roślin, ale czy na pewno?

Woda podziemna to jedyne medium, które wskazuje w jakiej kondycji jest planeta Ziemia. Nakło jest na tej planecie. Oznacza to, że monitorując ilość i jakość dostępnej wody wiemy jakie zmiany w klimacie zachodzą. Te zmiany dotykają naszej codzienności - tego co jemy i pijemy, jak planujemy wakacje, kształtują budżet rodzinny i widok za oknem. Woda może być wykorzystywana podczas wojny, gwarantuje dostawy prądu i staje się cenniejsza niż ropa naftowa.

Czy zatem może się okazać, że będziemy musieli w Nakle adaptować się do zmian klimatu tak samo poważnie jak Emiratczycy? Czy możemy przygotować się na dalsze zmiany klimatu i problemy związane z wodą? Skoro bez wody nie ma życia, to chyba musimy…

Materiał: Magdalena Stepka - Wydział Rozwoju Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 11 11

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Gdzie możesz korzystac z aplikacji mObywatel? Twój cyfrowy asystent

Majówka zwykle jest długo wyczekiwaną okazją do odpoczynku#, a tegoroczna zapowiada się wyjątkowo obiecująco - ze względu na jej długość i urokliwą pogodę. Bez względu na to, czy planujesz relaksować się w pobliżu domu czy wyruszysz w podróż - sprawdź, dlaczego warto spędzić ją z mObywatelem!

(czytaj więcej)
0

Zafałszowane oregano. W przyprawie często znajdują się obce rośliny

Aromatyczne oregano ma wielu amatorów na całym #świecie. Jest to bowiem nie tylko popularna przyprawa, np. do pizzy czy dań z pomidorów, lecz także ceniony surowiec leczniczy i kosmetyczny. Niestety, badania wskazują, że oferowane na rynku spożywczym oregano często jest w mniejszym lub większym stopniu zafałszowane!

(czytaj więcej)
0

Jak założyć łąkę kwietną? Otoczenie nabierze sielskiego charakteru

Kwietne łąki coraz częściej zastępują tradycyjne #trawniki. Składają się z barwnych, kwitnących roślin jednorocznych, bylin i traw. Dzięki nim otoczenie nabiera sielskiego charakteru, staje się odprężającym miejscem rekreacji, domem dla wielu pożytecznych zwierząt i istnym rajem dla zapylaczy! Zastąpienie trawnika kwietną łąką to oszczędność czasu i energii! Nie musimy jej regularnie kosić, nawozić i podlewać, aby cieszyć się jej urokiem przez cały sezon wegetacyjny.

(czytaj więcej)
0

Dziś Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Zasługują na uznanie

Pasja i wola działania zasługuje na uznanie! Dziś Międzynarodowy Dzień# Psa Ratowniczego.

(czytaj więcej)