Wyjście w góry zimą - Jak zadbać o bezpieczeństwo?
fot. Freepik
Zimowe miesiące nie tylko sprzyjają pięknym, białym widokom, ale# również niekoniecznie przyjaznym kwestiom. Mowa rzecz jasna o zagrożeniach spowodowanych lodem, który często utrudnia poruszanie się. Pasjonaci gór często decydują się na zimowe wyprawy, które należą do tych bardziej wymagających. Wyjście w góry zimą nie jest jednak tak bezpieczne, jak w przypadku klasycznej wspinaczki czy spaceru latem. Jak zadbać o bezpieczeństwo w trakcie takiego wyjścia?
Zimowe wyjście w góry - Jak się zabezpieczyć?
Jak wiadomo, bezpieczeństwo podczas wypraw w góry zimą jest kluczowe, ponieważ ekstremalne warunki pogodowe mogą stwarzać liczne zagrożenia. Z tego też względu, musicie być świadomymi, o czym koniecznie trzeba pamiętać w takich sytuacjach. Jednym z niezmiernie istotnych aspektów jest oczywiście dobra znajomość trasy, którą zamierzacie pokonać. Ponadto zawsze powinniście zawiadomić kogoś bliskiego, że podejmujecie się takiej wyprawy, aby w razie waszego zaginięcia wiedzieć, gdzie was szukać.
Oprócz mapy używajcie nawigacji GPS i kompasu. W górach zima może skutkować zaspy, które utrudnią orientację. Przed wyjściem w górzyste tereny, warto również sprawdzić, jaka jest pogoda. Warunki w takich lokalizacjach szybko się zmieniają, a to oznacza, że musicie być przygotowani na naprawdę ekstremalne sytuacje. W momencie zapowiadania śnieżycy nie powinniście wyruszać na wyprawę, gdyż jest to zbyt wielkie zagrożenie.
Zimowe dni to także moment, w którym możemy oglądać nasze ulubione sporty zimowe. W takiej sytuacji mowa oczywiście o skokach narciarskich, hokeju na lodzie, saneczkarstwie i wielu innych. Jeśli macie dobre przeczucie co do przebiegu danego wydarzenia, to koniecznie powinniście pomyśleć obstawianie u bukmachera.Betclic kod promocyjny, to jedna z lepszych ku temu okazji, która pozwoli wam na otrzymanie atrakcyjnych bonusów na start.
Jak zadbać o bezpieczeństwo w górach zimą?
Czas poruszyć kolejne kwestie, które warto wziąć pod uwagę podczas eksplorowania górzystych terenów zimą. Mowa oczywiście o odpowiednim wyposażeniu. Powinniście zaopatrzyć się przede wszystkim w termoizolacyjne ubrania, wodoszczelne buty, rękawice, czapkę, okulary przeciwsłoneczne, a także kijki trekkingowe. Warto także mieć ze sobą termos na gorące napoje. W ten sposób zapewnicie sobie odpowiednią temperaturę ciała i nie narazicie się na chorobę.
Kolejnym punktem, którego nie mogliśmy pominąć, jest oczywiście aspekt komunikacji. Zawsze musicie mieć ze sobą pełnie naładowany telefon komórkowy. W niektórych obszarach może jednak nie być zasięgu, więc warto rozważyć noszenie radia krótkofalowego. Dzięki temu, w razie kryzysowej sytuacji zawsze będziecie w stanie wezwać pomoc. Weźcie jednak pod uwagę fakt, że wyprawy w góry zimą najlepiej odbywać w grupie. W przypadku awarii czy wypadku, towarzystwo innych osób zwiększa szanse na udzielenie pomocy i przetrwanie.
Z tego też powodu nie zachęcamy was do samodzielnych wycieczek po zimowych górach. Nie każdy zawsze pamięta o tym, że dieta także ma spore znaczenie przy takich warunkach. Zwróćcie uwagę na fakt, że odpowiednio zbilansowane posiłki pozwolą wam na zwiększenie swoich warunków fizycznych. Dzięki byciu najedzonym przemierzycie większą trasę i będziecie silniejsi niż w momencie, gdy stwierdzicie, że duża ilość jedzenia jest za ciężka do noszenia.
O czym nie zapominać na zimowej wycieczce górskiej?
Pamiętajcie o tym, by nie zapuszczać się na zimowe wyprawy górskie bez odpowiedniego przygotowania i umiejętności. Warto wcześniej zdobyć doświadczenie w mniej wymagających warunkach oraz przyjąć pomoc w budowaniu wiedzy od bardziej zaznajomionych z tym osób. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, a zima stawia przed nami dodatkowe wyzwania. Świadomość otoczenia, odpowiednia wiedza i dobry sprzęt znacząco zwiększają szanse udanej wyprawy.
Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany
Czytaj również
Akcja "Szkoła do hymnu". Ostatni dzień na zgłoszenia
Zapraszamy wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe#, a także placówki polonijne do udziału w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. Podobnie jak w ubiegłych latach proponujemy wspólne odśpiewanie hymnu narodowego w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11. W tym roku będzie to piątek, 8 listopada.
(czytaj więcej)Niebieski listopad. Akcja Movember z myślą mężczyznach
Listopad to czas, w którym na całym świecie mężczyźni zapuszczają wąsy# w ramach akcji Movember. Ma ona na celu podniesienie świadomości na temat męskich nowotworów - raka gruczołu krokowego i jąder. Na nowotwór jądra najczęściej chorują młodzi mężczyźni od 14 do 35 lat. Choroba może dotyczyć każdego.
(czytaj więcej)Nowe przedmioty w szkołach. Projekty skierowane do konsultacji
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń# zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, które wprowadzają do szkół podstawowych nowy przedmiot edukacja zdrowotna, a do szkół ponadpodstawowych: edukację obywatelską i edukację zdrowotną.
(czytaj więcej)Ochrona praw kredytobiorcy. Co przewiduje projekt nowej ustawy?
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o podmiotach obsługujących kredyty #i nabywcach kredytów. Projekt ustawy dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie podmiotów, które obsługują kredyty i nabywców kredytów. Nowe przepisy mają zmniejszyć ryzyko gromadzenia się nieobsługiwanych kredytów w przyszłości.
(czytaj więcej)